Po co komu wdzięczność?

środa, 5 lipca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Wdzięczność może być niezwykle mocnym narzędziem, które przypomina nam o naszych błogosławieństwach i prowadzi do większego szczęścia i harmonii. W tym artykule przyjrzymy się sile wdzięczności i jak wpływa ona na nasze życie.

Wdzięczność to stan świadomości i docenienia dobra, jakie otrzymujemy od innych ludzi, od życia i od siebie samych. Jest to pozytywne nastawienie, które umożliwia nam dostrzeżenie małych rzeczy, które nas otaczają i które zwykle bierzemy za pewnik. Wdzięczność pozwala nam spojrzeć na nasze życie i otoczenie z perspektywy obfitości, zamiast braków. Kiedy jesteśmy wdzięczni za to, co już posiadamy, zyskujemy większą satysfakcję i zadowolenie z życia. Docenianie obecnych zasobów skłania nas do wykorzystywania ich w pełni i rozwijania naszych umiejętności. Wdzięczność ma korzystny wpływ na naszą psychikę, emocje i relacje z innymi ludźmi.

 

Korzyści płynące z praktykowania wdzięczności

Wdzięczność pomaga nam zauważać i doceniać piękno i dobro wokół nas. Poprawia nasze samopoczucie i zwiększa poziom szczęścia. Wzmacnia nasze relacje z innymi, ponieważ doceniamy ich wkład i dobroć. Redukuje stres i negatywne emocje, takie jak złość czy zazdrość. Wpływa na naszą zdolność do przebaczenia i szukania pozytywnych rozwiązań w trudnych sytuacjach. Sprzyja lepszemu samopoczuciu fizycznemu poprzez redukcję negatywnego wpływu stresu na organizm. Wdzięczność pomaga nam skupić się na pozytywnych aspektach życia i odwrócić uwagę od negatywnych myśli. Poprzez dostrzeganie i docenianie dobra wokół nas, stajemy się bardziej optymistyczni i pozytywnie nastawieni. To pozytywne podejście przyczynia się do większej pewności siebie i lepszego radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

 

Wpływ na relacje międzyludzkie 

Wyrażanie wdzięczności wobec innych ludzi wzmacnia nasze więzi i relacje z nimi. Kiedy doceniamy i wyrażamy uznanie za pomoc, wsparcie i dobroć, budujemy większą harmonię i zaufanie w relacjach interpersonalnych. Wdzięczność przyczynia się również do tworzenia atmosfery wzajemnej życzliwości i szacunku.

 

Wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne

Praktykowanie wdzięczności ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Redukuje stres, lęk i depresję poprzez skupienie uwagi na pozytywnych i budujących emocjach. Wdzięczność pozwala nam spojrzeć na trudności z perspektywy wzrostu i uczenia się, co przyczynia się do większej elastyczności emocjonalnej.

 

Wpływ na rozwój osobisty

Wdzięczność jest kluczowym elementem rozwoju osobistego, ponieważ stawia nas w miejscu pełnym wdzięczności, gdzie jesteśmy bardziej otwarci na nowe doświadczenia i możliwości. Poprzez docenianie i wykorzystywanie obecnych zasobów, rozwijamy nasze umiejętności i zdolności. Wdzięczność prowadzi nas do refleksji nad naszymi osiągnięciami i postępem, co motywuje nas do dalszego rozwoju.

Wdzięczność pomaga nam spojrzeć na świat z pozytywną perspektywą i skupić się na tym, co mamy, zamiast na tym, czego nam brakuje. Dzięki wdzięczności jesteśmy bardziej otwarci na doświadczanie radości i pełni życia, nawet w trudnych sytuacjach. Pomaga nam zauważać i doceniać nasze własne sukcesy i osiągnięcia, co prowadzi do większej pewności siebie i satysfakcji z życia.

Wdzięczność prowadzi nas do większego szczęścia i harmonii w naszym życiu. Praktykowanie wdzięczności pozwala nam dostrzegać piękno i dobro wokół nas, wzmacnia nasze relacje, redukuje stres i negatywne emocje, oraz pomaga nam cieszyć się małymi radościami życia. Dlatego warto codziennie znaleźć chwilę, aby być wdzięcznym za to, co mamy i co nas otacza. Wdzięczność jest darem, który możemy dawać sobie nawzajem, tworząc lepszy i bardziej zgodny świat.

 

Jak praktykować wdzięczność na co dzień?

Zatrzymaj się na chwilę i zastanów się nad tym, za co jesteś wdzięczny. Może to być cokolwiek, od drobnych przyjemności po większe osiągnięcia. Prowadź dziennik wdzięczności, w którym zapisujesz codzienne rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Wyrażaj wdzięczność innym ludziom, dziękując im za ich wsparcie, uprzejmość i dobroć. Ćwicz uważność, aby być bardziej świadomym chwil obecnych i doceniać małe radości życia. Wspomagaj innych i angażuj się w działania charytatywne - pomaganie innym może wzmacniać nasze poczucie wdzięczności.

 

A Ty za co możesz być dziś wdzięczn_y_a?

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.