Jakie mogą być objawy wypalenia zawodowego?

środa, 26 października 2022

:: Konsultacje i terapia  online- umów najbliższy termin >

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe odbiera przyjemność z pracy, i co istotne zmniejsza efektywność z pracy.

Od 1 stycznia 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała informację, że wypalenie zawodowe wg Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób zostało zaklasyfikowane jako choroba (ICD-11). Według ICD-11 cechuje się ono brakiem energii, mentalnym odcięciem od pracy, negatywnym nastawieniem do obowiązków zawodowych oraz odczuwaniem obniżonej skuteczności zawodowej.

 

Możliwe przyczyny wypalenia:

  • zaburzone poczucie własnej wartości

  • niemożność kontrolowania emocji

  • brak sukcesów

  • nadmiar obowiązków

Wypalenie zawodowe to sposób w jaki nasze ciało, nasz organizm reaguje na długotrwały, przewlekły stres, związany z pracą. Wpływać może na różne sfery naszego funkcjonowania: emocjonalną, fizyczną, relacyjną i zawodową.

 

Jest pewien zestaw objawów, które powinny nas zaniepokoić i dać nam znać, że dzieje się coś złego. Jednym z nich jest chroniczne zmęczenie, ciągły brak energii i senność.

Kolejnym symptomem, który powinien zwrócić nasza uwagę, są kłopoty ze snem. Mogą pojawić się trudności z zasypianiem, które będą potęgowały uczucie zmęczenia. Następnym objawem, który może wynikać z kłopotów z zasypianiem, mogą być trudności z koncentracją uwagi. Bardzo trudnym objawem są wahania nastroju, które mogą być tak duże – od euforii mogą sięgać aż do przygnębienia, wynika to z przewlekłego stresu na jaki możesz być narażony. Może też pojawić się poczucie, że nie jesteśmy wystarczająco dobrymi pracownikami. Czujemy się niedocenieni i w związku z tym może pojawić się frustracja czy złość. A te uczucia mogą prowadzić do poczucia braku celowości naszej pracy. W dalszej konsekwencji mogą pojawić się objawy psychosomatyczne, takie jak bóle głowy, bóle brzucha, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, mogą być wynikiem przewlekłego stresu. Dalszą konsekwencją może być trudność w czerpaniu radości z życia.

 

Objawy wypalenia zawodowego łatwo jest przeoczyć, albo uznać mylnie za objawy depresji lub zaburzenia adaptacyjne. Istotne jest aby zająć się sobą w tym czasie, zadbać o odpoczynek, higienę pracy.

 

Jeśli czujesz, że te objawy mogą dotyczyć Ciebie daj sobie czas, daj sobie czas na odpoczynek, zajmij się swoimi pasjami, zrób coś dobrego dla siebie. Jeśli objawy obserwujesz dłużej niż 14 dni, to już stan który wymaga interwencji. Możesz pójść do lekarza i otrzymać zwolnienie z tytułu wypalenia zawodowego, taka możliwość jest od tego roku. Nie ma nic złego w tym, że potrzebujesz w nocy odpocząć.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 
Praktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Doradca Zawodowy

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.