Kochające Mamy mówią NIE!

wtorek, 21 sierpnia 2018

:: Pomoc w problemach wychowawczych prowadzą psycholożki Alicja Krawczyk i Anna Jabłońska >

 

psycholog dzieciecyZdarza się, że chcesz dziecku zapewnić radość z życia i chcesz dać mu wszystko czego zapragnie. Czasem możesz czuć się tym przytłoczona.

Przyczyny takiego postępowania  bywają różne, czasem chcesz dać dziecku to, czego  sama nie miałaś, czasem po prostu nie bardzo wiesz jak odmówić dziecku. Zapominasz, że NIE jest zwyczajnym wytyczeniem granic, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka i uniknięcia frustracji rodzica.

Dzieci potrafią odmawiać i są w tym szczere, bo wyznaczają w ten sposób swoje granice i dają nam szansę zobaczyć kim są.

 

Najważniejsza kwestia z mówieniem dzieciom NIE wiąże się z tym, żeby sobie powiedzieć TAK.

Trzeba nauczyć nasze dziecko, które wprowadzamy w świat, żeby umiało uszanować granice innych, bo swoje wyznaczają jakby instynktownie. Rodzice często czują się sfrustrowani, ponieważ za mało troszczą się o swoje potrzeby, chcą być dobrymi rodzicami a stają się sfrustrowanymi rodzicami. Dlatego praca nad rozładowaniem frustracji w rodzinie powinna zacząć się od zablokowania niechcianych zachowań wobec nas, itp.

Dodatkowo ważnym aspektem jest kwestia naszego przywództwa w rodzinie, kiedy rodzice rezygnują z siebie przestają być silnymi przywódcami, co przekłada się na zachwianie poczucia bezpieczeństwa u dzieci. Musimy pamiętać o tym, aby potrzeby wszystkich członków zostały zaspokojone.

Kiedy nauczymy się dbać o potrzeby dziecka bez lekceważenia własnych staniemy się przywódcami w naszych rodzinach a dzieci czują się bezpieczne.

 

Jak odmówić dziecku

Sztuka odmawiania nie jest łatwa, chodzi przecież o to aby nasze dziecku czuło się szanowane,  nie krytykowane czy obwiniane. Ważne abyśmy zadbali o to aby nasze komunikaty były proste i osobiste bez oskarżania. Należy pamiętać o tym aby mówiąc o uczuciach czy potrzebach nie obrażać nikogo. To wszystko można osiągnąć kiedy przestroimy się na język miłości, który jest językiem osobistym.

Miłość musi prowadzić do tego abyśmy jako rodzice dawali dziecku, to czego naprawdę ono potrzebuje, a nie to czego oczekuje. Stąd czasem musimy powiedzieć NIE, co dla rodziców jest trudne i niesie ze sobą sporo wysiłku ale bywa, że w określonych sytuacjach jest najlepszą odpowiedzą płynącą z miłości do dziecka.

Nasze nie musi wynikać z naszych przekonań, abyśmy byli szczerzy w naszych reakcjach. Kiedy dorosły mówi NIE z czystym sumieniem uczy swoje dziecko tego jak zachować integralność i samemu potrafić odmówić kiedy czuje taką potrzebę. Wtedy pokazujemy, że robimy to, co myślimy i mówimy to, co myślimy. Im więcej spójności w naszym postępowaniu tym lepiej dla naszych rodzin i dzieci, które przecież to nas będą naśladowały.

Nie ma nic złego w odmowie np. zabawy dzieciom np.  Nie będę się z Tobą teraz bawić, bo nie mam na to ochoty. Jest to otwarty, szczery komunikat wyrażony językiem osobistym, daje dziecku jasny komunikat i jest o wiele lepsze, niż zabawa na siłę, kiedy nie mamy na to ochoty. Ważne żeby nie przekroczyć granic dziecka i go nie obrażać przy tym.

Kiedy nauczymy się takiego stylu komunikacji będziemy mieli szansę na uniknięcie frustracji związanych z rodzicielstwem oraz niepotrzebnego przekraczania granic dziecka, które jest krzywdzące.

Jeśli chcesz porozmawiać o doświadczanych przez siebie  trudnościach wychowawczych zapraszam do kontaktu >

 

Alicja Krawczyk
psycholog

 

 

Bibliografia:
Juul Jesper, „NIE” z miłości, Kopenhaga 2006

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.