Stara miłość nie rdzewieje?

poniedziałek, 7 lutego 2011

::  Weź udział w walentynkowej wojnie na buziaki - Dziewczyny kontra chłopaki  >>

 

Problem:

W liceum zawsze podobał mi się pewien chłopak, nigdy nie byliśmy parą, ale coś między nami iskrzyło. Nasze drogi się rozeszły, ale  wciąż miałam go w pamięci. Spotkaliśmy się po latach i mimo, że każde z nas ma swoje rodziny i ustabilizowane życie ja ciągle za nim szaleję. Dlaczego stara miłość nie rdzewieje? Jak o nim   wreszcie zapomnieć? Nie mogę tak żyć, wciąż marzę by być z nim. ”

 

Odpowiedź psychologa:

Na pytanie odpowiada psycholog, Kinga Frąckiewicz.

 

Wyjaśnienie tej sytuacji może być wieloznaczne. Ale to od Pani zależy, jaką wersję przyjmie. Odnoszę wrażenie, że miłość jest dla Pani zjawiskiem mistycznym, polega na łączeniu się dwóch połówek jednego jabłka, zdarza się tylko raz w życiu w postaci cennego daru od losu. A jeśli miłość przybiera postać nie jabłka a pomarańczy i dzielić ją można w życiu więcej razy i z większą ilością osób?

Swojego kolegi nie widziała Pani już wiele lat. Odżyły wspomnienia dawnych uczuć. Pierwsze miłości bywają zazwyczaj piękne, cechuje je beztroska, intesywność przeżywanych doznań. Być może to, co Pani teraz czuje nie jest tęsknotą za konkretnym człowiekiem, ale właśnie za takim młodzieńczym uczuciem zakochania, za dorastaniem i podglądaniem życia z perspektywy nieco bardziej ufnej, odważniej. W okresie dorosłości przeminęła ta umiejętność spontanicznego i ślepego zauroczenia się.

Z czasem zakochiwanie stawało się bardziej świadome, kalkulowane, wybory partnerów nieco ostrożniejsze, a  emocje pełne nieufnego dystansu. Może właśnie stąd tak bardzo tęskni Pani za przeszłością.


Proszę spróbowac skupić się na teraźniejszości, a nie żyć przeszłością, odświeżyć aktualny związek, wprowadzić do niego odrobinę szaleństwa, namiętności.


 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.