Kiedy wychowanie już nie działa

piątek, 24 czerwca 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Konflikt ról

Każdy rodzic stara się wychować swoje dziecko tak, aby było szczęśliwe i potrafiło prowadzić szczęśliwe i udane życie. Ale przychodzą różne chwile, również takie kiedy musi się zmierzyć z trudnymi sytuacjami czy konfliktami.

Zauważysz, że twoje dziecko, które weszło w okres nastoletni nie będzie już podatne na twoje zabiegi wychowawcze, nie będą już miały mocy takiej jak wcześniej, albo nie będą miały jej wcale.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że dziecko nadal potrzebuje aktywnej obecności rodzica – ojca, w swoim życiu. Relacja w tym czasie jest zupełnie inna. Jako ojciec możesz wejść w rolę sparing partnera dla swojego dziecka, co oznacza, że będziesz musiał wydobyć z siebie maksimum swojej autentyczności, trwając przy własnych wartościach, ale z poszanowaniem tego aby mogli pójść swoją drogą.

Czasem obserwować można jak rodzice bywają bardziej lojalni wobec innych dorosłych czy instytucji, niż wobec własnych dzieci. Kiedy dziecko wraca zasmucone, czy zbulwersowane tym, co go spotkało w szkole, czy na zajęciach. Opowiada o zachowaniu nauczyciela, rodzice raczej zauważają, że to pewnie coś dziecko zmalowało, że nauczyciel się tak zachował. Oczywiście, że jest to prawdopodobne, ale to nie to czego dziecko potrzebuje. Nie mamy na myśli, żeby stawać przeciwko nauczycielowi w takich sytuacjach, a raczej porozmawiać z dzieckiem o tym co czuje, co wywołało ten smutek. Jaki są powody, tego że twoje dziecko w ten konkretny sposób odbiera tę sytuację. To wyjątkowo ważne, aby twoje dziecko nie czuło się samotne w tym co czuje i w ogóle. Dzięki temu będzie czuło, że ci na nim zależy, że jego uczucia są ważne, nawet jeśli postąpiło niewłaściwie.

 

Tradycyjny podział ról w rodzinie jest taki, że matki mają wkład w emocjonalny rozwój dziecka i opiekę nad nim, natomiast ojciec utrzymuje właściwy kurs rozwoju dziecka. Ojciec wchodzący w rolę sparingpartnera ma szansę osiągać więcej w tej roli, dlatego że mężczyźni częściej są bardziej racjonalni.

 

Dzieci potrzebują zarówno matki jak i ojca, ale rodziców którzy w nie wierzą i na których mogą liczyć, na wsparcie, czy zrozumienie.

 

W życiu nastoletnich dzieci ojcowie zajmują bardzo ważne miejsce, dlatego że dzieci nie lubią być sprawcami trosk dla rodziców, a widzą i czują reakcje matki. Dlatego częściej mają skłonność do ukrywania różnych spraw czy problemów przed matkami, a łatwiej zwierzają się ojcom, gdyż ojcowie bardziej na chłodno i dystansem są w stanie przyjąć to, co się dzieje. W trudnych sytuacjach ojcowie mogą stać się bardziej potrzebni, ale pod warunkiem że będą partnerami, a nie będą wygłaszać mądrości czy umoralniające przemówienia.

 

Sam widzisz… Jak bardzo ważna jest przed tobą rola.

 

Alicja Krawczyk

Psycholog 

Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

 

Źródło:

Jesper Juul – Być mężem i ojcem

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.