Jaki pan, taki kram

środa, 11 sierpnia 2010

Na pewno znasz takie porzekadła ludowe „niedaleko pada jabłko od jabłoni”czy „jaki pan taki kram” albo ich odmiany. To nasze skróty myślowe, dzięki którym, zamiast zastanawiać się nad jakimś zachowaniem drugiego człowieka, stosujemy szybki schemat myślowy.

Najczęściej tego rodzaju schematów używa się podczas rozmów na temat osób trzecich, które zrobiły coś złego. W takich sytuacjach niemal mechanicznie je powtarzamy, np.gdy za kradzież do więzienia idzie młody chłopak, którego ojciec też kiedyś odbywał karę pozbawienia wolności, to przeważnie mówi się „no tak, czego to się było spodziewać, jaki ojciec taki syn”.

Albo jeśli dziewczyna skacze z przysłowiowego kwiatka na kwiatek, notorycznie wikłając się w niefortunne romanse, a pochodzi z rodziny w której takie zachowanie było chlebem powszednim, to też nas to nie dziwi, bo w końcu „jaka mać, taka nać”.

Takim samym stwierdzeniem skwitujemy rozwody ludzi pochodzących z rodzin rozwiedzionych czy alkoholizm dziecka, wytłumaczymy alkoholizmem rodzica. Takie widoczne gołym okiem zachowania łatwo jest zauważyć i je skomentować.

 

Ale notorycznie zapominamy, że te same porzekadła można odnieść do nas samych, działajacych codziennie w wielorakich drobnych kwestiach. A szczególnie w kwestiach dla nas najważniejszych, bo dotyczących życia rodzinnego.

Przeważnie jest tak, że dwoje młodych ludzi zaczyna pałać do siebie wielkim romantycznym uczuciem, następnie z miłości zamieszkuje razem, czy bierze ślub, jakiś czas żyje na wspomaganiu endorfin miłosnych, a potem przychodzi rozaczarowanie, bo... miało być inaczej. Przede wszystkim miało być bardziej „na dobre” niż „na złe”, a czas pokazuje, że zaczyna się dziać między partnerami więcej złego. Podobne mechanizmy możesz zaobserwować wśród osób z którymi pracujesz, czy spotykasz się towarzysko.

Idealne życie czy idealna miłość, w którą wierzymy, którą hodujemy w swoich sercach, podlewając ją codziennie swoimi marzeniami i wyobrażeniami o doskonałym życiu, to fikcja, do której można, a nawet warto dążyć, ale obowiązkowo mając w pamięci, że to będzie efekt końcowy naszych wspólnych działań.

Jest wiele teorii mówiących o tym, na jakiej podstawie ludzie się dobierają w pary, co ich do siebie przyciąga, co przybliża. Wiele się mówi zarówno o roli podobieństw, jak i o roli przeciwieństw i to zarówno w związkach miłosnych, jak i partnerskich czy koleżeńskich. Stopień zaangażowania w daną relację jest nieistotny. Istotne są nasze wyuczone zachowania.

Poza biologicznymi mechanizmami, koktajlem feromonów, uwarunkowań społecznych i kulturowych jest coś jeszcze – to nasze często nieuświadamiane potrzeby, które nasz mózg chce zaspokajać, po to, by nas uszczęśliwiać oraz głęboko zakorzenione wzorce zachowań wgrywane przez całe dzieciństwo, okres dojrzewania czy młodość, a następnie przez nas samych utrwalane.

Jeśli świadomie nie podejdzie się do określenia czego naprawdę pragnę od siebie i swojego życia, to spędzi się życie podążając jakąś drogą bez celu.

To jak z podróżami. Możesz mieć marzenie o podroży w góry. Aby je zrealizować masz dwie drogi:

 

 • możesz zaplanować, że w określonym dniu pojedziesz na dworzec, kupisz bilet do miejscowości, która jest najbliższa celowo Twojej wyprawy, wsiądziesz we właściwy pociąg, dojedziesz na miejsce i przejdziesz wcześniej zaplanowaną trasę szczytami górskimi. Mając dobrze zaplanowaną podróż, szanse na niepowodzenie możesz wyeliminować niemal do zera.

