Przewodnik Świadomego Samopoczucia - Zadbaj o swoje emocje na wiosnę

środa, 24 kwietnia 2024

 :: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Po zimie, która często bywa mroźna i przygnębiająca, nadejście wiosny może być powiewem świeżości i energii dla naszego umysłu i ciała.

Jak więc możemy zadbać o swoje emocje na wiosnę? 

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a dni stają się dłuższe i jaśniejsze. Dla wielu z nas oznacza to nową energię, ale dla innych może być okresem trudnych emocji. Zmiany sezonowe mogą wpłynąć na nasze nastroje i samopoczucie. Dlatego warto zadbać o swoje emocje w tym okresie, aby cieszyć się wiosną w pełni. 

Ale jak to zrobić?

Po pierwsze obserwuj swoje emocje
Pierwszym krokiem do zadbania o swoje emocje jest ich rozpoznanie. Często jesteśmy tak zajęci codziennymi obowiązkami, że nie zauważamy, co naprawdę czujemy. Znajdź chwilę, by usiąść w spokoju i zastanowić się, jakie emocje dominują w Twoim życiu. Czy to radość, smutek, stres czy coś innego?

Po drugie spędzaj czas na świeżym powietrzu (na ile to możliwe)
Wiosna to doskonały czas, by spędzać więcej czasu na zewnątrz. Przyroda działa kojąco na nasze emocje i może pomóc zmniejszyć poziom stresu. Spróbuj codziennie poświęcić kilka minut na spacer w parku, jazdę na rowerze czy po prostu siedzenie na ławce wśród zieleni.

Po trzecie praktykuj uważność (mindfulness)
Uważność to praktyka bycia obecnym tu i teraz. Może pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami i redukcji stresu. Spróbuj medytacji, ćwiczeń oddechowych lub po prostu skup się na tym, co dzieje się wokół Ciebie. Obserwuj dźwięki, zapachy i uczucia związane z wiosną. Albo z tym co czujesz w ciele. Poczuj jak wdychasz powietrze, przełykasz ślinę. 

Po czwarte zadbaj o ruch i aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna to doskonały sposób na poprawę nastroju. Endorfiny wydzielane podczas ćwiczeń mogą pomóc w łagodzeniu stresu i lęku. Wybierz formę aktywności, która sprawia Ci przyjemność, czy to jogging, joga, czy zajęcia fitness. Może to być też spacer. 

Po piąte rozmawiaj z bliskimi/zadbaj o spotkania z nimi
Wiosna to także czas odnowienia więzi, zadbania o relacje. Rozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o swoich emocjach. Dzielenie się swoimi przeżyciami może być terapeutyczne i pozwolić na zrozumienie, że nie jesteś sam w swoich uczuciach. Relacje z innymi ludźmi mają ogromny wpływ na nasze emocje. Wiosna to dobry czas, aby odnowić więzi z rodziną i przyjaciółmi. Organizuj spotkania, wyjścia czy inne wydarzenia, które pomogą Ci poczuć się częścią społeczności.

Po szóste najdź czas na swoje pasje
Wiosna to doskonały czas, by wrócić do swoich pasji lub odkryć nowe. Cokolwiek sprawia Ci radość - malowanie, pisanie, ogrodnictwo czy gotowanie - poświęć na to czas. Pasja może być świetnym sposobem na wyrażanie emocji i odprężenie się.

Po siódme  zajmij się ogrodem lub roślinami
Jeśli masz dostęp do ogrodu lub balkonu, wiosna to idealny czas na sadzenie nowych roślin lub pielęgnację istniejących. Praca w ogrodzie może być nie tylko relaksująca, ale także terapeutyczna. Obserwowanie wzrostu roślin i dbanie o nie może przynieść ogromną satysfakcję i radość. Nawet posiadanie kilku doniczek z ziołami na parapecie może być wyjątkowo przyjemnym zajęciem.

Po ósme praktykuj wdzięczność
Wiosna jest pełna piękna i kolorów. To doskonała okazja, aby codziennie praktykować wdzięczność. Prowadź dziennik, w którym zapisujesz, za co jesteś wdzięczny, lub dziel się tym z innymi. Wdzięczność pomaga skupić się na pozytywnych aspektach życia.

Po dziewiąte otwórz się na nowe doświadczenia
Wiosna to czas zmian, więc to doskonała okazja, aby spróbować czegoś nowego. Może to być nowa aktywność, hobby, kurs, czy nawet wyjazd na weekend. Nowe doświadczenia mogą wprowadzić do Twojego życia świeżość i zwiększyć poziom ekscytacji czy zadowolenia.

Po dziesiąte ustal realistyczne cele
Wiosna to czas, gdy często chcemy zacząć nowe projekty czy osiągnąć cele. Upewnij się, że są one realistyczne i możliwe do osiągnięcia. Zbyt wygórowane oczekiwania mogą prowadzić do stresu i rozczarowania.

Po jedenaste poszukaj pomocy, jeśli jej potrzebujesz
Jeśli emocje stają się przytłaczające lub trudne do opanowania, nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty. Terapia lub rozmowa z psychologiem mogą być niezwykle pomocne w radzeniu sobie z trudnymi emocjami czy przeżywaniu ich. 

Wiosna to czas zmian i odnowy, ale także okres, w którym nasze emocje mogą być bardziej intensywne. Zadbaj o siebie, bądź świadomy swoich emocji i korzystaj z dobrodziejstw swoich zasobów. Pamiętaj, że dbanie o emocje to inwestycja w swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Pamiętaj, że niewielkie zmiany w codziennych nawykach mogą przynieść duże korzyści. Życzę Ci wiosny pełnej radości i harmonii.

 

Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.