Pokonaj wewnętrznego krytyka i osiągnij sukces

czwartek, 17 sierpnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Wewnętrzny krytyk - to nazwa dla głosu w naszych umysłach, który stale ocenia nasze działania, wybory i osiągnięcia. To głos, który może być zarówno naszym najbardziej wymagającym doradcą, jak i największym wrogiem. Często towarzyszy nam w najbardziej nieodpowiednich momentach, podkopując naszą pewność siebie i hamując nasze ambicje. Warto jednak nauczyć się, jak pokonać tego wewnętrznego krytyka, aby osiągnąć sukces i spełnić swoje cele.

Krok 1: Świadomość

Pierwszym krokiem w pokonywaniu wewnętrznego krytyka jest zwiększenie świadomości tego, że istnieje. Często działamy na automatycznym pilocie, nie zwracając uwagi na nasze myśli. Zaczynamy odbierać wewnętrzny krytyk jako rzeczywistość, zamiast zrozumieć, że to tylko jeden z wielu głosów w naszym umyśle. Dlatego ważne jest, aby zacząć zauważać, kiedy wewnętrzny krytyk się odzywa i jakie są jego komentarze.

Krok 2: Pytaj z jakiego powodu?

Kiedy uświadomimy sobie, że wewnętrzny krytyk jest obecny, pytajmy: z jakiego powodu? Z jakiego powdu mówi takie rzeczy? Często odkryjemy, że te komentarze są wypowiedziane na podstawie naszych lęków, nieśmiałości lub wewnętrznych przekonań. Nierzadko są one rezultatem traumy lub negatywnych doświadczeń z przeszłości. Zrozumienie źródła tych komentarzy pozwoli nam spojrzeć na nie z bardziej empatyczną i zrozumiałą perspektywą.

Krok 3: Przeciwdziałaj negatywnym myślom

Gdy zaczniemy rozumieć, dlaczego nasz wewnętrzny krytyk mówi nam te negatywne rzeczy, możemy zacząć przeciwdziałać tym myślom. Możemy podważać ich prawdziwość i szukać dowodów na to, że nie są one całkowicie zgodne z rzeczywistością. Zamiast skupiać się na tym, co nasz wewnętrzny krytyk mówi, skupmy się na naszych mocnych stronach i osiągnięciach. Pamiętajmy, że nikt nie jest doskonały, ale możemy ciągle się rozwijać i doskonalić.

Krok 4: Znajdź wsparcie

Pokonywanie wewnętrznego krytyka może być trudnym zadaniem. Warto więc szukać wsparcia w swoim otoczeniu. Porozmawiaj z zaufanymi przyjaciółmi lub bliskimi osobami. Często rozmowa z kimś, kto nas zrozumie i pomoże nam zyskać perspektywę, może być niezwykle pomocna.

Krok 5: Ćwicz samoakceptację

Jednym z kluczowych elementów w pokonywaniu wewnętrznego krytyka jest praktykowanie samoakceptacji. Nikt nie jest bez wad, ale to właśnie nasze wady czynią nas ludźmi. Zamiast ganić się za swoje niedoskonałości, naucz się je akceptować i traktować jako elementy, które uczyniły cię tym, kim jesteś. Pracuj nad budowaniem swojego poczucia wartości, a wewnętrzny krytyk będzie miał coraz mniej miejsca do działania.

 

Pamiętajmy, że każdy ma takiego krytyka w swoim umyśle, ale to od nas zależy, jak z nim się mierzymy. Przyjmijmy go jako część siebie, ale nie pozwólmy mu zdominować naszych myśli i działań. Zrozumienie, samoakceptacja i wsparcie są narzędziami, które pomogą nam zapanować nad wewnętrznym krytykiem i osiągnąć to, na co zasługujemy.

 

 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.