 

 • możesz tez zaplanować, że któregoś dnia pojedziesz na dworzec i złapiesz jakiś pociąg i jakoś się dostaniesz w te góry.

 


Każda z dróg przybliża Cię do celu, z tym, że pierwsza Cię do niego prowadzi w sposób przez Ciebie ustalony, świadomy i pewny. Druga to leniwy plan do zrealizowania w bliżej nieokreślonym nigdy. I tę drugą drogę wybiera większość ludzi.

Nie uda Ci się być szczęśliwym i realizować życia swoich marzeń

 

 • jeśli nie zadecydujesz CZEGO konkretnie chcesz od swojego życia,
 • jeśli nie ustalisz drogi, którą podążysz by zrealizować swoje pragnienia
 • i jeśli nie wyruszysz w tę drogę.

 


Sprawdź jaki jest Twój kram

Aby sprawdzić czy podążasz właściwą drogą zrób proste ćwiczenie:

 

 • Wypisz wszystkie Twoje własne zachowania, które chcesz w sobie zmienić. CO to za zachowania? Nazwij je.
np. jeśli zawsze podczas dyskusji na trudne tematy zaczynasz podnosić głos, czy wręcz krzyczysz i nie panujesz nad tym co mówisz

 

 • Zastanów się CZEMU czy z jakiego powodu tak postępujesz? Zastanów się DLACZEGO chcesz zmienić dane zachowanie? Co Ci w nim przeszkadza? Co utrudnia Ci życie? Co oddala Cię od życia idealnego, które chcesz wieść?

  Pomyśl dlaczego tylko w taki sposob wyrażasz Może tak dyskutowali Twoi rodzice i znasz tylko taką formę komunikowania się z innymi. A może Twoje rodzeństwo zawsze chciało Cię przegadać, i jedyne co Ci pozostało, aby przeforsować swoje zdanie to krzyk. A może nigdy nikt nie chciał z Tobą rozmawiać i teraz to sobie rekompensujesz złością? A może jeszcze coś innego?
 • Opracuj PLAN zmiany – krok po kroku wymyśl (i zapisz) konkretną procedurę, co zrobisz w tym konkretnym momencie, aby zachować się inaczej.
 • Co pomoże Ci to zmienić? Co zrobisz, aby zauważyć, ze zbliża się moment, w którym podniesiesz głos? Co zrobisz, gdy usłyszysz, że krzyczysz? Co powiesz osobie z którą właśnie rozmawiasz? Czy możesz poprosić osobę z którą dyskutujesz, aby zwróciła Ci uwagę, że krzyczysz? Czy przerwiesz dyskusję? Z jakim wytłumaczeniem? Kiedy do niej ponownei wrocisz? Opracuj całą procedurę na taką okoliczność i się jej naucz na pamięć ;) To bynajmniej nie żart. Jeśli coś dobrze zapamiętasz, będziesz umieć to zastosować w sytuacji kryzysowej. Pewnie nawet wtedy, gdy czujesz się wyjątkowo nie ws osie, a ktoś Cię zapyta ile to jest 4 x 4? - to bez wahania odpowiesz. A odpowiesz właśnie dlatego, że kiedyś do znudzenia ktoś Cię przepytywał z tabliczki mnożenia.

 • Wyznacz TERMIN od którego zaczniesz to robić.
  Najlepiej ustal, że zaczniesz wdrażać nową procedurę swojego zachowania, od najbliższej nadarzającej się okazji

 • I zacznij to robić :)

Pomyśl o tym,
Aneta Styńska
założycielka Psychorada.pl

________________________________________________________________

Jak polepszyć jakoś swojego życia
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

 

_________________________________________________________________

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.