Jak wzmocnić pewność siebie

środa, 18 lipca 2012

:: Problem dotyczy Ciebie?  Umów e-wizytę na konsulatcję lub terapię psychologiczną >

 

Pewność siebie ma tą właściwość, że jej poziom zmienia się w czasie. Mamy w życiu takie okresy, w których jesteśmy w szczytowej formie i wtedy jesteśmy bardzo pewni siebie, ale bywają też takie, gdy niemal całkowicie ją tracimy.

 

Zanim odpowiemy sobie na pytanie „jak wzmacniać", zastanówmy się, po co właściwie warto to robić. Dlaczego pewność siebie jest przydatna lub odwrotnie - czym skutkuje jej brak?

 

Gdy pozory (nie) mylą

Pewność siebie można określić mianem maski, która służy nam do kontaktu ze światem i innymi ludźmi. To, czy ktoś nas odbierze jako pewnego siebie, zarówno w kontaktach zawodowych, jak i prywatnych, ma niebagatelne znaczenie w kształtowaniu pierwszego i kolejnego wrażenia. Bo przecież lubimy robić interesy z ludźmi, którzy z niezachwianą pewnością siebie prezentują nam ofertę biznesową, gdyż wtedy nam się wydaje, że sami są przekonani do tego, co nam sprzedają. Podobnie w relacjach towarzyskich wolimy osoby zdecydowane, które znają swoją wartość niż takie, które wymuszają na nas dowartościowywanie.

 

W tym miejscu trzeba doprecyzować, że pojęcie "maski" nie zostało tutaj użyte w znaczeniu negatywnym (zwykle kojarzy się ze sztucznością, udawaniem, dwulicowością). Chodzi o fasadę, czyli coś, co wysuwa się na pierwszy plan, gdy dochodzi do bezpośredniego kontaktu dwojga lub więcej ludzi. To również aspekt rejestrowany w procesie poznawczym często poza świadomością (jesteśmy w stanie ocenić czyjąś pewność siebie w przeciągu pierwszych kilku sekund kontaktu, choć nie zawsze będziemy w stanie uzasadnić, na jakiej podstawie wyciągnęliśmy takie wnioski).

 

Człowieka pewnego siebie rozpoznajemy zazwyczaj po tych samych znakach. Na ogół są to osoby wyprostowane, z wysoko uniesioną głową (co nie znaczy to samo, co "z zadartym nosem"), idące pewnym prokiem, a jednocześnie rozluźnione. Ich wzrok jest skupiony na rozmówcy, a głos donośny i wypowiedzi wyraźne.

 

Z pewną dozą nieśmiałości...

Dla odmiany człowieka niepewnego zdradza skulona postawa, głowa zwieszona między ramionami, wzrok wbity w podłogę, chwiejny krok, przyciszony głos. O takich ludziach zwykło się mówić, że zachowują się, jakby przepraszali, że żyją. Często kontakt takich ludzi z innymi jest katorgą, bo najchętniej schowaliby się jak ślimak w skorupie i nie wychodzili w ogóle. Życie w społecześtwie jednak wieloktornie będzie zmuszało takie osoby do "wyjścia z cienia" więc jeśli zaliczasz się to tej grupy, koniecznie zapoznaj się z naszymi rozwiązaniami.

 

Oczywiście bywa też tak, że pozory mylą. Doraźnie pewności siebie może dodać nowa fryzura, czy ciuch, podczas gdy wewnątrz wciąż pozostajemy niepweni. Dlatego warto popracować nad wzmocnieniem pewności siebie - tej autentycznej, wewnątrznej pewności siebie, ponieważ będzie miała ona również swoje odbicie na zewnątrz.

 

Bezcenna za-wartość

Na początek przyjmij do wiadomości, że jako człowiek, jesteś absolutnie niepowtarzalny. Oznacza to tyle, że nie potrzebujesz się do nikogo porównywać (zwłaszcza, jeśli masz tendencje do porównań wyłącznie "w górę"), aby czuć się wartościowym człowiekiem.

Niezależnie od tego, kim jesteś i czym sie zajmujesz na dzień dzisiejszy, zasługujesz na szacunek - przede wszystkim swój własny. Jeśli nie jesteś zadowolony z miejsca, w którym jesteś, zawsze możesz podjąć decyzję o zmianie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, abyś traktował siebie samego tak, jak traktujesz ludzi, których uznajesz za wartościowych.

