Jaka jak kluczowa potrzeba w miłości? Czułość!

poniedziałek, 16 sierpnia 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

czułość w związku

Jaka jest kluczowa potrzeba w miłości? Czułość!

 

Czułość jest najważniejszą składową miłości… Miłości romantycznej przede wszystkim ale nie tylko w takim rodzaju miłości występuje czułość. Matka dziecku swojemu poprzez dotyk, przytulenie, ciepłe słowo, głaskanie po główce, a bywa że drapanie po pleckach – okazuje czułość. Czemu to robi? Bo jej uczucia są autentyczne, szczere.

Podobnie zachowujemy się w relacjach partnerskich okazujemy czułość, dajemy bliskość wtedy, kiedy nasze uczucia są szczere i autentyczne. Chcemy pokazać drugiej osobie jak bardzo jest dla nas ważna. Każdy gest, dotyk, przytulenie jest wyrazem naszych uczuć i emocji, każdego dnia...

 


“W miłości nic nie jest mało znaczące. Ci, którzy czekają z okazywaniem czułości na odpowiednio wzniosły moment, nie mają pojęcia czym jest prawdziwa miłość” (Laure Conan)

 

Paul Ekman, zajmował się badaniem emocji i uczuć, podczas badań prowadzonych w 1999 roku, postawił tezę, że czułość jest jedną z podstawowych emocji, o którą jednak przestaliśmy dbać. W czułości zawiera się potrzeba opieki, uczuć, empatii, bliskości, bezpieczeństwa i uwagi.

Czułość jest czymś naturalnym, co dajemy z głębi naszego serca drugiej osobie. Dlatego, prawdziwą i szczerą czułość może dawać tylko ktoś, kto jest wewnętrznie spokojny, dojrzały i świadomy samego siebie. Co niestety oznacza, że nie każdy będzie w stanie tę czułość dawać. Czułość jest tym co mamy najlepszego dla drugiego człowieka, najpiękniejszy prezent i dar, to nasza uwaga i bliskość.

Bez czułości niemożliwe jest zbudowanie i utworzenie zdrowych więzi między rodzicem a dzieckiem. Kiedy i w jaki sposób okazujemy czułość dziecku, uczymy je podstaw dawania czułości.

Każda sytuacja i każdy moment naszego życia powinien być okraszony czułością, którą możemy dawać naszym bliskim oraz czułością którą możemy przyjmować.

Przytulanie kogoś kogo darzymy miłością ma wyjątkowy wymiar zarówno dla przytulanego jak i przytulającego. Bez względu na wszystko jest to wyraz akceptacji: „biorę cię w całości, jaka czy jaki jesteś”. „Mogę schować się w twoich ramionach, kiedy jest mi źle i nagle wszystko staje się prostsze”.

 

Czułość w dowolnej formie powinna otwierać każdy dzień i każdy dzień zamykać...

 

Alicja Krawczyk

psycholog >

Pratktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.