Poczucie szczęścia – od czego zależy?

środa, 21 lipca 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

poczucie szczęścia

 

Gdzieś, pewnego dnia – gdziekolwiek,
na pewno, znajdziesz siebie i to, i tylko to,
może być najszczęśliwszą
lub najbardziej gorzką
chwilą twojego życia.”
(
Pablo Neruda)

 

 

 

Poczucie szczęścia – od czego zależy?

 Czym jest szczęście?

Z definicji słownikowej wynika, że

  • powodzenie w jakichś przedsięwzięciach, sytuacjach życiowych itp.

  • uczucie zadowolenia, radości; też: to wszystko, co wywołuje ten stan,

  • zbieg pomyślnych okoliczności.

Znalezienie sensu życia jest jedna ze składowych poczucia szczęścia.


Od bardzo dawna, a w zasadzie od zawsze psychologia szuka jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, co tak właściwie znaczy być szczęśliwym w codziennym życiu. Czy szczęście tak naprawdę istnieje? Czy to tylko chwilowy stan? Czy jest możliwe trwałe poczucie szczęścia?

 

Poczucie szczęścia jest Twoim osobistym stanem

W zasadzie możesz czuć się szczęśliwy ale być nieszczęśliwy. Ale też możesz czuć się smutny a być szczęśliwym. Tak wynika z podłużnych badań dotyczących szczęścia u ludzi w ponad 148 krajach. Wnioski z tych badań pokazują, że poczucie szczęścia jest stanem wewnętrznym i nie ma zbyt dużo wspólnego z tym co dzieje się wokół nas ani też co dzieje się w nas samych.

Według tego badania, Hiszpanie przeżywają średnio 58,8 szczęśliwych lat. To stawia Hiszpanię wysoko na liście 148 narodów. Grupa 148 krajów jest dość reprezentatywna, ponieważ zawiera ponad 95% światowej populacji.

Poczucie szczęścia, zgodnie z badaniem, jest trwałym stanem wewnętrznym. Nie jest to wynik przypadkowego i przemijającego wydarzenia  ani nie zależy od tego, jak dobrze się dzieje.

Jorge Bucay uważa że poczucie szczęścia to pewność, że nie będziesz czuł się zagubiony. Jego zdaniem bycie szczęśliwym ma wiele wspólnego ze znalezieniem swojej ścieżki życiowej.

 

Badania psychologii pozytywnej wykazują, iż okoliczności życiowe wpływają na nasze poczucie szczęścia w 10%.

Zaskakujące prawda?

Żyjemy w iluzji, która sprawia, że wydaje nam się, iż polepszenie warunków życia i zdobywanie kolejnych celów sprawi, że będziemy bardziej szczęśliwi. Kupno lepszego – droższego samochodu, czy lepszego telewizora, a może telefonu, modna sukienka czy drogie luksusowe perfumy – brzmi to wszystko jak obietnica szczęśliwego życia.

 

A w rzeczywistości, zarówno polepszenie jak i pogorszenie okoliczności życiowych wpływa na 10% naszego poczucia szczęścia.

 

Co to właściwie oznacza?

Otóż powoduje to zjawisko hedonicznej adaptacji, czyli naturalną zdolność ludzi do adaptowania się do nowych warunków. Jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do pogorszenia naszej sytuacji, ale niestety też bardzo szybko przywykamy do poprawy. Poziom poczucia szczęścia wzrasta lub spada, odpowiednio do zmiany jaka zaszła, ale po pewnym czasie wraca do punktu wyjściowego. Czyli po jakimś czasie wszystko co nas spotyka zaczynamy traktować jako normalne.


Od nas zależy 40% naszego samopoczucia.

To tutaj jest nasza część wpływu na nasze życie – nasze nastawienie, nasze myśli, ale też nasze nawyki i przyzwyczajenia. Na to mamy realny wpływ i możemy budować swoją rzeczywistość na dobrostanie albo na krzywdzie, to od nas zależy co wybierzemy.

Warto o tym pomyśleć zanim zaczniemy narzekać, że jednak my sami mamy wpływ na 40% a okoliczności życiowe to tylko 10%.

Mnie wniosek nasuwa się tak: Jakkolwiek by nie było mogę sprawić lub zadbać o to żeby czuć się dobrze.

Mogę też narzekać na zły los i nie dostrzegać, że to ja o tym decyduję jak postrzegam, i z czego korzystam. To ja, nikt inny decyduję o tym czy jestem szczęśliwy, czy nie.

 

Alicja Krawczyk
psycholog >
P
ratktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.