Skąd bierze się wewnętrzny krytyk?

środa, 16 sierpnia 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Wewnętrzny krytyk, znany również jako wewnętrzny krytykujący głos, to wewnętrzna instancja w naszej psychice, która zwykle pojawia się jako surowy, krytyczny i często negatywny wobec nas samych. Jest to zjawisko powszechne u większości ludzi i może wpływać na nasze samopoczucie, samoocenę i zdolność do podejmowania działań.

Skąd bierze się wewnętrzny krytyk, jakie są jego konsekwencje i jak go przezwyciężyć?

Źródła Wewnętrznego Krytyka

Wewnętrzny krytyk może wywodzić się z różnych źródeł, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Oto kilka z nich:

Wychowanie i doświadczenia dzieciństwa

Sposób, w jaki zostaliśmy wychowani i traktowani przez naszych rodziców lub opiekunów w młodym wieku, może wpłynąć na to, jak postrzegamy samych siebie. Jeśli byliśmy poddawani krytyce, surowości lub wymaganiom, mogliśmy wewnętrznie zaakceptować te negatywne opinie i stać się swoim własnym krytykiem.

Porównywanie się z innymi

Skłonność do porównywania się z innymi ludźmi, szczególnie w dobie mediów społecznościowych, może prowadzić do poczucia niższości i generować wewnętrzny krytyk, który nieustannie podważa nasze osiągnięcia.

Traumatyczne wydarzenia

Traumatyczne doświadczenia z przeszłości mogą pozostawić głęboki ślad w naszej psychice, powodując, że nasz wewnętrzny głos staje się pełen lęku, nieufności lub samokrytyki.

Wewnętrzne przekonania

Pewne przekonania, które wytworzyliśmy na temat siebie, mogą utrwalać nasz wewnętrzny krytyk. Na przykład, przekonanie o własnej niekompetencji czy braku wartości może prowadzić do stałej krytyki samego siebie.

Konsekwencje Wewnętrznego Krytyka

Obecność wewnętrznego krytyka może wywierać szkodliwy wpływ na nasze życie i samopoczucie. Oto niektóre z konsekwencji, które może wywołać:

Obniżona samoocena: Ciągła krytyka może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości i wiary w siebie.

Prokrastynacja: Wewnętrzny krytyk może powodować lęk przed porażką, co skutkuje unikaniem wyzwań i prowadzi do prokrastynacji.

Depresja i lęk: Stała i druzgocąca krytyka może sprzyjać rozwojowi depresji i lęku.

Brak asertywności: Wewnętrzny krytyk może hamować naszą zdolność do wyrażania swoich potrzeb i opinii wobec innych.

Jak Przezwyciężyć Wewnętrznego Krytyka

Przezwyciężenie wewnętrznego krytyka wymaga czasu, wysiłku i zrozumienia samego siebie. Oto kilka strategii, które mogą pomóc:

Świadomość: Zwróć uwagę na swoje myśli i słowa wewnętrznego krytyka. Rozpoznanie, kiedy się pojawia i jakie są jego treści, jest pierwszym krokiem do przezwyciężenia go.

Praktyka samoakceptacji: Zamiast skupiać się na swoich wadach, zwróć uwagę na swoje pozytywne cechy i osiągnięcia. Wypracuj nawyk samoakceptacji i pochwalania siebie za małe sukcesy.

Refleksja nad przekonaniami: Zastanów się, czy Twoje wewnętrzne przekonania są rzeczywiście uzasadnione i czy istnieją dowody na potwierdzenie ich prawdziwości. Możliwe, że musisz pracować nad zmianą niektórych negatywnych przekonań.

Wsparcie psychoterapeuty: Jeśli wewnętrzny krytyk wciąż sprawia Ci trudności, warto rozważyć wsparcie profesjonalisty. Psychoterapia może pomóc w zrozumieniu głębszych źródeł krytyki i rozwijaniu zdrowszych mechanizmów radzenia sobie.

 

Wewnętrzny krytyk jest powszechnym zjawiskiem, które może wpływać na nasze życie i samopoczucie. Zrozumienie jego źródeł oraz skutków pozwala nam na bardziej efektywne radzenie sobie z tym wewnętrznym głosem. Przezwyciężanie wewnętrznego krytyka wymaga świadomości, pracy nad samoakceptacją i w razie potrzeby wsparcia profesjonalisty. Ostatecznie, osiągnięcie zdrowszego podejścia do samego siebie może wpłynąć pozytywnie na naszą jakość życia i zdolność do osiągania celów. A z czasem wyciszenie krytyka, albo przynajmniej nie reagowanie na jego "docinki".

 

 Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.