Siła życzliwości - Klucz do zdrowia i szczęścia?

poniedziałek, 19 czerwca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

W dzisiejszym, stresującym i pełnym trudnych wydarzeń, świecie, życzliwość może być niezwykle cennym narzędziem w naszym codziennym życiu. Warto docenić moc, jaką niesie za sobą ta prostolinijna, a jednocześnie potężna cecha ludzkiego charakteru. Nie tylko przyczynia się ona do naszego osobistego dobrostanu, ale także pozytywnie wpływa na nasze relacje z innymi oraz na nasze otoczenie. W niniejszym artykule przyjrzymy się znaczeniu życzliwości w aspekcie psychologicznym i jakie korzyści może ona przynieść w naszym życiu.

Życzliwość można rozumieć jako proaktywny stan umysłu, który kieruje nasze działania wobec innych, wyrażając szacunek, troskę, życzliwość i empatię. W centrum życzliwości leży gotowość do pomocy innym, nawet w najmniejszy sposób. Może to obejmować wyrażanie uprzejmości, słuchanie drugiej osoby, wspieranie jej w trudnych chwilach czy oferowanie wsparcia emocjonalnego.

Korzyści życzliwości dla zdrowia psychicznego:

Redukuje stres: Badania wykazują, że okazywanie życzliwości może obniżyć poziom stresu zarówno u osoby ją wykazującej, jak i u odbiorcy tej życzliwości. Drobne akty życzliwości, takie jak uśmiech czy komplement, mogą wywoływać uczucie zadowolenia i zwiększać poczucie własnej wartości.

Poprawia samopoczucie: Udzielanie pomocy i wsparcia innym ma pozytywny wpływ na nasze własne samopoczucie. Pomaganie innym może zwiększać poczucie sensu i spełnienia w życiu, co prowadzi do większej satysfakcji i szczęścia.

Wzmacnia więzi społeczne: Życzliwość buduje pozytywne relacje między ludźmi. Wyrażanie życzliwości wobec innych może zacieśniać więzi społeczne, wzmacniać relacje i tworzyć atmosferę wzajemnego szacunku.

Promuje zdrowe emocje: Okazywanie życzliwości może prowadzić do wywołania pozytywnych emocji, takich jak radość, wdzięczność i empatia. Te emocje mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, zwiększając naszą odporność na negatywne stresory.

Jak praktykować życzliwość w codziennym życiu:

Uśmiechaj się: Nawet najprostszy uśmiech może mieć ogromny wpływ na drugą osobę. Uśmiechaj się do nieznajomych, kolegów z pracy czy członków rodziny. To mały gest, który potrafi rozpromienić czyjeś życie.

Słuchaj aktywnie: Poświęć czas, by naprawdę wysłuchać drugą osobę. Wyraź zainteresowanie jej historią, uczuciami i potrzebami. To pokazuje, że się troszczysz i jesteś obecny dla niej.

Wyrażaj wdzięczność: Nie zapominaj o wyrażaniu wdzięczności dla dobra, które otrzymujesz od innych. Podziękuj za pomoc, wsparcie czy życzliwość, którą doświadczyłeś.

Pomagaj innym: Szukaj okazji, by pomóc innym w małych, codziennych sprawach. Nawet najmniejszy gest może mieć ogromne znaczenie dla innych osób.

Życzliwość jest nieocenionym aspektem naszego życia, który ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Okazywanie życzliwości wobec innych ma pozytywne skutki zarówno dla nas, jak i dla naszych relacji. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze akty życzliwości mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie i życie innych. Bądźmy życzliwi wobec siebie nawzajem i świata wokół nas, aby budować lepsze i bardziej wspierające społeczeństwo.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.