Sprawdź, na co masz wpływ z swoim życiu

czwartek, 6 października 2011

Dużo z nas na tegoroczne wybory nie pójdzie bo nie widzi sensu, nie wierzy politykom, ma dosyć afer z nimi związanych, nie interesuje się tym lub nie wie co wybrać.

Często tym właśnie się kierujemy, nie zastanawiając się, że od pojedynczego oddanego głosu może dużo zależeć w naszym najbliższym środowisku. Udział w wyborach to nie tylko zakreślenie krzyżyka na kartce:

 

  • to pokazanie, że chcemy i mamy wpływ na swoje życie,
  • że wiemy, jak powinno ono wyglądać,
  • że potrafimy to wyrazić.

 

Rezygnując z tego prawa niestety pozbawiamy się tym samym prawa do decydowania zarówno o sobie, jak i o przyszłych pokoleniach.

 

Każda osoba, która ukończyła 18 lat ma prawo do brania udziału w różnego typu głosowaniach, decydując o sprawach ważnych dla kraju i środowiska lokalnego.

 

Dlaczego więc tak dużo ludzi z niego nie korzysta?

 

Dużo osób nie korzysta ze swojego prawa wyborczego ponieważ nie wierzy, że ich los może coś zmienić, że jest ważny.

 

Są też tacy, którzy nie głosują, ponieważ uważają, że na polityce się nie znają, nie śledzą jej na bieżąco i nie są pewni, na kogo powinni zagłosować. Szczególnie kobiety należą do tych osób, które deklarują niechęć do głosowania ze względu na małe zainteresowanie tym, co się dzieje w polityce, a także to, że jej nie rozumieją.

 

Głosując wyrażamy swoje zdanie – poparcie lub sprzeciw wobec kwestii, które są ważne dla nas z punktu widzenia naszego życia, jego jakości i co za tym idzie zadowolenia z niego.

 

Mylne jest stwierdzenie, że jeden głos nic nie znaczy!

 

To właśnie z pojedynczych głosów powstają ich duże liczby, które powodują, że zaczynają mieć znaczenie. Często o rozstrzygnięciu kwestii decydują właśnie pojedyncze głosy, procenty, z których zrezygnowali wyborcy.

 

Wiele osób daje sobie prawo do narzekania i krytykowania tego, co jest nie tak – ale nie korzysta z prawa do tego, aby wyrazić swój sprzeciw i swoje zdanie, podjąć działania, mające na celu naprawę tego.

 

Lubimy mieć różne prawa i różne korzyści z nich wynikające. Lubimy, gdy są one respektowane: prawo do urlopu, prawo do świadczeń, prawo do wolności – dlaczego więc tak trudno skorzystać z tego rodzaju prawa, od którego może zależeć wszystko inne?

 

Mamy prawo wyboru, prawo decydowania i wyrażania własnego zdania – korzystajmy z niego bo warto mieć los we własnych rękach i samemu nim kierować.

 

Serdecznie zachęcam Cię do uczestnictwa w najbliższych wyborach parlamentarnych. Pamiętaj, że

  • głosujesz w odosobnionym miejscu (kabinie czy za zasłonką) i nikt nie zobaczy, gdzie postawisz swój krzyżyk
  • w związku z tym nikt potem nie będzie Cię krytykował i śmiał się z Ciebie lub potępiał z powodu dokonanego wyboru
  • nie masz obowiązku nikomu mówić komu ofiarowujesz swoje poparcie.

 

Twój głos – Twój ważny głos – przemnożony przez milion głosów innych tworzy ogromne narzędzie władzy. Władzy, którą Ty osobiście współtworzysz. Dla siebie. Dla innych.

 

Pozdrawiam Cię serdecznie i zapraszam do komentowania tego artykułu.


Dorota Wysokińska
psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.