Po co zabawa dorosłym? Pielęgnujesz dziecko w sobie?

środa, 10 kwietnia 2024

 :: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Często zapominamy o jednym z aspektów samorozwoju: pielęgnowaniu dziecka w sobie.

Ale co to dokładnie oznacza?
Pielęgnowanie dziecka w sobie to proces odnajdywania i pielęgnowania naszych wewnętrznych dziecięcych uczuć, potrzeb i marzeń, które mogły zostać zapomniane lub zepchnięte na margines przez dorosłe życie.

Wiele osób jest przytłoczonych obowiązkami, stresem i presją społeczną, co sprawia, że często ignorujemy nasze wewnętrzne emocje i potrzeby. Zaniedbywanie tych wewnętrznych dziecięcych aspektów może prowadzić do różnych problemów psychicznych i emocjonalnych, takich jak depresja, lęki czy poczucie pustki.

Pielęgnowanie dziecka w sobie rozpoczyna się od świadomego zwracania uwagi na nasze wewnętrzne emocje i potrzeby. Obejmuje to praktyki samoświadomości, takie jak medytacja, refleksja nad własnymi uczuciami i potrzebami oraz praktyki mindfulness. Pozwala to na lepsze zrozumienie siebie i budowanie więzi ze swoim wewnętrznym dzieckiem.

Jednym z ważnych elementów pielęgnowania dziecka w sobie jest przywrócenie radości i zabawy do naszego życia. Wielu z nas zapomina, jak ważne jest poświęcanie czasu na aktywności, które sprawiają nam przyjemność i radość. Malowanie, tańczenie, czytanie bajek, spacerowanie po lesie czy parku - to wszystko może być częścią procesu odnawiania kontaktu z naszym wewnętrznym dzieckiem.

Pamiętajmy również o tym, że pielęgnowanie dziecka w sobie wymaga zrozumienia i akceptacji naszych wewnętrznych emocji, włącznie z tymi, które mogą być trudne czy bolesne. Niektóre z tych emocji mogą pochodzić z naszego dzieciństwa i być związane z przeżyciami, które nigdy nie zostały w pełni przetrawione. Praca nad akceptacją i uzdrawianiem tych ran jest istotna dla naszego rozwoju emocjonalnego.

Odkrywanie i pielęgnowanie dziecka w sobie może również przyczynić się do poprawy naszych relacji z innymi. Kiedy jesteśmy bardziej świadomi siebie i swoich potrzeb, jesteśmy w stanie bardziej autentycznie komunikować się z innymi i budować zdrowe, satysfakcjonujące relacje.

Relaksacja i odstresowanie
Zabawa daje możliwość oderwania się od codziennych obowiązków i stresujących sytuacji. Pozwala na relaksację i odprężenie się, co ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Tworzenie więzi społecznych
Zabawa często odbywa się w towarzystwie innych osób, co sprzyja budowaniu relacji społecznych i wzmacnianiu więzi z innymi ludźmi. To także szansa na poznanie nowych osób i nawiązanie nowych znajomości.

Rozwój kreatywności
Zabawa może pobudzać wyobraźnię i kreatywność dorosłych. Dzięki temu można odkrywać nowe hobby, pasje czy zainteresowania, co może prowadzić do rozwoju osobistego i zawodowego.

Poprawa zdrowia psychicznego
Regularna zabawa może przyczynić się do poprawy samopoczucia i ogólnego zdrowia psychicznego. Pomaga w redukcji uczucia samotności, zwiększeniu poczucia satysfakcji z życia oraz poprawie nastroju.

Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym
Zabawa pomaga w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pomaga uniknąć wypalenia zawodowego oraz pozwala na czerpanie radości z życia poza pracą.

Zwiększenie kreatywności i produktywności
Badania sugerują, że czas spędzony na zabawie może przyczynić się do zwiększenia kreatywności i produktywności w pracy oraz w życiu osobistym.

Zabawa dla dorosłych jest istotna dla zachowania równowagi w życiu, poprawy samopoczucia, budowania relacji społecznych oraz rozwoju osobistego. Niezależnie od wieku, wszyscy potrzebujemy czasu na radość i beztroskę.

 

Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.