Jak żyć po wypadku, gwałcie, żalobie

środa, 8 maja 2019

:: Zapraszamy na konsultacje z psychotraumatologiem >

 

Najczęściej do psychotraumatologa zgłaszają się osoby, które przeżyły bardzo trudne, niebezpieczne wydarzenie życiowe. To tak zwana trauma, która jest stanem psychicznym wywołanym działaniami czynników zewnętrznych, zagrażających zdrowiu lub życiu, które prowadzą do głębokich zmian w funkcjonowaniu człowieka.

Następstwami doznanej traumy może być lęk, żałoba, depresja, wzrost zachowań agresywnych i autoagresywnych (w tym próby samobójcze), symptomy psychotyczne, obniżone poczucie własnej wartości, problemy społeczne lub, w młodszym wieku, pogorszenie wyników szkolnych.

Rezultatem takiego urazu mogą być trudności w powrocie do poprzedniego funkcjonowania. Trudności te mogą tworzyć cały zespół objawów, tzw. zaburzenie stresowe pourazowe czyli PTSD.


Co to jest PTSD

PTSD to zaburzenie psychiczne będące formą reakcji na skrajnie stresujące wydarzenie, które przekracza możliwości i umiejętności danej osoby do radzenia sobie z trudnościami. Pośród tego rodzaju wydarzeń wymienić można działania wojenne, katastrofy, kataklizmy żywiołowe, wypadki komunikacyjne, bycie ofiarą napaści, gwałtu, uprowadzenia, tortur, uwięzienia w obozie koncentracyjnym, doświadczenie ciężkiego bad tripu, otrzymanie diagnozy zagrażającej życiu, choroby itp.

Typowymi objawami PTSD są:

  • napięcie lękowe
  • uczucie wyczerpania
  • poczucie bezradności
  • doświadczanie nawracających, gwałtownych  wspomnień traumatycznego wydarzenia, flashbacków
  • koszmary senne o tematyce związanej z doznaną traumą
  • unikanie sytuacji kojarzących się z doznaną traumą (np. po  wypadku samochodowym osoba z PTSD odczuwa silny lęk przed środkami transportu lub prowadzeniem samochodu i unika tego).


Często zdarza się, że początek zaburzenia występuje po okresie latencji, który może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przebieg PTSD ma charakter zmienny, ale w większości przypadków można oczekiwać ustąpienia objawów. U niektórych osób objawy PTSD mogą utrzymywać się przez wiele lat i przejść w trwałą zmianę osobowości.


Trauma i życie po traumie

Aby sobie pomóc warto skorzystać z pomocy psychotraumatologa, który poprowadzi psychoterapię traumy. Metody, z których korzysta są udokumentowane w licznych badaniach naukowych. Ich skuteczność znalazła swoje potwierdzenie w wynikach uzyskanych w projektach badawczych osób, które doznały różnego rodzaju traumy.

Psychotraumatolog podczas trwania całego procesu psychoterapii będzie uważny na Twoje reakcje. Dlatego nie należy się obawiać bolesnych wspomnień związanych z traumą. Zapraszamy na konsultacje >

 

Aneta Styńska
psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.