 

W poszukiwaniu "USP"

Odkrycie swoich mocnych stron to absolutna podstawa. Jak każdy, zostałeś obdarzony różnymi talentami, zdolnościami i predyspocyzjami. To są Twoje zasoby, z wykorzystaniem których jesteś w stanie poradzić sobie w życiu z wszelkimi problemami. Pozwolą Ci one także odnaleźć pole dla samorealizacji, gdyż życie zawodowe, a nawet pozazawodowe, opłaca się budować w oparciu o te właśnie naturalne zdolności. Masz ich bardzo wiele, choć prawdopodobnie nigdy nie myślałeś o nich w kontekście kapitału.

Zastanów się więc, jakie są Twoje zasoby, jakie masz mocne strony. Mogą się do nich zaliczać zdolności artystyczne, organizacyjne, kulinarne, przywódcze, manualne, analityczne itp. Mogą to być elementy wyglądu zewnętrznego, jak np. wzrost, czy niebanalne rysy twarzy, wyróżniające Cię w tłumie.

Jeśli wydaje Ci się, że jesteś całkiem przeciętny i nie znajdujesz w sobie żadnych szczególnych cech - zapytaj rodziny i znajomych: co mnie wyróżnia, jak byście mnie scharakretyzowali? Będziesz zdziwony, gdy dowiesz się, że uważają Cię za świetnego organizatora wycieczek, czy że nikt, tak dobrze jak Ty, nie potrafi opowiadać dowcipów!

 

Sprzężenie zwrotne

Osoby pewne siebie myślą o sobie, jako o ... osobach pewnych siebie. Nawet jeśli chwilowo czują się niepewnie, przywracają wiarę w siebie pozytywnymi afirmacjami typu: "dam radę", "poradzę sobie", "kto, jak nie ja?" itp.

Podobnie jak możemy wpływać na stan naszego umysłu i samopoczucie poprzez ukierunkowanie myśli, tak samo jesteśmy w stanie przekazać do mózgu bodźce płynące z naszego ciała. Gdy szliśmy zgarbieni i nagle się wyprostujemy, od razu poczujemy przypływ pewności siebie. Tak samo z uśmiechem - spróbuj sie uśmiechnąć, kiedy nie jest Ci szczególnie do śmiechu, a po chwili zauważysz, że autentycznie się rozweselasz.

 

Zaufaj sobie!

Znamienne jest to, że osoby niepewne nie mają do siebie zaufania. Boją się, że strzelą gafę, głupio się zachowają, nieadekwatnie do sytucaji, że powiedzą coś niestosownego. Taki lęk może ich sparaliżować do tego stopnia, że w tym największym napięciu rzeczywiście zrobią jakiś niekontrolowany ruch. Jeśli więc zdarzyło Ci się, że spełniły się Twoje najczarniejsze scenariusze, prawdopodobnie padłeś ofiarą samospełniającej się przepowiednii. I to powinno dać Ci do myślenia, ponieważ skoro zwizualizowałeś sobie niepowodzenie - z wiadomym skutkiem, identycznie możesz "zaplanować" sobie odwrotny rezultat.

Dlatego tak ważne jest, aby spodziewać się dobrych rzeczy i pozytywnych rozwiązań. Przetestuj tą strategię kilkakrotnie, a przekonasz się, jak zaskakująco wiernie Twój numysł odtworzy zapisane obrazy w realnym życiu!

 

Sprawdzaj się w działaniu

Pewność siebie wyrasta na działaniu. Im wiecej masz za sobą pozytywnych doświadczeń, tym większej pewności siebie nabierasz na przyszłość. Im więcej sukcesów, tym większa uzasadniona pewność, że i w kolejnych sytuacjach się sprawdzisz. Dlatego nie rezygnuj w przedbiegach, jeśli nowy problem wydaje Ci się nie do rozwiązania. Gdy Ci się uda, nie tylko przekonasz się, że już masz wszelkie potrzebne zasoby, aby sobie poradzić, ale może nawet odkryjesz w sobie zupełnie nowe pokłady talentów. Pamietaj, że wiele cech osobowości ma szansę ujawnienia się tylko w sytuacjach ekstremalnych, więc nie pozwól, aby lęk zabrał Ci szansę na dotarcie do nich.

 

Jak widzisz, pewność siebie możesz wzmacniać na wiele sposobów. Wypracuj swoje własne skuteczne strategie i dołącz do grona zadowolonych z siebie, wyjątkowych ludzi!

 

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Magda Urbanek-Hudziak
psycholog
Psychorada.pl

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.