Kiedy przychodzi właściwy czas na inicjację seksualną?

wtorek, 19 lipca 2016

pierwszy seksDla większości ludzi inicjacja jest ważnym wydarzeniem w życiu. Wydarzeniem kojarzącącym się z przyjemnością, namiętnością , romantyzmem. Wiele osób zadaje sobie pytanie kiedy przychodzi właściwy czas na na ten pierwszy raz? Jakie warunki powinny być spełnione by to pierwsze współżycie nie stało się rozczarowaniem?

Kiedy zacząć uprawiać seks?


Niezbędna jest tu nie tylko dojrzałośc płciowa u obu partnerów pozwalająca odczuwać na poziomie ciała ale też dojrzałość emocjonalna i wiedza o przebiegu samego aktu.
W okresie dojrzewania dokonują się zmiany hormonalne i fizjologiczne umożliwiające zaspokojenie popędu poprzez przeżycie orgazmu. Za zakończenie procesu dojrzewania biologicznego uznaje się dojrzałość płciową gdzie górną granicę normy jest wiek około 16 lat.

Rozwój mający na celu osiąganie pełnej dojrzałości biologicznej u dziewcząt i chłopców przebiega w różnych ramach czasowych. U dziewcząt faza młodzieńcza, w której następuje już pełen rozwój piersi, owłosienia łonowego, pachowego oraz regularna miesiączka przypada na 14-16 rok życia. U chłopców pełną dojrzałość narządów płciowych, owłosienia łonowego i pachowego, zarostu na twarzy i innych częćiach ciała z dalszym choć niewielkim przyrostem wzrostu i masy ciała obseruje się w 15/16 a 18 rokiem życia.

 

Dojrzałość seksualna a psychiczna


Proces rozwoju psychologicznego nie przebiega w sposób tak usystematyzowany. Proces rozwoju dojrzałości emocjonalnej jest skomplikowany, uzależniony od indywidualnych doświadczeń i poprzez to niemożliwy do uchwycenia w uniwersalne sztywne ramy czasowe. Niekóre współczesne badania donoszą wręcz, że mężczyźni osiągają pełną dojrzałość emocjonalną o 11 lat później niż kobiety – w przybliżonym wieku 43 lat. Mówiąc jednak o dojrzałości emocjonalnej w kontekście inicjacji ważny jest nie tyle wiek co poziom odczuwanej odpowiedzialności, empatii, znajomości siebie i swoich potrzeb.

Dojrzałośc ta pozwala między innymi wyrazić świadomą zgodę na bliskośc drugiej osoby. Polskie prawo uznaje, że już 15 letnia osoba zdolna jest do wyrażenia świadomej zgody na czynności seksualne.
Adekwatną wiedzę na temat seksualności obecnie można uzyskać z wielu źródeł. Niestety osiągnięcie wysokiego poziomu dostępu w tym zakresie nie odpowiada jej rozpowszechnieniu wśród osób podejmujących inicjację. Kupując nowego i-pada czy smartfona dopominamy się zwykle o dokładny opis funkcjonowania, opis technicznej obsługi oraz warunki gwarancji. Natomiast często nie przestrzegamy tej zasady w stosunku do odbywającego się lub mającego się odbyć aktu. Godzimy się na niewiedzę, która nie ułatwia a może wręcz poważnie zaszkodzić.

 

Inicjacja seksualna

W efekcie tego wobec aktu seksualnego często stają osoby zupełnie nie przygotowane, nie znające swojego organizmu, możliwych reakcji, podstawowych zasad bezpieczeństwa i często nie umiejące "technicznie obsłużyć" własnego ciała. Przyszli partnerzy  często nie rozmawiają ze sobą przed o swoich wyobrażeniach, fantazjach, obawach, potrzebach... Ponieważ natura nie udziela nam żadnych gwarancji i nie poprawia naszych błędów jedyną gwarancję stanowi przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – w tym metod odpowiedniej antykoncepcji.
Według definicji inicjacja to pierwszy stosunek seksualny będący ostateczną dojrzałą formą aktywności seksualnej. Kryterum dojrzałości i wiedzy decydują w dużej mierze o osiągnięciu oczekiwanej satysfakcji – zadowolenia z pierwszego razu. Zadowolenie to jest ważne nie tylko dla tymczasowego dobrego samopoczucia ale też dlatego bo jeśli ten pierwszy stosunek – ma pozytywny przebieg to staje się matrycą do kolejnych doświadczeń i budowania własnej zdrowej seksualności.


Według statystyk średni wiek inicjacji seksualnej wynosi około 18 lat. Ze statystyk również wiemy, że ten wiek z roku na rok spada i wiele młodych osób podejmuje inicjację mając ograniczone możliwości do podjęcia świadomej zgody na bliskość – będąc pod wpływem alkoholu, innych środków odurzających lub będąc w klimacie imprezy. W takich systuacjach często nie jest możliwe przysłowiowe "przegadanie tematu" z przyszłym partnerem seksualnym.


Jaki jest więc ten właściwy czas na pierwszy raz?

Nie można określić uniwersalnego najlepszego konkretnego momentu na inicjację seksualną. Ważne jest by była podejmowana przez osoby darzące się wzajemnie uczuciem. Osoby świadome – znające możliwe konsekwencje współżycia i gotowe do wzięcia na siebie tych konsekwencji. Osoby przekonane o własnej chęci współżycia - tak by wynikało ono z własnej potrzeby podjęcia inicjacji nie z presji z zewnątrz czy z jakiejkolwiek formy przymusu. Ogromnie ważna jest własna chęć, to, że robimy to dla siebie samych nie dla kogoś. Bo nigdy nie wiadomo, czy ten związek potrwa pół roku czy więcej i kiedy / czy się rozpadnie.


Podstawową sprawą jest świadoma zgoda, świadomość swoich własnych potrzeb i tego z czym też pierwszy raz się wiąże.

 

Przygotuj swój pierwszy raz


Jeśli planujesz rozpocząć swoje życie seksualne przygotuj się do tego. Zadaj sobie pytanie:

  • Czy ty tego chcesz?
  • Po co tego chcesz?
  • Kiedy tego chcesz? Czy chcesz tego teraz? Jeśli nie to kiedy?
  • W jakich okolicznościch tego chcesz? Gdzie? Jak? Przygotuj przestrzeń w wyobraźni , otoczenie..
  • Czy chcesz tego z tą osobą?
  • Zastanów się czy posiadasz przekonanie o wzajemnych uczuciach?
  • Czy posiadasz wiedzę o przebiegu kontaktu seksualnego?

Warto zaplanować to wydarzenie wspólnie z partnerem. Rozmawiać o tym, przegadać ten temat. Warto wyobrażać sobie i choć wyobrażenia nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością to prawie zawsze są pomocne w osiąganiu celu.
Warto zadbać o ten pierwszy raz np: po to by za kilka lub kilkanaście lat nie chodzić na terapię do seksuologa:)

 

Powodzenia,

Anna Jablońska
psycholog, seksuolog

 

PS Szczególnie polecamy również konsultacje z Anią >

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.