Różnice między nami - kobietami i mężczyznami

czwartek, 8 marca 2012

:: Problem dotyczy Ciebie?  Przeczytaj o terapii dla par lub terapii rodzinnej >

 

Dzień Kobiet

Co sprawia, że mimo różnic istnieje między nimi jakaś forma komunikacji?

Kobieta…. Urok, wdzięk, uległość, wrażliwość.

Mężczyzna…. Siła, kontrola, dojrzałość, rozwaga.

Czy postrzegane są w taki właśnie sposób obie płcie? Czyż nie są to schematy poznawcze, którymi posługuje się człowiek podczas obserwacji, bądź rozmowy? Czy takie stereotypowe myślenie ułatwia nam kontakt interpersonalny?


Co to jest właściwie stereotyp?

Jest to uproszczony schemat postrzegania obiektu, człowieka, bądź ogólnie świata. Człowiek kategoryzuje rzeczy do poszczególnych szufladek, które pasują do siebie pod względem jakieś konkretnej cechy.

Takie schematy umożliwiają szybsze dojście do informacji, gdyż cały proces przetwarzania trwa o wiele krócej niż kiedy człowiek ma do czynienia z nową sytuacją, nieprzewidywalną i nie wie w jaki sposób może się zachować oraz co się stanie.

Z drugiej strony przetwarzanie czegoś zbyt szybko, może dać zbyt pochopne wnioski. Uniemożliwia to obiektywne spojrzenie na dane wydarzenie, gdyż człowiek patrzy na nie przez pryzmat innej sytuacji, która może przypominać obecną.

Stereotypy mogą blokować przed dostarczeniem nowych informacji. Zawężają sposób myślenia do konkretnych czynników.

Jaki jest mechanizm tworzenia się takich schematów?

Człowiek może je przejąć od rodziców. Widząc ich postrzeganie świata może uznać za własne. W procesie socjalizacji nauczył się od nich co jest traktowane jako dobre, a co jako złe.

Inną drogą przyjmowania stereotypów może być kultura, w jakiej żyje człowiek. Wymusza ona pewien sposób widzenia oraz postępowania. W zależności w jakiej grupie społecznej jednostka obraca się najczęściej, taką pozycję przyjmuje. Przyswaja on pewne sposoby zachowań od społeczeństwa, w którym funkcjonuje. Biorąc pod uwagę, że stereotypy towarzyszą każdemu człowiekowi, jakie występują na temat płci?

Stereotypy związane z płcią

Baby, ach te baby...

W jaki sposób postrzegana jest kobieta?
Jako oaza spokoju, ukojenie nerwów. Płeć żeńską charakteryzuje uległość, naiwność. Ma bogate życie emocjonalne. Kieruje się najpierw sercem, dopiero później odbywa się przetwarzanie poznawcze. Dba o wszystkich dookoła, w szczególności o rodzinę.

Jak jeszcze jest odbierana kobieta?
W zależności od okresu rozwojowego, realizuje różne role społeczne. Będąc nastolatką, społeczeństwo oczekuje wrażliwości, dobra oraz spokoju. Stając się dorosłą kobietą, wymagania w stosunku do niej wzrastają. Powinna zajmować się gospodarstwem domowym oraz dbać o ognisko rodzinne. Do jej obowiązków należy opieka nad dziećmi, przygotowywanie posiłków oraz sprzątanie. Czy ma to odbicie w rzeczywistości? Czy takie postrzeganie kobiety jest zgodne z tym czego ona pragnie oraz oczekuje?

Ruchy feministyczne, które zostały stworzone przez kobiety wniosły wiele zmian. Płeć żeńską zaczęto odbierać w inny sposób. Traktowano ją na równi z płcią męską. Wprowadzono prawo do wyborów, do wolności oraz do własnego zdania. Od tamtych czasów znaczenie kobiety uległo zmianom.

Czy wyobrażenie na jej temat pochodzi z tamtego okresu? Postrzeganie płci żeńskiej jako opiekunki gospodarstwa domowego pochodzi z lat późniejszych. Kobieta dba o wykształcenie oraz rozwój dzieci. Ma spełniać pragnienia męża, zapominając przy tym o własnych potrzebach. Nie pracuje zawodowo, tylko zajmuje się dziećmi i domem.

Jaki jest rzeczywisty obraz kobiety? Jakie cechy posiada?

Płeć żeńska może przekazywać oraz mówić wprost o swoich uczuciach. Mówi chętniej o swoich przeżyciach. Oczywiście istnieje również taka kobieta, która zostawia dla siebie stany emocjonalne. Nie dzieli się z otoczeniem, co w danej chwili czuje.

Nowoczesna kobieta pragnie się rozwijać, osiągnąć rozwój zawodowy oraz osobisty. Bierze udział w wielu przedsięwzięciach umożliwiających zdobycie doświadczenia. Chce zadbać o siebie, zrealizować własne plany życiowe. Czy taki obraz jest zgodny ze stereotypami na temat płci?

Kobieta może zdecydować się na dziecko, w momencie kiedy zrealizuje oraz spełni swoje potrzeby. Stworzenie rodziny może przesunąć się w czasie ze względu na karierę zawodową. Czy takie nowoczesne postępowanie dotyczy wielu kobiet? Coraz częściej spotyka się takie podejście, co nie oznacza, że nie ma takiej kobiety, która najpierw myśli o zbudowaniu rodziny. Oczywiście, że takie również są, ale obecnie może ona stawiać na siebie, na rozwój osobisty, dopiero na dalszej pozycji znajduje się rodzina.

