Po co nam w ogóle urlop?

środa, 24 sierpnia 2022

:: Konsultacje i terapia  online- umów najbliższy termin >

OCD

Sezon urlopowy powoli dobiega końca… Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, do czego właściwie jest potrzebny urlop?

Czy zdarzało wam się, że mieliście trudności z wzięciem urlopu w pracy? Bo może szef ma pretensje albo nie chce go udzielić we wskazanym terminie?

Urlop, czyli dni wolne od pracy najlepiej jakby zostały poświęcone na odpoczynek i oderwanie się w pewnym sensie od codziennego życia, poświęcenie czasu na przyjemności.

 

Czas wolny od pracy, urlop – to czas do zregenerowania naszych sił, zarówno fizycznych jak i mentalnych. Większość z nas jeździ na urlop raz w roku. A podczas całego roku nagromadza się każdemu z nas wiele stresów, frustracji czy zwyczajnego zmęczenia monotonią. Dzięki temu, że możemy odpocząć podczas urlopu – po powrocie będziemy wydajniejsi, bardziej kreatywni i zrelaksowani.

Wakacyjny wyjazd to ucieczka od rutyny. Dzięki zmianie otoczenia na jakiś czas, mamy kontakt z innymi ludźmi niż na co dzień, co dla naszego mózgu jest bardzo stymulujące, a to sprawia, że wzrasta poziom neurotrofiny w mózgu – co znacząco zwiększa efektywność pracy mózgu.

Poza tym, chyba nie ma takiego zawodu, czy takiej pracy, która nie byłaby stresująca, nawet jeśli ją lubimy, czasem zdarzają się sytuacje trudniejsze dla naszego układu nerwowego. Dzięki wyjazdowi wakacyjnemu mamy możliwość, choć na jakiś czas, zapomnieć i nie myśleć o zadaniach w pracy i związanych z tym stresach.

Niektórzy twierdzą, że absolutne minimum to pięć dni wolnych od pracy, aby się zregenerować. Ale są też badania wskazujące, że urlop powinien trwać dwa tygodnie. Która wersja urlopu jest wam bliższa? Raczej około pięciu dni czy dwa tygodnie?

Nie ma większego znaczenia gdzie wypoczywasz, ważne aby było to miejsce, które sprawia że czujesz się lepiej. Otoczenie przyrody dobrze wpływa na psychikę i koi nerwy. Kolor zielony, czuli las i niebieski, czyli woda działają antydepresyjnie. Ważne aby było w miarę cicho i spokojnie.

Po czym poznajecie, że wypoczęliście na wakacjach? Czy wypoczynek to książka na hamaku pod drzewem i luz od codzienności, czy raczej Teneryfa all inclusive?

Dla jakości odpoczynku nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze jest to, aby ten czas był poświęcony na te aktywności, które właśnie tobie pomagają wypoczywać. Nie należy poświęcać czasu urlopu na pracę, chyba że pracę w ogrodzie dla przyjemności, wtedy to zupełnie inna aktywność, zwłaszcza jeśli na co dzień spędzasz czas w biurze czy samochodzie.

 

Ważne jest aby stworzyć sobie odpowiednie warunki do odpoczynku, żeby nic nie zaprzątało waszej uwagi, czy na pewno wszystkie ważne sprawy są załatwione i wszystko dopilnowane. Dlatego warto ustalić to z przełożonym czy współpracownikami, kto za co jest odpowiedzialny podczas waszej nieobecności, aby nie zdarzyło się tak, że będziecie nękani telefonami podczas odpoczynku. Albo, żebyście nie musieli po powrocie „gasić pożarów” niezałatwionych spraw, bo to też psuje radość z dni wolnych. Kiedy jedziecie na wakacje, pracy nie powinniśmy zabierać z sobą.

Ale czy zawsze?

Ostatnio pojawiło się nowe zjawisko – workation. Nie wiem czy je znacie. To słowo oznacza wakacje połączone z pracą. Czyli teoretycznie cały czas pracujecie ale jesteście w zupełnie innym otoczeniu. Oczywiście nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, bo nie w każdej branży taki sposób pracowania jest możliwy. Ale taki rodzaj wypoczynku połączonego z pracą też dobrze wpływa na balans pomiędzy czasem poświęconym na pracę i odpoczynek, a przy okazji zupełnie nowe bodźce dookoła. Zachęcam do przetestowania tej formy, bo to stwarza możliwość wyjechania na dłużej, jeśli tylko macie pracę, którą można wykonywać zdalnie. Nie mam tutaj zupełnie na myśli tego, żeby wyjechać i cały czas pracować, bo to mija się z celem, ale żeby wykorzystać zwiększoną wydajność związaną ze zmianą otoczenia i pracować krócej, aby część dnia móc poświęcić na przyjemności zupełnie inne, niż na co dzień kiedy jesteśmy w domu.

Wydaje się, że to ciekawa forma dla wszystkich tych, którzy pracują sami na siebie, czyli zarabiają tylko wtedy kiedy pracują, a zbyt długa przerwa w pracy powoduje lęk przed brakiem zarobku.

 

A Wy jak wypoczywacie? Znacie już workation?

 

Alicja Krawczyk
Psycholog 
Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Doradca Zawodowy

 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.