Naucz się związków idealnych

piątek, 4 lipca 2014

Powiedzmy to sobie otwarcie - idealne związki po prostu nie istnieją.

Różnimy się od siebie, dlatego między partnerami dochodzi do różnic zdań a czasem i do kłótni. Czy to coś złego? Tak długo, jak długo dzięki temu stajemy się lepsi - nie.

Czym jest związek idealny?

Każdy z nas marzy o partnerze, z którym zawsze będzie się zgadzał, z którym przeżyje tylko wspaniałe chwile. Aby jednak móc się nimi cieszyć, para musi się zgrać i doskonale zrozumieć. Nawet wtedy na pewno jednak iskrzyć będą nie tylko uczucia - każdy może mieć słabszy dzień i czasem nawet w najdoskonalszym związku muszą pojawić się tarcia. Idealny związek to taki, który w tej sytuacji nie tylko nie zostanie osłabiony, lecz jeszcze się wzmocni. Żeby tak się stało, oboje partnerzy muszą wyrażać wolę porozumienia, muszą umieć poświęcać sobie czas i właściwie postępować wobec oczekiwań drugiej strony. Z tą umiejętnością nikt się jednak nie rodzi - trzeba się jej nauczyć.

 

Terapia par

Sposobem nauki sztuki zrozumienia i wspierania siebie nawzajem w najtrudniejszych nawet chwilach jest terapia par. W czasie półtoragodzinnej sesji z doświadczonym psychologiem, partnerzy uczą się tego, czego wiele osób nigdy nie miało okazji się nauczyć: rozwiązywania problemów w związku. Nie ma znaczenia, czy jesteś w związku nieformalnym, czy może jesteście małżeństwem z długim stażem - każdy czasem może potrzebować pomocy. Podstawową umiejętnością, jaką wynosi się z zajęć terapii par, jest umiejętność komunikacji i wzajemnego rozumienia siebie. Od rozmowy zawsze się bowiem zaczyna praca na rzecz wspólnego lepszego jutra, a prowadzenie dialogu to sztuka trudna.

 

(Odrobinę) lepsze społeczeństwo

Z terapii dla par korzyści odnosi wiele osób. Oczywiście na pierwszym miejscu są to małżonkowie, którzy po spotkaniach z psychologiem uczą się rozumieć swoje potrzeby, uczą się prowadzić dialogi i w gruncie rzeczy uczą się budowy trwałych i zdrowych relacji Czy to wyeliminuje wszystkie punkty sporne? Na pewno nie, jednak z pewnością pomoże w każdej sytuacji właściwie reagować i uratować związek nawet z najgłębszego kryzysu, bo o to zawsze warto się starać.

 

Jednak na zdrowych relacjach między partnerami korzystają nie tylko oni sami, ale również ich dzieci. Jeśli między rodzicami istnieje silna więź oparta na wzajemnym zrozumieniu, to również dzieci będą rozwijały się w dużo bardziej sprzyjającym otoczeniu, a jednocześnie same w domu nauczą się tego, czego rodzice być może powinni uczyć się na zajęciach z psychologiem. W ten sposób w przyszłości będą w stanie stworzyć lepsze, zgodniejsze związki. A przecież właśnie z takich szczęśliwych związków składać się musi szczęśliwe społeczeństwo, prawda? To już nie jest utopia - to realna opcja do wyboru.

 

Terapia z problemami

Niestety w Polsce ludzie wciąż boją się kontaktu z psychologiem. Wiele osób uważa, że jest to coś wstydliwego, czego należy unikać, dlatego czasem na terapię dla par przychodzi tylko jedna osoba - zmiany należy zacząć od siebie. Oczywiście taka terapia nie zastąpi wspólnej rozmowy z psychologiem, ale jeśli chociaż jedna osoba nauczy się rozwiązywać konflikty we związku, to szansa na jego przetrwanie znacząco wzrośnie. Jeżeli zatem Twój partner nie chce spróbować terapii, nadal jest to Twoim obowiązkiem. Pamiętaj, że nie ma takich związków, o które nie warto walczyć (chyba, że związek jest patologiczny czy występuje w nim przemoc).

Twój związek jest Twoją gwarancją szczęścia, dlatego walcz o niego nawet wtedy, kiedy Twój partner opadnie już z sił. Fakt, że Ty przejdziesz terapię, też ma znaczenie - nawet częściowa zmiana na lepsze może spowodować kaskadę pozytywnych zdarzeń. Tylko od Was zależy, co zrobicie dalej.

 

Pozdrawiamy Cię serdecznie
Zespół Psychorada.pl

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.