Nie potrafię uwolnić się od związku

środa, 9 lutego 2011

::  Weź udział w walentynkowej wojnie na buziaki - Dziewczyny kontra chłopaki  >>

 

Problem:

Jestem z facetem prawie 7 lat. Mam wrażenie, że o kilka za długo, ale nie potrafię uwolnić się z tego związku. Nie wiem czy go kocham, może to tylko przyzwyczajenie. Może strach przed  samotnością? Jak sprawdzić czy to miłość mnie przy nim trzyma. A   jeśli nie miłość to jak odejść z tak długiego związku. Boję się, że nawet nie będę umiała zorganizować sobie dnia bez uwzględniania go w planach.”

 

Odpowiedź psychologa:

Na pytanie odpowiada psycholog, Kinga Frąckiewicz.

 

Takie wątpliwości są bardzo naturalne w przypadku związków z dużym stażem. Dlatego też, istnieje przekonanie, iż najlepiej zdecydować się na legalizację związku w ciągu pierwszych dwóch, trzech lat znajomości. Wtedy występuje jeszcze faza zakochania i łatwiej podjąć decyzję o spędzeniu z kimś reszty życia.

Miłość bowiem nie jest stanem, a procesem i zmienia się wraz z upływem czasu. Po ustąpieniu okresu zakochania wkrada się w związek rutyna, przyzwyczajenie. Ludzie nie potrafią bez siebie żyć, ale zaczynają upatrywać przyczyn tego zjawiska poza miłością. Stąd wątpliwości, o których Pani wspomina.


Proszę pamiętać, że dojrzała miłość oparta jest przede wszystkim na przyjaźni, poczuciu bezpieczeństwa, zaufania. Jej fundamentem jest zaangażowanie przejawiające się ciągłym dążeniem do budowania i podtrzymywania łączących Was więzi.

Zachęcam by spróbowała Pani sobie wyobrazić siebie za 10 lat i dom, który Pani stworzy. A następnie odpowiedzieć na pytanie, czy w tym domu, po ciężkim dniu pracy, czeka na Panią właśnie ten mężczyzna.


 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.