Kobieta może zajmować funkcje kierownicze, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia. Będąc matką oraz żoną, nie zapomina o swoich potrzebach. Mogą one być tak samo ważne jak rodzina. Dzieli życie równomiernie na karierę oraz bliskich. Jej rola nie jest ograniczona tylko do dbania o gospodarstwo domowe. Pojawiają się inne aspekty takie jak: samorealizacja, ambicja lub dążenie do celu.

Kobieta może zacząć postrzegać siebie jako kogoś wartościowego, pewnego siebie, kto może osiągnąć wyznaczony przez siebie cel, zadanie. A stereotypy jaki pokazują nam obraz? Kobieta może wykazywać dominację, rozwagę. Panuje nad sytuacją, chce doskonalić się oraz rozwijać nowe umiejętności. Poznaje swoje możliwości oraz ograniczenia, co umożliwia racjonalne podejście do wielu spraw. Czy kobieta ma faktycznie silną osobowość? A może jakaś prawda jest zawarta w stereotypach?

Gienio z Krynicy, zawsze można na niego liczyć...

A co ze schematami dotyczącymi płci męskiej? Jakie są wymagania w stosunku do niej?

Mężczyzna to zdecydowanie bardziej racjonalne rozwiązanie problemu oraz analityczne myślenie. Kieruje się rozumem, emocje zostają na wodzy. Utrzymuje finansową stabilność dzięki swojej pracy. Jest odpowiedzialny za bliskich oraz za zaspokojenie potrzeb bezpieczeństwa. Jako głowa rodziny, zajmuje najważniejszą rolę w domu. Jest głównym żywicielem. Nie jest przywiązany emocjonalnie do bliskich. Postępuje na każdym kroku w sposób konstruktywny. Chce zagwarantować bezpieczeństwo. Ma w sobie siłę oraz odwagę. Jego działanie może przybierać charakter autorytarny. Jego decyzje mogą być niepodważalne. Przyjmuje kontrolę nad wieloma sytuacjami.

A co z kobietą, jaka jest jej rola w tych kwestiach? Mężczyzna skupiony jest głównie na pracy, która umożliwia godne życia całej rodzinie. Nie zajmuje się porządkami ani przyrządzaniem posiłków. Przychodzi na gotowe. Nie przejmuje się wychowywaniem dzieci, gdyż uważa, że jest to zadanie głównie dla kobiety.

Jak się mają te stereotypy do realnej sytuacji? Jaki jest mężczyzna?

Płeć męska również odbiera sytuację w sposób emocjonalny, tylko może tego nie okazywać tak, jak płeć żeńska. Przetwarza również informacje racjonalnie, kierując się przy tym rozsądkiem oraz rozwagą.

Mężczyzna obecnie może tracić swoją dominującą pozycję. Czyżby kobieta przejęła taką rolę? Może stać się bardziej wrażliwy, delikatny oraz subtelny. Czyż nie są to cechy stereotypowe charakteryzujące kobietę?

Mężczyzna może być opanowany oraz działać w sposób konstruktywny. Może myśleć strategiczne w sytuacjach stresowych. Oprócz wsparcia finansowego, może również dbać o kontakty z bliskimi. Może stawiać nie tylko na rozwój osobisty, ale także na bliskość z rodziną. Chce utrzymać równowagę oraz zaspokoić optymalne warunki umożliwiające codzienne funkcjonowanie bliskim. Może mieć poczucie humoru, traktować życie lekko albo twardo stąpać po ziemi. Dba o dzieci, o ich wychowanie oraz wykształcenie. Może wspólnie z kobietą dzielić się takimi obowiązkami. Wykazuje się zdolnościami kulinaryjnymi albo czeka, aż ktoś inny weźmie się za to. Dba o bezpieczeństwo innych albo tylko o swoje. Dąży do celu po trupach albo podchodzi do tego kierując się altruizmem. Myśli przyszłościowo albo cieszy się każdą chwilą.

Rodzinny galimatias

Czy w taki sposób odbierana jest płeć żeńska oraz męska? Co sprawia, że mimo różnic dogadują się? Żadna z płci nie jest w stanie przetrwać bez siebie nawzajem. Czy aby na pewno?

Kontakt z kobietą może sprawić radość mężczyźnie, to samo dzieje się w drugą stronę. Każda osoba bez względu na płeć jest jednostką indywidualną. Może mieć silną osobowość albo słabszą. Może łatwo kontrolować reakcje emocjonalne, za to inna osoba może być pod ogromnym wpływem emocji.

Kobieta i mężczyzna…. Jacy są?
Jedyni w swoim rodzaju. Ich zachowanie może być przyjęte dziedzicznie po rodzicach, dziadkach jak i poprzez proces naśladowania grup rówieśniczych. Wiele może ich łączyć. Wiele może ich dzielić. Mogą przyciągać ich przeciwności, bądź wspólne cechy.

 

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Kolasińska
www.psychorada.pl

 

___________________________________________________________________________________________________________

Jak rozwiązać intymne problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.