Masz paraskewidekatriafobię?

piątek, 13 lipca 2018

piatek trzynastego Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią.

Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek) i dekatreis  (trzynasty), zaś fobia to po grecku strach.

Najprawdopodobniej feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo.

W rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli. Ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

Ciekawostką jest, że data piątek trzynastego może w ciągu jednego roku przypaść maksymalnie 3 razy.
Obecnie mało kto, na szczęście, wierzy w takie zabobony, więc głowa do góry i do przodu ;) Miłego dnia!

A Ty czego się najbnardziej boisz w swoim życiu? Co Cię przeraża, paraliżuje, utrudnia życie?

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.