Po co mi psycholog?

środa, 9 marca 2011

::  Odkryj kim jesteś >>

 

Problem:

Niby chce do Was napisac, bo czuję że psycholog mi jest potrzebny, ale się waham. Po co i kiedy mam iść do psychologa? Czy jak zwierze się koleżance to nie to samo?"

 

Odpowiedź psychologa:

Na pytanie odpowiada psycholog, Paulina Maćkowska >>Aby odpowiedzieć na pytanie po co i kiedy powinno się skorzystać z usług psychologa należy przybliżyć kwestie czym zajmuje się psycholog.

Psycholog jako psychoterapeuta stara się stworzyć klientowi dobre warunki do dokonania trwałej zmiany w sposobie przeżywania czy zachowania po to, aby mógł on czuć się zdrowszym i bardziej szczęśliwym.

Z tego rodzaju pomocy mogą skorzystać  zarówno osoby chore, cierpiące na konkretne objawy czy trudności, ale też osoby zdrowe, pragnące rozwinąć własne możliwości.


Na psychoterapię może się zgłosić np. osoba, która ma za sobą wiele
nieudanych związków i chce poznać ewentualne nieuświadamiane wcześniej przyczyny takiego obrotu spraw oraz uwolnić się od tego swoistego fatum.Psycholog pełni także wiele innych ról. Kiedy trzeba jest on
psychoprofilaktykiem. 
To znaczy informuje i wyjaśnia, aby ułatwić
poradzenie sobie z istniejącymi zagrożeniami i zapobiec negatywnym
wydarzeniom. Wtedy najczęściej prowadzi zajęcia warsztatowe z większą grupą np.  młodzieży, pracowników. Mówi  o ryzyku, jakie niesie ze sobą nadużywanie alkoholu, pracoholizm, stres. Może edukować przyszłe matki, które obawiają się porodu – informacje o jego przebiegu i reakcjach organizmu znacznie osłabiają lęk, co ułatwia współpracę  z personelem i przyjście dziecka na świat.


Psycholog także często przeprowadza psychoedukację – także jak
psychoprofilaktyk informuje i wyjaśnia, ale dotyczy to raczej spraw, które już mają miejsce. Ukazuje postawy czy zachowania, które wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie oraz uczy sposobów radzenia sobie w określonych sytuacjach.

Z psychoedukacji korzystają rodzice, którzy chcą się dowiedzieć
jak zmienia się psychicznie ich dziecko w poszczególnych fazach rozwoju i jak można je wspomóc, albo rodzina osoby przewlekle chorej, którą niepokoją zmiany w zachowaniu chorego czy jej relacjach z otoczeniem.

 

Jako mediator pomaga w szukaniu kompromisu pomiędzy dwoma stronami konfliktu.


Psycholog orzecznik  ma za zadanie stwierdzić czy klient jest  sprawny umysłowo, jaki wpływ wywarły na nim sytuacje, których doświadczył, czy może odpowiadać za popełnione czyny, czy jest w stanie wykonywać powierzone mu zadania lub takie, o które dopiero się ubiega.


Podczas interwencji kryzysowej zapewnia bezpieczeństwo, organizuje podstawowe środki do życia, udziela wsparcia i stwarza warunki do odreagowania emocjonalnego. Interweniuje przede wszystkim podczas klęsk żywiołowych, wypadków komunikacyjnych itp.

 


Tak więc przyczyn spotkania z psychologiem jest tak wiele ilu jest ludzi.Nie radzisz sobie ze stresem? Masz lęki? Zaburzenia odżywiania?  Kłopoty z partnerem? Nieśmiałością? Uporczywe bóle które nie mają przyczyny organicznej? Masz dziecko z niską samooceną lub kłopotami z nauką? W tych i wielu innych problemach psycholog może Ci towarzyszyć, pomów wybrać odpowiednią drogę radzenia sobie, wesprzeć Cię.

 

Czym rozmowa z psychologiem różni się od rozmowy z koleżanką?

Często mówi się, że psychologiem może być każdy – ksiądz w konfesjonale, który wysłucha i da rozgrzeszenie, fryzjerka czy kosmetyczka która wysłucha i powie dobre słowo, przyjaciółka, rodzic, rodzeństwo. Każde z tych osób może pomóc. To co odróżnia ich od psychologa to mniejsza wiedza na temat osobowości, temperamentu, emocjonalności człowieka.

 

Psycholog jest osobą obiektywną w przeciwieństwie do rodziny i przyjaciół  – w najmniejszym stopniu angażuje się emocjonalnie przez co nie narzuca swojego zdania i poglądu. Jest
zobowiązany zachować tajemnicę, tak więc możemy czuć się bezpiecznie.


Psycholog zna mechanizmy obronne jakie stosuje człowiek i posiada więcej technik radzenia sobie z nimi.

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.