Strategie radzenia sobie ze stresem

czwartek, 17 listopada 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online - umów najbliższy termin >

stres

Dzisiaj chcemy Ci trochę przybliżyć strategie radzenia sobie ze stresem stosowane przez ludzi.
Są trzy strategie, które opisane zostały poniżej, możesz się z nimi zapoznać i odnaleźć swój styl radzenia sobie, przy okazji możesz dowiedzieć się czy jest on konstruktywny, czy niekoniecznie.
Pamiętaj, że nad tym można pracować. Jeśli odkryjesz, że Twoje sposoby radzenia sobie nie są pomocne – możesz pracować nad zmianą tych nawyków.


Strategia skoncentrowana na emocjach
Styl ten jest charakterystyczny dla osób, które w sytuacjach stresowych mają skłonność do koncentracji na sobie i na własnych przeżyciach emocjonalnych, takich jak:  złość, poczucie winy, poczucie krzywdy, gniew, rozpacz, smutek, napięcie.

Osoby reprezentujące ten styl mają również tendencję do myślenia życzeniowego czy fantazjowania.
A sposobami na redukcję napięcia są metody takie jak: płacz, krzyk, izolowanie się, gwałtowne ruchy będące próbą wydatkowania nagromadzonej energii (walenie pięścią w stół, trzaskanie drzwiami, rzucanie przedmiotami itp.).

Strategia skoncentrowana na unikaniu
Osoby koncentrujące się na unikaniu sytuacji stresowych mają tendencję do wystrzegania się myślenia, przeżywania czy doświadczania sytuacji.
Ten model przybiera formy, takie jak:

  • zaangażowanie w czynności zastępcze – np. Oglądanie telewizji, robienie porządków, grabienie liści, objadanie się, myślenie o przyjemnych sprawach.

  • Poszukiwanie kontaktów towarzyskich poprzez sięganie po różnego rodzaju środki psychoaktywne (alkohol, narkotyki, leki).

W tym modelu korzystanie ze środków psychoaktywnych nie jest pierwotnym problemem, tylko skutkiem wcześniejszych doświadczeń czy modelowania, polegającego na, np. Dla odstresowania – lampka wina, czy jedno piwo. Źródło tych zachowań jest bardzo często rodzinne. Młodzież widzi rodzica czy kogoś innego z otoczenia, kto dla odstresowania sięga po alkohol, tym samym uznając tę metodę za skuteczną i dobrą.
Unikanie stresu czy przykrych myśli nie rozwiązuje problemu tylko powoduje jego odsunięcie w czasie, a żeby rozwiązać problem niezbędne jest sięgnięcie po bardziej konstruktywne sposoby.

Stratega skoncentrowana na problemie
Ta strategia cechuje osoby, które zajmują się przede wszystkim poszukiwaniem rozwiązań, czy to problemu, czy zadań które przed nimi stoją i na to poświęcają swoją energię.
Szukają informacji, czy wiedzy potrzebnej do zrozumienia sytuacji, czy wiedzy potrzebnej do rozwiązania czy wykonania zadania.
Osoby korzystające z tej strategii potrafią również zwrócić się po pomoc do innych, kiedy czują że same nie są lub nie będą w stanie rozwiązać swoich problemów. Mają świadomość, że nie muszą być samowystarczalne i funkcjonować czy próbować funkcjonować jak wyspa.
Zawsze w otoczeniu jest ktoś, kto może pomóc, w jakiś sposób, lub chociaż przyspieszyć proces poszukiwania rozwiązania, a to jest bardzo cenne, tak jak umiejętność korzystania z zasobów nie tylko swoich ale i sięganie po zasoby innych.

Jest to najbardziej konstruktywna strategia, w której nie tracisz energii na zbędne czy niepotrzebne ruchy. Potrafisz zdecydować, czy potrzebna jest czyjaś pomoc i potrafisz o nią poprosić. To są bardzo cenne umiejętności, których na szczęście, jak wielu innych, możesz się nauczyć.

 

Alicja Krawczyk
psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.