Jakie mogą być przyczyny zaburzeń odżywiania?

sobota, 18 lutego 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Przyczyny zaburzeń odżywianiaMasz objawy zaburzeń odżywiania, albo podejrzewasz je u siebie i zastanawiasz się skąd mogły się wziąć? Wielu naukowców, badaczy i lekarzy się nad zastanawiało. Jednoznacznie odpowiedzieć się nie da w obecnym momencie wiedzy. Natomiast są pewne czynniki zwiększające ryzyko. A moim zdaniem, świadomość daje możliwość zadziałania na wczesnym etapie rozwoju zaburzenia, co może przełożyć się na czas zdrowienia, albo chociaż poprawiania swojej sytuacji.

Dużo mówi się o genach, jako czynniku, mającym wpływ na zaburzenia odżywiania. Badania przeprowadzone na bliźniętach jednojajowych, z których wynikało że jeśli jedno będzie cierpieć z powodu zaburzeń odżywiania, to ryzyko, że to drugie również sięga nawet 50%.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zaburzenia są czynniki psychiczne i emocjonalne. Zauważono, że dzieci, które były bardzo mocno kontrolowane przez swoich rodziców mają skłonność do zaburzeń odżywiania. Bardzo ważną rolę odgrywają również wszelkie media propagujące określony wygląd, często niepozostający w zgodzie z rzeczywistością, bo poprawiony w programach graficznych. A pokazywany jak naturalne piękno, które jest absolutnym gwarantem sukcesu – kto nie chciałby tam być?...

 Kiedy mówimy o możliwych przyczynach zaburzeń odżywiania i dochodzimy do wniosku, że trudno jest wskazać jednego winowajcę, wiemy że tych czynników mających wpływ może być dużo i że jest to złożony problem – ale nie możemy zapominać o czynnikach ryzyka, bo to one mogą nas nakierować i dać nam odpowiedzi wcześniej.

 

Jakie mogą być czynniki ryzyka w zaburzeniach odżywiania?

Zaburzenia odżywiania najczęściej rozwijają się w wieku nastoletnim i młodzieńczym, częściej u dziewczynek niż u chłopców. I tak, jeśli rodzice lub rodzeństwo cierpi na zaburzenia odżywiania, to wystąpienie jest o wiele bardziej prawdopodobne.

Ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania znacząco wzrasta w przypadku kiedy dana osoba wcześniej zmagała się już z zaburzeniami takimi jak: zaburzenia lękowe, depresja czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Również samo odchudzanie się jest czynnikiem ryzyka. Co jest ciekawe, głód wpływa na pracę mózgu, na zmianę nastroju, niepokój i zmniejszenie apetytu. Istnieją dowody na to, że część objawów zaburzeń odżywiania wynika z objawów głodu, po prostu. Utrata masy ciała połączona z głodem, może utrwalać niezdrowe zachowania żywieniowe, ale służące utracie wagi. A to z kolei może spowodować wiele trudności podczas zdrowienia, aby powrócić do dobrych nawyków żywieniowych, służących zdrowiu.

 

Czynniki ryzyka/możliwe przyczyny zaburzeń odżywiania:

  • niemożliwe do zrealizowania kanony piękna promowane w mediach, nadmierna szczupłość, wręcz wychudzona sylwetka jeśli chodzi o kobiety, a w przypadku mężczyzn umięśniona.

  • Presja społeczna, poszukiwanie akceptacji rówieśniczej

  • trudne doświadczenia, być może odrzucenie z powodu wagi

  • wysoki poziom perfekcjonizmu połączony z niezadowoleniem ze wyglądu

  • obciążenie genetyczne

  • zaburzone relacje w rodzinie, nieprawidłowe postawy rodzicielskie (styl kontrolujący, powodujący konieczność kontrolowania czy nie wyrażania swoich emocji)

Nie oznacza to, oczywiście że każda osoba która znajdzie siebie na liście czynników musi mieć zaburzenia odżywiania, to jedynie wskaźnik aby być czujnym, albo po prostu uważnym na siebie. A przede wszystkim być dla siebie dobrym, do czego Was oczywiście zachęcamy, bo to zawsze się opłaca.

Jednak jeśli czujesz, że to może być o tobie, to warto o to zadbać, być może poszukać wsparcia. Zaburzenia odżywiania bardzo długo mogą pozostawać niezauważone jako obraz „dbania o siebie i swoje zdrowie” i często pod taką przykrywką można się z nimi spotkać. Przesada w niczym nie jest dobra…

 

 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.