Proszenie o pomoc bywa trudne - czy warto się tego nauczyć?

środa, 19 kwietnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Proszenie pomocOsoba potrzebująca pomocy unika skorzystania z niej...

Ktoś kto potrzebuje pomocy, może też czuć się zagrożony i uciekać przed nią, ponieważ nie wie, jak sobie poradzić z sytuacją lub ma trudności w zaufaniu innym ludziom. Być może ma doświadczenia z przeszłości, które wpłynęły na podejście do pomocy lub związane są z traumą. Wtedy o wiele łatwiej jest z pomocy nie korzystać.

Jeśli chcesz pomóc komuś, kto raczej tego unika – respektuj granice i uczucia tej osoby. Możesz zachęcać do szukania i skorzystania w taki sposób w jaki dana osoba jest w stanie skorzystać, na co jest gotowa i uznaje za bezpieczny dla siebie.

Inna możliwość jest taka, że osoba, która ucieka przed pomocą, może mieć trudności z zaakceptowaniem swojej sytuacji, a proszenie o pomoc może być dla niej trudnym doświadczeniem. Może to być także związane z poczuciem winy, wstydu lub lęku przed odrzuceniem. W takim przypadku ważne jest, aby okazać zrozumienie i empatię, a jednocześnie oferować wsparcie i zachęcać do rozmowy.

Dlaczego boimy się prosić o pomoc?

Boimy się prosić o pomoc z różnych powodów.

Często ludzie uważają, że prośba o pomoc jest przyznaniem się do słabości lub braku kompetencji w danej dziedzinie. Często też czują wstyd, że muszą prosić kogoś o pomoc.
Ludzie często boją się, że zostaną odrzuceni, jeśli poproszą o pomoc. Często myślą, że prośba o pomoc jest uciążliwa dla innych ludzi, którzy już mają swoje własne problemy do rozwiązania.
Niektórzy ludzie boją się prosić o pomoc, ponieważ uważają, że tracą kontrolę nad sytuacją. Wolą działać samodzielnie, nawet jeśli jest to trudniejsze, niż poprosić kogoś o pomoc.
Niektórzy ludzie są tak bardzo przyzwyczajeni do radzenia sobie samodzielnie, że nie chcą prosić o pomoc nawet wtedy, gdy mają trudności. Często myślą, że prośba o pomoc jest oznaką słabości lub że muszą udowodnić, że są w stanie poradzić sobie sami.
Niektórzy ludzie nie proszą o pomoc, ponieważ nie ufają innym ludziom. Często boją się, że ktoś wykorzysta ich prośbę o pomoc przeciwko nim w przyszłości.

Warto pamiętać, że prośba o pomoc nie jest oznaką słabości, a raczej odwagą i umiejętnością radzenia sobie z trudnościami. Często otrzymanie pomocy od innych może przyspieszyć osiągnięcie celów oraz pomóc w rozwiązaniu problemów. W rozwiązywaniu życiowych trudności czy innych spraw, wcale nie jest kluczowe abyśmy zrobili to sami. Warto czasem sięgnąć po wsparcie kogoś, komu możemy w danej sprawie zaufać. Na ogół ludzie są pomocni i chętnie udzielają pomocy. A nawet jeśli nie, warto zauważyć, że prawdopodobnie mają jakieś dobre powody, i wcale nie oznacza, że nas odrzucają, być może po prostu nie są aktualnie w stanie udzielić nam pomocy o jaką prosimy.

Czemu warto nauczyć się proszenia o pomoc?

Umiejętność proszenia o pomoc sprawia, że w pewnym sensie otwieramy się na innych. Zyskują szansę na to aby pokazali swoją życzliwość i chęć pomocy. To może pomóc w budowaniu silniejszych relacji międzyludzkich.

Rozwój umiejętności komunikacyjnych - Poproszenie o pomoc wymaga od nas jasnego wyrażenia potrzeby i prośby w sposób zrozumiały dla drugiej osoby. To pozwala na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i budowanie pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi.

Poza tym prośba o pomoc może czasem wymagać pewnej odwagi, ponieważ może być trudno przyznać się do swoich słabości lub braku wiedzy w danej dziedzinie. Jednakże, gdy nauczysz się prosić o pomoc, zaczniesz także lepiej rozumieć swoje ograniczenia i otwierać się na naukę od innych. A dodatkowo prośba o pomoc może czasami być konieczna, aby osiągnąć pewne cele lub zakończyć zadania. Korzystając z wiedzy i umiejętności innych osób, można znacznie skrócić czas potrzebny na wykonanie zadania lub osiągnięcie celu. Ludzie chętnie dzielą się wiedzą, bo lubią czuć się potrzebni. Poproszenie o pomoc może przynieść korzyści w postaci nowych perspektyw i sposobów myślenia. Osoba, która pomaga, może zaproponować alternatywne rozwiązania problemów lub podzielić się swoimi doświadczeniami i wskazówkami. Poproszenie o pomoc może pozwolić na uczenie się od innych osób, którzy posiadają wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie, której sami jeszcze nie opanowaliśmy.

Kiedy otrzymasz pomoc od innych, zazwyczaj czujesz się lepiej i bardziej zmotywowany do działania. W ten sposób, proszenie o pomoc może pomóc Ci w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami oraz w budowaniu pewności siebie. W skrócie, nauczenie się proszenia o pomoc może pomóc w budowaniu lepszych relacji międzyludzkich, poprawie efektywności, zwiększeniu poczucia własnej wartości oraz w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności od innych.

Dlatego warto nauczyć się proszenia o pomoc, ponieważ pozwala to na łatwiejsze rozwiązywanie problemów, budowanie relacji, rozwój umiejętności komunikacyjnych, poznanie nowych perspektyw i uczenie się od innych. Zatem nie bój się, jeśli nie wiesz jak coś zrobić, albo potrzebujesz pomocy, np. żeby ktoś gdzieś cie podwiózł – zapytaj o to. Bardzo możliwe, że nie będzie to stanowiło żadnego problemu i dostaniesz to, czego potrzebujesz. Nie jesteśmy samotnymi wyspami, a bycie samodzielnym za wszelką cenę zwyczajnie się nie opłaca.

Sprawdź to!

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.