Jaki jest stan zdrowia psychicznego w Polsce?

poniedziałek, 22 stycznia 2024

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Zdrowie psychiczne stało się jednym z najważniejszych tematów w dzisiejszym społeczeństwie, ze względu na wzrost świadomości i zrozumienia znaczenia dobrej kondycji umysłowej. W Polsce również rośnie zainteresowanie tym zagadnieniem, a najnowsze badania nad zdrowiem psychicznym dostarczają cennych informacji na ten temat. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wyniki oraz wyzwania, przed którymi stoi polska populacja.

Jaki jest stan zdrowia psychicznego w Polsce?

Depresja i Zaburzenia Lękowe
Badania wskazują, że depresja i zaburzenia lękowe są jednymi z najczęstszych problemów zdrowotnych psychicznych w Polsce. Około 15-20% populacji doświadcza objawów depresyjnych, a zaburzenia lękowe dotykają jeszcze większą liczbę osób.

Stres
Wzmożony poziom stresu jest powszechnym zjawiskiem w społeczeństwie polskim. Codzienne wyzwania, presja zawodowa i społeczna, a także trudności życiowe wpływają na zdrowie psychiczne Polaków.

Problemy Związane z Pracą
Badania wskazują, że wiele osób boryka się z problemami zdrowotnymi psychicznymi związanymi z pracą. Wysokie oczekiwania zawodowe, brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz niewłaściwe zarządzanie stresem w miejscu pracy są głównymi czynnikami wpływającymi na zdrowie psychiczne pracowników.

Zaburzenia Jedzenia
Coraz większa liczba Polaków zgłasza problemy związane z zaburzeniami jedzenia, takimi jak bulimia czy anoreksja. To zjawisko dotyka zarówno młodych, jak i starszych ludzi.

Uzależnienia
Uzależnienia od substancji psychoaktywnych, a także uzależnienia behawioralne, takie jak uzależnienie od internetu czy gier komputerowych, są ważnym zagadnieniem w kontekście zdrowia psychicznego w Polsce.

Bardzo ważne aby zacząć działać w tej kwestii. 

Świadomość i Edukacja
Jednym z kluczowych wyzwań jest nadal niska świadomość znaczenia zdrowia psychicznego. Konieczne są kampanie edukacyjne, zarówno w szkołach, jak i miejscach pracy, aby zwiększyć zrozumienie i eliminować stigmatyzację związaną z problemami psychicznymi.


Dostęp do Pomocy Psychologicznej
W Polsce nadal istnieje problem z dostępem do wysokiej jakości pomocy psychologicznej. Konieczne jest zwiększenie liczby specjalistów oraz rozwinięcie systemu wsparcia dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi psychicznymi.

Wsparcie Rodzin
Rodzina odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu wsparcia osobom z problemami psychicznymi. Wzmacnianie relacji rodzinnych i dostarczanie narzędzi, aby rodziny mogły skuteczniej wspierać swoich bliskich, jest niezwykle istotne.

Promocja Zdrowego Trybu Życia
Wprowadzenie działań promujących zdrowy tryb życia, takie jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednie techniki radzenia sobie ze stresem, może znacząco wpłynąć na poprawę zdrowia psychicznego społeczeństwa.

 

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Queensland i Harvard Medical School wykazały, że jedna na dwie osoby rozwinie w ciągu swojego życia zaburzenia zdrowia psychicznego. Badacze przeprowadzili globalne badania, w których przyjrzeli się danym zebranym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w ramach inicjatywy World Mental Health Survey.

Analizowali dokumentację ponad 150 tys. dorosłych z 29 krajów na przestrzeni lat 2001-2022. Na tej podstawie ustalili, że u 50 proc. populacji rozwinie się co najmniej jedno zaburzenie psychiczne przed 75. rokiem życia. Wyniki analiz zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Lancet Psychiatry.

Zaburzenie jakie najcześciej się pojawia to depresja i specyficzna fobia. Kobiety najcześćiej mają trudnosci z powodu zespołu stresu pourazowego (PTSD). A mężczyźni z uzależnieniem od alkoholu.

Według Instytutu Psychiatrii i Neurologii, co czwarty Polak potrzebuje wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego. Jak  wynika z najnowszych analiz z 2023 roku przeprowadzonych przez ePsycholodzy.pl i UCE Research wynika, że 48,93% polaków deklaruje pogorszenie własnego zdrowia psychicznego, kondycji psychicznej, samopoczucia bądź pogorszenie funkcjonowania psychicznego.

Najczęściej deklarowane przez polaków trudności to:

  •  stres (45 proc.),

  • obniżenie nastroju (41 proc.),

  • częste uczucie niepokoju (40 proc.),

  • spadek odczuwania przyjemności (28 proc.) 

  • lęk (26,7 proc.)

  • Około 43 proc. Polaków deklaruje objawy  jak uczucie zmęczenia i brak energii, obniżenie nastroju, zaburzenia snu, pesymistyczne widzenie przyszłości, czyli objawu depresji.

  • 6,3% respondentów doświadcza myśli samobójczych. Szczególnie u osób w wieku 18-22 lat.

Badania nad zdrowiem psychicznym rzucają światło na istotne kwestie, z którymi boryka się społeczeństwo. Współpraca między rządem, organizacjami społecznymi a specjalistami ds. zdrowia psychicznego jest kluczowa, aby skutecznie reagować na wyzwania i tworzyć środowisko, które wspiera dobre zdrowie psychiczne wszystkich obywateli. Zdrowe społeczeństwo to także społeczeństwo, które dba o zdrowie psychiczne każdego z jego członków.

Warto zwrócić uwagę na ten fakt i pamiętać, że pójście do psychologa czy psychiatry jest taką samą pomocą dla siebie, jak pójście do kardiologa, laryngologa czy lekarza internisty, kiedy zaczynamy mieć jakieś objawy związane ze zdrowie fizycznym. Specjalista to taki sam człowiek, który posiada odpowiednią wiedzę i kwalifkacje żeby móc udzielić nam pomocy. Dbajcie o siebie i nie bójcie się sięgać po wsparcie. 

 

 Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.