Próby samobójcze wśród dzieci...

czwartek, 12 sierpnia 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

próby samobójcie wśród dzieci

Jakiś czas temu czytałam artykuł o próbach samobójczych wśród dzieci...

Pani doktor jednego z warszawskich szpitali opowiadała o tym, że każdego dnia przyjmowane jest na oddział dziecko po próbie samobójczej. KAŻDEGO DNIA! Głównie dziewczynki w wieku 13-15 lat, ale zdarzają się i dzieci w wieku 11 lat.

Brakowało kontaktów rówieśniczych w ostatnim czasie i często okazywało się, że relacje w  rodzinach są tak złe, że dla tych dzieci stawało się to nie do zniesienia, a jedyne wyjście jakie przychodziło im do głowy to odejście.

Statystyki są przerażające a historie tych dzieci dramatyczne.

Pamiętam opowieść o jednej dziewczynce, która spędzała 22 godziny na dobę w swoim pokoju sama. Nie miała nawet z kim porozmawiać o tym co się z nią dzieje. A kiedy zapadła decyzja o powrocie do szkoły, nie potrafiła sobie z tym poradzić, stres i strach był zbyt silny, uznała że najlepszym dla niej rozwiązaniem będzie zakończenie życia. Najbardziej zatrważające w opowieści pani doktor było to, że to nie są próby - wołania o pomoc, to są faktyczne działania, których efektem ma być śmierć.

Dużo zmieniło się podczas ostatniego roku czy dwóch. Nasze tempo życia nie sprzyja nawiązywaniu i pielęgnowaniu relacji, a i sama izolacja bardzo przyczyniła się do tego jacy jesteśmy często my sami, wyalienowani.

Prawda jest taka, że jesteśmy stworzeniami stadnymi i potrzebujemy innych aby móc funkcjonować społecznie poprawnie i socjalizować się.

Dlatego zwróćcie proszę uwagę na to, co dzieje się z Wami i Waszymi bliskimi. Bądźmy Wszyscy czujni i uważni na innych, a zwłaszcza dzieci i młodzież, bo oni są kompletnie zagubieni i bezbronni. Relacje buduje się od pierwszych dni życia, ale nigdy nie jest za późno aby próbować te relacje naprawić czy poprawić.

Terapia rodzinna otwiera czasem oczy na sprawy o których nie mieliśmy pojęcia, jak nasze dzieci widzą i rozumieją.

Prosić o pomoc to nie wstyd. Są specjaliści, mają odpowiednią wiedzę aby wesprzeć rodziny w budowaniu lepszych relacji czy komunikacji w rodzinie.

Jeśli czujesz, że Twoje dziecko czy partner, a może Ty sam czy sama, nie radzisz sobie z czymś - poszukajcie pomocy. Warto to zrobić zanim będzie za późno.

Wakacje to czas kiedy dzieci łatwo zgubić, mają swoje sprawy, a my mamy swoje. Wsłuchajcie się w to co dzieci mówią i co pokazują. Większość dzieci daje znaki zanim coś się wydarzy, trzeba tylko dać sobie szansę i usłyszeć. Zwolnijcie, zauważcie siebie i swoje potrzeby, dzieci i ich potrzeby. Dzieci najbardziej potrzebują naszej uwagi i to często wystarczy, aby nie przegapić niczego.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >

Pratktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.