Sekrety trwałej przyjaźni

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Sekrety trwałej przyjaźni Zastanawiało Cię kiedyś jak odróżnić prawdziwą przyjacielską relację i jak ją utrzymać?

 

Przyjaźń, to nie jest wcale łatwa relacja. Jednak odpowiednio pielęgnowana może trwać nawet przez całe życie. To głęboka więź dzięki której możesz wzbogacić siebie o wielką wartość, dzięki której przez całe życie będziesz czerpać z jej bogatych zasobów. Jednak, aby w pełni rozkwitła warto nad nią popracować.

 

1. Możesz na mnie liczyć

Nic tak nie cementuje przyjaźni jak świadomość, że możesz zawsze, nawet w najgorszej sytuacji polegać na drugiej osobie. Aby jednak było to możliwe obie strony muszą się wzajemnie zaangażować w taką relację. Zarówno Ty jak i druga osoba, już od początku znajomości inwestujecie w waszą znajomość, czas, zaufanie i lojalność.

 

Wszystkie te składniki będą procentować w przyszłości, jak najlepsza lokata, pod warunkiem, że będziecie dbać o siebie wzajemnie. Drobne przysługi robione niejako przy okazji to fantastyczna sprawa. Jeśli wiesz, że bliska Ci osoba potrzebuje nowego kubka, bo nie ma w czym pić herbaty w pracy, a ty właśnie widzisz taki, to kup i od razu podaruj. Nie czekaj na wyjątkowe święto. Jeśli ma remont, nie pytaj czy możesz pomóc, tylko przyjdź w roboczym ubraniu i od razu weź się do roboty. Zmęczycie się na pewno, ale i pośmiejecie, zacieśnicie więzi, a fantastyczne wspomnienia murowane.

 

Nie czekaj aż przyjaciele poproszą cię o pomoc - wyjdź z inicjatywą. Jak wiesz, że czegoś potrzebują, bo ktoś jest chory, ma zły dzień, czy zwyczajnie nie ma się do kogo odezwać, to zrób odpowiednie sprawunki i z najpiękniejszym uśmiechem na twarzy wpadnij z przyjacielską wizytą. Tak po prostu.

 

Pamiętaj tylko, aby pomoc pomiędzy wami była obu stronna. Jeśli będziesz mieć poczucie, że tylko ty się starasz, koniecznie porozmawiaj o tym z przyjacielem czy przyjaciółką. W każdej zdrowej relacji musi być równowaga. Inaczej przyjaźń zacznie się kruszyć.

 

"Mężczyzna imieniem Ali potrzebował pieniędzy i zwrócił się o pożyczkę do swojego pracodawcy. Ten postawił warunek - jeśli Ali spędzi noc wysoko w górach, otrzyma nagrodę, ale jeśli nie wytrwa do rana, będzie musiał pracować za darmo.

 

W drodze do domu Ali poczuł ostry, mroźny wiatr. Przestraszył się i postanowił spytać swego przyjaciela Ajdiego, czy zakład nie jest szaleństwem.

 

Ajdi pomyślał chwilę, po czym odpowiedział:

- Pomogę Ci. Kiedy jutro znajdziesz się na szczycie, spójrz przed siebie. Będę na sąsiedniej górze. Specjalnie dla ciebie spędzę tam noc i rozpalę ognisko. Wpatruj się w ogień i myśl o naszej przyjaźni. To cię ogrzeje i pomoże ci przetrwać noc. Kiedyś może i ja poproszę cię o przysługę.

 

Ali wygrał zakład i dostał pieniądze. Poszedł do przyjaciela i spytał jak może mu się odwdzięczyć.

- Nie chcę pieniędzy - odparł Ajdi. - Obiecaj tylko, że kiedy w moim życiu zawieje mroźny wiatr, rozpalisz dla mnie ogień przyjaźni." - „Alef" Paulo Coelho, 2011

 

 

2. Utrwalanie więzów

Wiele osób uważa, że przyjaciele świetnie ich znają. Niestety nie zawsze musi tak być. To co tobie się wydaje oczywiste, nie musi takie być dla bliskiej ci osoby. Pamiętaj, że każdy, nawet najbardziej bliski ci człowiek, nie jest twoją wierną kopią, więc mimo łączących was serdecznych więzi nie musi mieć w 100% takich samych poglądów na wszystkie kwestie życiowe jak Ty. Dlatego słuchaj bardzo uważnie, co jest dla niej czy dla niego ważne i w istotnych momentach zawsze bądź blisko. Pamiętaj o urodzinach, imieninach oraz innych ważnych wydarzeniach, które warto czy wręcz trzeba razem przeżyć. Tych miłych takich jak świętowanie awansu czy nowej drogi życiowej, ale również tych smutniejszych związanych ze zdrowiem, czy śmiercią bliskich osób. Wspólny udział w różnych ceremoniach i rytuałach bardzo zbliża do siebie ludzi i cementuje więzi. Dlatego jeśli zależy Ci na prawdziwie bliskiej relacji bierz aktywny udział w życiu swoich przyjaciół.

 

Jeśli masz kłopot z zapamiętywaniem ważnych informacji, to gdy przyjaciel mówi ci coś dla siebie ważnego, zapamiętaj to i potem koniecznie zapisz w kalendarzu, aby we właściwym momencie zapytać o to nie. Lepiej w ten sposób, niż potem czuć się neizręcznie i świecić oczami.

 

 

3. Rozbrajanie konfliktów

Jak to między ludźmi bywa, nawet między najlepszymi przyjaciółi zdarzają się sprzeczki. Przeważnie powodem jest zwyczajne nieporozumienie, któe w szybkim czasie może przybrać rozmiary olbrzymiego konfliktu. Zanim jednak do tego dojdzie od razu skupiaj się na osiągnięciu kompromisu, któy satysfakcjonowałby obie strony. Zastanów się z czego możesz zrezygnować, co jednak nie sprawi, że zrezygnujesz z ważnych dla ciebie spraw.

 

Ani konflikt, ani kłótnia nie powinny mieć na celu zranienia drugiej osoby!

 

"Postawienie na swoim", ani udowodnienie, że ma się rację, nie są najważniejsze. Postaraj się zrozumieć, czego może chcieć druga strona, zastanów się nad tym i uszanuj to. Z drugiej strony nie ulegaj kosztem siebie, tylko po to aby doprowadzić do jak najszybszego pogodzenia. Wciąż będziesz czuć niezadowolenie, a konflikt prawdopodobnie i tak wybuchnie na nowo. Ustalcie taką strategię, któa będzie najlepsza dla Was obojga.

 

Podczas kłótni absolutnie nie uogólniaj. Unikaj słów takich jak: "zawsze", "nigdy" i "Ty jesteś...". Mów tylko to co ty czujesz, zamiast oceniać osobę. Trzymaj się wyłącznie faktów, opisując działania przyjaciół.

 

Zamiast powiedzieć: "Jesteś wstrętną kanalią! Podrywasz mojego chłopaka.", możesz stwierdzić: "Złości mnie to, że tak długo tańczysz z Jackiem. Czuję się z tego powodu fatalnie i samotnie, podczas gdy wy się wspaniale bawicie."

 

4. Więcej o aktywnych sposobach komunikowania:

 

 

Pozdrawiam Cię wiosennie
Aneta Styńska
Właścicielka Psychorada.pl

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.