Perfekcyjne wyznaczanie celów - Robert Lewandowski

sobota, 18 czerwca 2016

robert lewandowski euro

:: Jaki naprawde jesteś? Zrób psychotest >

 

Żeby było jasne – wyznaczanie celów, to nie to samo co myślenie życzeniowe. Odróżnić jedno od drugiego jest bardzo prosto. Cele są wyznaczone, zaplanowane i realizowane w określonym czasie. Myślenie życzeniowe to zwyczajne „chcenie” za którym nie idzie w parze jakiekolwiek działanie.

 

Jak wyznaczać cele

Najpopularniejszą techniką formułowania celów, która zwiększa ich realizację  jest metoda SMART, według której cel powinien spełniać  następujące kryteria:

 • Sprecyzowany czyli określający CO konkretnie chce się zrealizować i po co.
 • Mierzalny czyli dający zmierzyć postęp lub pełną realizację celu
 • Atrakcyjny czyli taki, który naprawdę chce się osiągnąć
 • Realistyczny czyli taki, który faktycznie można osiągnąć przy swoich możliwościach
 • Terminowy czyli z ustaloną datą ukończenia realizacji celu.

 

Tyle teoria. A praktyka? Proszę bardzo:

 • S – zacząć się intensywnie gimnastykować, aby opóźnić proces cukrzycy, chorób naczyniowych i zwiększyć długość życia nawet o 17,5 roku
 • M – 30 minut
 • A – gimnastyka nie dla każdego może być atrakcyjna, ale jeśli zamienimy ją na taniec, lub aerobic, powinna wydać się fajniejsza
 • R – codziennie może być trudno, ale 3 razy w tygodniu powinno się udać tj. pon, śr, pt.
  Może uda się zachęcić znajomych i ćwiczyć grupowo w przerwach reklamowych podczas meczy? ;))
 • T – do zakończenia Euro tj. 3 lipca.

 

Cel brzmi zatem tak:  Od dzisiaj do 3 lipca, 3 razy w tygodniu intensywnie się gimnastykuję przez 30 minut.
Łatwe, prawda?

 

Geny czy wychowanie?

Mimo, że tak prosto ustalić cele, trudno je realizować. Wini się za to słabą wolę czyli wpływające na  nią czynniki genetyczne czy charakterologiczne. Prawda zapewne leży gdzieś pośrodku.

Daniel Gustavson z Uniwersytetu Kolorado w Boulder badał czemu jedni odkładają pewne sprawy na później, a inni nie. W tym celu zbadał 181 par bliźniąt jednojajowych (dzielących 100% genów) i  166 par bliźniąt dwujajowych (dzielących 50% genów). Okazało się, że odkładanie na później jest dziedziczne (Psychological Science). To dobra wymówka dla wszystkich odwlekaczy ;)

Według Gustavsona cecha ta wykształciła się już u naszych praprzodków, którzy ze względu na niepewną sytuację życiową wykazywali tendencję do wybierania natychmiastowych nagród.

 Ciekawe wyniki badań dotyczące oszczędzania (to jest cel! ; ) zostały uzyskane przez psychologów Daniela M. Bartelsa z Columbia Business School i Olega Urminskyego z Uniwersytetu Chicagowskiego. Dowiedli oni, że to brak utożsamienia się, a co za tym idzie brak silnej więzi pomiędzy swoim Obecnym- JA, a JA- Z-Przyszłości np. za miesiąc powoduje rozdźwięk pomiędzy realizacją zakładanych celów. Nasza własna osoba z przyszłości, o której myślimy lub którą sobie wyobrażamy, wydaje się kimś innym (obcym) od osoby, którą jesteśmy teraz.  Stąd właśnie kłopot z poświęcaniem się w teraźniejszości dla obcej osoby z przyszłości.

 

Świadomość siebie - Samoświadomość

To niezwykle ciekawe badanie pokazuje, jak wielkie znaczenie dla każdego człowieka ma samoświadomość. Świadomość siebie na każdej płaszczyźnie swojego życia. Czując się w 100% sobą, będąc zżytym ze sobą, łatwiej realizować zaplanowane cele, ponieważ wiadomo dla kogo się je robi. Jeśli dodamy do tego badania nad autorytetem, które wskazują, że łatwiej ulegamy autorytetom, można bez trudu wyobrazić sobie człowieka, który sam siebie szanuje, sam dla siebie jest autorytetem, ma mocno skonkretyzowaną świadomość tego kim jest i o ile prościej jest mu realizować zadania, które samodzielnie planuje.

 

Z której strony by nie spojrzeć na realizację celów, tylko wtedy gdy będziesz dla siebie wartościową osobą, a cel będzie dla ciebie istotny zrealizujesz go.

 

Być jak... Robert Lewandowski

Jeśli brakuje ci idealnego wzorca polecamy naszego mistrza, który do perfekcji opanował umiejętność wyznaczania celów krótko i długookresowych. To oczywiście Robert Lewandowski. To 28-letni piłkarz, który krok po kroku modelowo wspiął się na absolutny top europejskiej piłki - począwszy od Znicza Pruszków, przez Lecha Poznań, Borussia Dortmund i Bayern Monachium. Modelowy przykład na to, jak można a nawet powinno się świadomie kierować własną karierą, by osiągnąć to czego się pragnie.  Sukcesy  tego sezonu to korona Króla Strzelców i 30 bramek na koncie. Przez prawie czterdzieści lat żaden zawodnik w rozgrywkach Bundesligi nie zdołał przekroczyć magicznej granicy trzydziestu goli. Udało się to naszemu rodakowi. Wcześniej ten wynik osiągnął 1976/1977 Dieter Mueller. To mówi samo za siebie. Do sukcesów zawodowych dołączyły osobiste i finansowe. Tylko brać przykład.

 

Prawdziwi mężczyźni wybierają miłość

I na koniec ciekawostka ze świata badań damsko-męskich. Catherine Mosher z Duke Medical Center oraz Sharon Danoff-Burg z Uniwersytetu w Albany ustaliły, że panowie mogą być bardziej skłonni do poświęcania swoich osobistych celów na rzecz związku miłosnego (sic!) Aby to ustalić przebadano 237 osób: 80 mężczyzn i 157 kobiet w wieku od 16 do 25 lat. Dla obu płci osobiste osiągnięcia i relacje intymne okazały się bardzo ważne. Jednak według statystyk to panowie częściej decydowali się na porzucenie kariery, na korzyść romantycznej miłości. Nic dodać nic ująć, a stereotypy wyrzucić do śmieci.

 

Ten  krótki artykuł, to tylko kropla w morzu informacji o celach z psychologicznego punktu widzenia. Jeśli jednak informacje te cię zainspirowały zachęcam do dalszej lektury naszych artykułów.

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich fanów sportu
Aneta Styńska

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.