Jak zadbać o siebie w święta?

poniedziałek, 18 grudnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas pełen radości, miłości i wspólnego spędzania czasu z najbliższymi. Jednakże, dla wielu z nas może być to również okres intensywnego stresu, nadmiernego jedzenia i braku czasu dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego też, ważne jest, abyśmy pamiętali o własnym samopoczuciu i starali się utrzymać zdrowy balans pomiędzy radością świąt a dbaniem o siebie.

Jak to zrobić?

Zanim zatopisz się w wirze przygotowań świątecznych, zarezerwuj czas dla siebie. Stwórz plan działań, zaznaczając momenty przeznaczone na odpoczynek, relaks i dbanie o siebie. Unikniesz w ten sposób nadmiernego stresu i poczucia przytłoczenia obowiązkami.

Nie zapomnij o zasłużonym odpoczynku. Zarezerwuj chwilę dla siebie na relaksującą kąpiel, czytanie ulubionej książki lub słuchanie spokojnej muzyki. Odpowiedni sen również odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia psychicznego.

Święta to czas refleksji, więc warto poświęcić chwilę na praktyki mindfulness i medytację. Pomogą one zredukować stres, poprawić koncentrację i wprowadzić spokój do naszego umysłu.

Choć święta to okres spędzania czasu z rodziną, pamiętaj również o swoich potrzebach społecznych. Nie zaniedbuj relacji z przyjaciółmi i bliskimi, a także staraj się unikać konfliktów rodzinnych. Dobry kontakt z innymi może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie.

Postaraj się nie tworzyć niewykonalnych oczekiwań ani dla siebie, ani dla innych. Nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem, a to w porządku. Akceptacja różnorodności sytuacji pomoże zminimalizować stres i pozwoli cieszyć się chwilami spokoju.

Pamiętaj, że dbanie o siebie nie jest egoistyczne. Wręcz przeciwnie, umożliwia nam czerpanie pełni radości ze świąt i długofalowe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto więc poświęcić czas na utrzymanie równowagi i czerpanie radości z każdej chwili tego wyjątkowego okresu.

 

Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.