Samotne Święta - jak sobie poradzić?

środa, 25 grudnia 2013

motywacjaŚwięta to czas rodzinnych spotkań i chwil wspólnie spędzanych z bliskimi. Jest to okres, w którym odrywamy się od codziennych obowiązków, mamy czas na wypoczynek i zacieśnienie rodzinnych więzi. Święta są szczególnym momentem, w którym każdy z nas pragnie być z bliskimi dla siebie ludźmi.

 

Czas świąt jest zatem wyjątkowo trudny dla osób, które z różnych względów pozostają same. Samotność może doskwierać szczególnie osobom, które z powodu śmierci utraciły bliskich, a także tym, które z różnych względów rozstały się z dotychczasowymi partnerami, lub też nie związały się z nikim na stałe i nie założyły własnej rodziny. Trudności mogą pojawiać się także w sytuacji, w której nasza rodzina lub bliscy wyjechali za granicę i nie wracają na święta. Jak sobie radzić mając świadomość, że w czasie świąt większość osób cieszy się towarzystwem rodziny i ważnych dla siebie ludzi, a my nie mamy takiej możliwości?

Czy święta mogą być szczęśliwa także kiedy spędzamy je samotnie?

Jeżeli perspektywa samotnych świąt nas przeraża i za wszelką cenę chcielibyśmy tego uniknąć, warto pamiętać, że w podobnej sytuacji mogą być także inni. Nie tylko my możemy czuć się samotnie. Warto rozejrzeć się wokół siebie, może nasza sąsiadka także jest samotna i nie ma z kim spędzić świąt? A może ktoś w pracy również jest w podobnej sytuacji? Warto pomyśleć o tym, żeby w czasie świąt poszukać osób, które także mogą potrzebować towarzystwa i wspólnie spotkać się i urządzić święta. O wiele milej jest spędzić święta  z sympatyczną osobą, z którą można porozmawiać. Dlatego nie zamykajmy się na innych. Jeżeli nikt bliski nie może spędzić z nami świąt, warto rozejrzeć się za dalszymi znajomymi, którzy być może po wspólnie spędzonych świętach staną się dla nas o wiele bliżsi?

 

Jeżeli samotność w święta sprawia, że mamy za wiele wolnego czasu i nie potrafimy go konstruktywnie wykorzystać, może warto zaangażować się w działalność społeczną  na rzecz innych? W okresie świąt wiele organizacji potrzebuje wolontariuszy i wsparcia. Takie działania mogą pomagać innym i jednocześnie sprawiać, że sami poczujemy się bardziej potrzebni i dzięki temu wzrośnie nasze samopoczucie.

 

Jeżeli nasza sytuacja nam nie odpowiada, warto jest porozmawiać z innymi ludźmi, nie ukrywać, że jest nam ciężko. Może niektórzy wokół nas nie wiedzą, że czas świąt jest dla nas szczególnie trudny? Warto zwrócić się do naszych przyjaciół - może chętnie spędzą z nami trochę czasu w święta, zjedzą wspólnie świąteczny obiad? Dzięki temu nie będziemy czuć się samotnie i święta będą pozostawiały miłe wspomnienia.

 

Jeżeli samotnie spędzamy święta i nie możemy liczyć na bliższych i dalszych znajomych, może warto jest rozważyć wyjazd? Wiele ośrodków wypoczynkowych organizuje świąteczne wyjazdy, także dla osób samotnych. Poznanie nowych miejsc, może korzystnie wpłynąć na nasz nastrój i nie działa przygnębiająco, tak jak spędzanie czasu samotnie w pustym domu. Wyjazd może być także okazją na poznanie nowych osób i nawiązanie nowych kontaktów.

 

W święta, kiedy mamy więcej wolnego czasu, warto go poświęcić na skupienie się na sobie i zadbanie o siebie. Może nasze życie wymaga refleksji i wyznaczenia nowych celów życiowych? Może chcemy coś zmienić, a wolny czas daje nam ku temu większą sposobność. Warto także trochę się porozpieszczać. Przygotować sobie dzień pełen miłych przyjemności. Nie muszą to być wielkie rzeczy - może długa kąpiel w dużej ilości piany? Albo nałożenie maseczki na włosy? A może od dawna chcieliśmy przeczytać książkę, ale nie mieliśmy na to czasu? Warto wykorzystać czas Świąt na to co sprawia nam przyjemność. Warto także pomyśleć o prezencie dla siebie. Może jest coś co od dawna chcieliśmy mieć lub zrobić? Święta są doskonałą okazją na zrealizowanie naszych pragnień i planów.

 

Trzeba pamiętać, że czas spędzany w rodzinnym gronie, także nie jest wolny od problemów. Może samotnie spędzone święta są niekiedy lepszą alternatywą niż np. sytuacja, w której musielibyśmy spędzać czas na siłę, wśród nie lubianych krewnych, bo tak wypada, lub w towarzystwie osób z którymi jesteśmy w notorycznym konflikcie? Będąc samemu, mamy ten komfort, że możemy spędzać czas świąt w taki sposób w jaki najbardziej nam odpowiada.

 

Warto zdać sobie sprawę, że świat się nie skończy dlatego, że tegoroczne święta spędzimy samotnie. Nie musimy oceniać tego jako porażki. Nie musi to być czas zmarnowany i smutny. Możemy się cieszyć świąteczną atmosferą także jeśli nie ma wokół nas tłumów ludzi. Warto mimo wszystko zadbać o udekorowanie domu, ubranie choinki, zróbmy to dla siebie. Niech ten czas ma w sobie magię i nasze pozytywne nastawienie.

 

Samotne święta nie muszą być czasem smutku. Nawet jeżeli spędzimy je samotnie, pamiętajmy, że tak nie będzie zawsze, jest to stan przejściowy. Być może kolejne święta będziemy już mogli spędzić z bliskimi sercu ludźmi. Pamiętajmy, że osób samotnie spędzających święta jest więcej. Nie jesteśmy wyjątkami i tylko od nas zależy, czy będziemy z tego powodu gnębić siebie, czy też postanowimy mimo wszystko pozytywnie przeżyć czas świąteczny. Zachęcam wszystkich do skupienia się na radosnym przeżywaniu świąt, pomimo nie zawsze sprzyjających okoliczności zewnętrznych.

 

Pozdrawiamy serdecznie
psycholodzy z Psychorady

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.