Po co zabawa dorosłym? Pielęgnujesz dziecko w sobie?

środa, 10 kwietnia 2024

 :: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Często zapominamy o jednym z aspektów samorozwoju: pielęgnowaniu dziecka w sobie.

Ale co to dokładnie oznacza?
Pielęgnowanie dziecka w sobie to proces odnajdywania i pielęgnowania naszych wewnętrznych dziecięcych uczuć, potrzeb i marzeń, które mogły zostać zapomniane lub zepchnięte na margines przez dorosłe życie.

Wiele osób jest przytłoczonych obowiązkami, stresem i presją społeczną, co sprawia, że często ignorujemy nasze wewnętrzne emocje i potrzeby. Zaniedbywanie tych wewnętrznych dziecięcych aspektów może prowadzić do różnych problemów psychicznych i emocjonalnych, takich jak depresja, lęki czy poczucie pustki.

Pielęgnowanie dziecka w sobie rozpoczyna się od świadomego zwracania uwagi na nasze wewnętrzne emocje i potrzeby. Obejmuje to praktyki samoświadomości, takie jak medytacja, refleksja nad własnymi uczuciami i potrzebami oraz praktyki mindfulness. Pozwala to na lepsze zrozumienie siebie i budowanie więzi ze swoim wewnętrznym dzieckiem.

Jednym z ważnych elementów pielęgnowania dziecka w sobie jest przywrócenie radości i zabawy do naszego życia. Wielu z nas zapomina, jak ważne jest poświęcanie czasu na aktywności, które sprawiają nam przyjemność i radość. Malowanie, tańczenie, czytanie bajek, spacerowanie po lesie czy parku - to wszystko może być częścią procesu odnawiania kontaktu z naszym wewnętrznym dzieckiem.

Pamiętajmy również o tym, że pielęgnowanie dziecka w sobie wymaga zrozumienia i akceptacji naszych wewnętrznych emocji, włącznie z tymi, które mogą być trudne czy bolesne. Niektóre z tych emocji mogą pochodzić z naszego dzieciństwa i być związane z przeżyciami, które nigdy nie zostały w pełni przetrawione. Praca nad akceptacją i uzdrawianiem tych ran jest istotna dla naszego rozwoju emocjonalnego.

Odkrywanie i pielęgnowanie dziecka w sobie może również przyczynić się do poprawy naszych relacji z innymi. Kiedy jesteśmy bardziej świadomi siebie i swoich potrzeb, jesteśmy w stanie bardziej autentycznie komunikować się z innymi i budować zdrowe, satysfakcjonujące relacje.

Relaksacja i odstresowanie
Zabawa daje możliwość oderwania się od codziennych obowiązków i stresujących sytuacji. Pozwala na relaksację i odprężenie się, co ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Tworzenie więzi społecznych
Zabawa często odbywa się w towarzystwie innych osób, co sprzyja budowaniu relacji społecznych i wzmacnianiu więzi z innymi ludźmi. To także szansa na poznanie nowych osób i nawiązanie nowych znajomości.

Rozwój kreatywności
Zabawa może pobudzać wyobraźnię i kreatywność dorosłych. Dzięki temu można odkrywać nowe hobby, pasje czy zainteresowania, co może prowadzić do rozwoju osobistego i zawodowego.

Poprawa zdrowia psychicznego
Regularna zabawa może przyczynić się do poprawy samopoczucia i ogólnego zdrowia psychicznego. Pomaga w redukcji uczucia samotności, zwiększeniu poczucia satysfakcji z życia oraz poprawie nastroju.

Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym
Zabawa pomaga w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pomaga uniknąć wypalenia zawodowego oraz pozwala na czerpanie radości z życia poza pracą.

Zwiększenie kreatywności i produktywności
Badania sugerują, że czas spędzony na zabawie może przyczynić się do zwiększenia kreatywności i produktywności w pracy oraz w życiu osobistym.

Zabawa dla dorosłych jest istotna dla zachowania równowagi w życiu, poprawy samopoczucia, budowania relacji społecznych oraz rozwoju osobistego. Niezależnie od wieku, wszyscy potrzebujemy czasu na radość i beztroskę.

 

Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.