Naukowe dowody - Psychoterapia przez Internet jest skuteczniejsza!

czwartek, 7 listopada 2013

motywacja: Pakiet 4 konsultacji  psychologicznych lub seksuologicznych (Skype) w jęz. polskim oraz jęz. angielskim (w tym jedna gratis) >

 

Psychoterapia przez Internet jest co najmniej tak samo skuteczna - żeby nie powiedzieć BARDZIEJ -  jak konwencjonalna terapia prowadzona twarzą w twarz. Trzy miesiące po zakończeniu serii sesji pacjenci z grupy online'owej przejawiają nawet mniej objawów. Bazując na wcześniejszych studiach, naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu podejrzewali, że terapia internetowa i tradycyjna dają podobne rezultaty.

By sprawdzić, czy tak rzeczywiście jest, przeprowadzono eksperyment. Sześciu specjalistów leczyło 62 chorych (większość pacjentów cierpiała na umiarkowaną depresję).

W wyniku losowania 32 osoby trafiły do grupy z interwencją internetową, a 30 do grupy z interwencją twarzą w twarz. W obu przypadkach terapia składała się z 8 sesji. Psycholodzy stosowali takie same techniki, typowe dla terapii poznawczo-behawioralnej, gdzie zadania można wykonywać ustnie lub pisemnie. Podczas sesji osoby leczone online realizowały pisemnie jedno wyznaczone wcześniej zadanie, np. kwestionowały negatywny obraz siebie. Pacjenci tradycyjni zajmowali się tym samym na spotkaniu z terapeutą.

Efektywność leczenia oceniano głównie na podstawie wyników w Inwentarzu Depresji Becka II (BDI II). Dodatkowo brano pod uwagę wyobrażenia samobójcze, lęk, poczucie beznadziejności i automatyczne myślenie negatywne.

Pozytywne wyniki badań

W obu grupach wskaźniki depresji znacząco spadły - podkreśla prof. Andreas Maercker. Pod koniec eksperymentu depresji nie można było zdiagnozować u 53% grupy online'owej i 50% grupy tradycyjnej. Po 3 miesiącach od ukończenia leczenia różnica stała się jeszcze bardziej widoczna: depresji nie dało się stwierdzić u 57% grupy internetowej i tylko 42% grupy spotykającej się z terapeutą.

Przedstawiciele obu grup byli w podobnym stopniu zadowoleni z leczenia i działań terapeutów. Kontakt z psychologiem był uznawany za osobisty przez 96% grupy online'owej i 91% grupy konwencjonalnej.

Pacjenci internetowi intensywnie korzystali z korespondencji z terapeutą (twierdzili, że wracali zarówno do listów od psychologów, jak i do swoich zadań).

Ale też wyniki przedstawione w badaniach Azy Barak'a i współpracowników z Uniwersytetu w Hajfie koncentrują się na analizie stosowanych różnych metod w psychoterapiach prowadzonych przez Internet. Konkluzują tego badania jest to, że zarówno tradycyjne metody leczenia różych problemów klinicznych (lęk, stres) jak i leczenie on-line pozostają równie skuteczne. Zadaniem autorów psychoterapia i poradnictwo psychologiczne powinny dostosować się do wirtualnego świata, przyjąć nowe, innowacyjne narzędzia , aby jeszcze lepiej spełniać potrzeby i wymagania pacjentów.

Murphy i Parnass w opracowanym badaniu Satysfakcja Klienta i porównanie wyników terapii on-line i twarzą w twarz nie zauważyli różnic między wynikami klientów odbywających terapię on-line, a wynikami klientów terapii face-to-face.

Dr Maurice Dongier również nie zauważa różnic pomiędzy psychoterapią on-line a psychoterapią face-to-face niezależnie od wieku i płci pacjentów.

Te badania to coś do czego byłam przekonana wiele, wiele lat temu, jeszcze za czasów studenckich, gdy strefa pracy online, a tym bardziej pomocy psychologicznej online była niemal na pograniczu magii (onetu jeszcze nawet nie było ;). Cieszę się, że wreszcie są naukowe badania, dające konkretne dowody na to, że coś co czułam przez skórę od wielu lat i robiłam z potrzeby serca, niezaprzeczalnie działa, można to sprawdzić, zbadać, zmierzyć, a tym samymstaje się realną dziedziną naukową, a nie"wróżeniem z fusów", za które do niedawna wiele osób brało nawet tradycyjną psychoterapię.

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

 

Pozdrawiam serdecznie
Aneta Styńska
Pomysłodawczyni i założycielka Psychorady

 

Źródło badań>

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.