Spędzić święta z rodziną i nie oszaleć...

niedziela, 28 marca 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Wielkanoc

Spędzić święta z rodziną i nie oszaleć...

Co możemy zrobić, żeby w tym roku przeżyć Święta bez stresu?

Warto o tym pomyśleć już na etapie przygotowań. Trzeba rozdzielić zadania pomiędzy członów rodziny, warto zaangażować dzieci.

Pomyśl o czym chcesz rozmawiać z bliskimi w święta. Może są jakieś tematy, na omówienie których nie było czasu. Świąteczne spowolnienie może być dobrym momentem aby o tych sprawach pomówić. A może jakieś gry planszowe, które lubicie, albo takie w które nigdy wspólnie nie graliście.

Nie ma idealnych Świąt, ale mogą być udane. Im mniejsze zmęczenie tym bardziej jesteśmy w stanie cieszyć się spotkaniami i rozmowami z bliskimi. A żeby uniknąć nadmiernego zmęczenia nie szykuj samodzielnie wszystkiego, a i pamiętaj, że to święta a nie kontrola sanepidu.

Będą to trudne święta, z ograniczeniami, obostrzeniami, bez tradycyjnych spotkań w licznym gronie. Spędzimy je w gronie najbliższych, podobnie jak rok temu.

W czasie świąt przyjmijcie zasadę, że nie rozmawiacie na tematy, które Was różnią, w każdej rodzinie takie są. Postarajcie się nie zadawać innym trudnych i może przykrych pytań, z serii: kiedy dzidziuś? kiedy ślub?, przytyłaś? Oszczędźcie sobie tego. Może zapytajcie co u Was dobrego?

Spróbujcie potraktować obowiązki jak zabawę, a nie przykrą powinność. Zabawa sprzątaniem z dziećmi może przerodzić się w fajny czas razem. Wspólne przygotowanie świątecznego jedzenia też może być frajdą dla Was wszystkich.

Nie musimy robić mazurka jeśli jest on zbyt trudny czy nielubiany przez Was, jeśli wolicie jabłecznik, na te święta przygotujcie właśnie jabłecznik. Nie musicie stawiać sobie wygórowanych wymagań, a suto zastawiony stół jak ambicje. Czasem mniej znaczy więcej.

Pamiętajcie o najważniejszym, jesteście rodziną, jesteście sobie bliscy, zatem z pewnością darzycie siebie miłością i sympatią i tak podejdźcie do tych świąt. Czego Wam i sobie życzymy.

Alicja Krawczyk
psycholog >

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.