Świąteczne prezenty - o czym warto pamietać

poniedziałek, 16 grudnia 2013

motywacjaNiedługo zaczną się Święta i na nowo pogrążymy się w świątecznej gorączce, poszukując nowych prezentów dla naszych bliskich. O czym warto pamiętać, aby wybrany upominek był udany? Jakimi zasadami powinniśmy się kierować w doborze prezentów?

 

Na co dzień, często jesteśmy zabiegani i mamy na głowie mnóstwo obowiązków  - zarówno w pracy, jak i w domu. Okres przedświąteczny także sprawia, że wszędzie się spieszymy, aby zdążyć się odpowiednio przygotować. Atmosfera pośpiechu może doprowadzić do tego, że kupowanie prezentów zostawimy na ostatnią chwilę. Prezent kupiony w pośpiechu, bez zastanowienia się, często okazuje się zbędny i ląduje na dnie szafy, nigdy nie używany i nikomu niepotrzebny.

___________________________________________________________________________________________________________

Tutaj możesz rozwiązać osobiste problemy w Twoim związku
- profesjonalnie, skutecznie i anonimowo?

__________________________________________________________________________________________________________

 Co dla kogo?

Aby uniknąć takiego stanu rzeczy, warto zawczasu przemyśleć, co i dla kogo kupimy. Nie warto kupować rzeczy, które nie mają wiele wspólnego z osobą, którą chcemy obdarować. Powinniśmy się przede wszystkim kierować jej upodobaniami i zainteresowaniami. Zastanówmy się o czym dana osoba marzy, co by ją mogło ucieszyć, lub też co w obecnym czasie najbardziej by się jej przydało. Pomyślmy także co do danej osoby najbardziej pasuje. Jeżeli jest to dla nas bliska osoba, którą dobrze znamy, nie powinniśmy mieć specjalnych trudności z określeniem tego, co mogłoby ją ucieszyć. Problem pojawia się, kiedy chcemy obdarować nowo poznaną osobę, o której za wiele się jeszcze nie dowiedzieliśmy. W takiej sytuacji można delikatnie podpytać, osobę, która jest jej bliska, o wybór najbardziej odpowiedniego prezentu.

 

Często mamy tendencję do tego, aby kupować komuś coś, co tak naprawdę sami chcielibyśmy dostać. Czasami ta zasada może się dobrze sprawdzić, częściej jednak prowadzi do zawodu i nietrafionego zakupu. Powinniśmy spróbować spojrzeć na dany prezent z perspektywy osoby, która ma go otrzymać. Wtedy mamy większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

 

Dzisiejsze szybkie tempo życia i masowa konsumpcja, sprawiają, że chcemy osiągnąć cel, jak najmniejszym nakładem sił i czasu. Chcemy, aby wszystko, w tym także kupowanie prezentów, było bezproblemowe, jak najprostsze i szybko osiągalne. Przez to, że do kupowania prezentów podchodzimy w sposób masowy i bezrefleksyjny, idziemy po najmniejszej linii oporu i wybieramy pierwszą rzecz jaka wpadnie nam w ręce. Czasami istnieje błędne przekonanie, że im dany prezent jest droższy i bardziej prestiżowy, tym lepiej.


W skrajnych przypadkach może dochodzić do tego, że aby kupić, w naszym zamyśle - najlepszy, drogi prezent - zapożyczamy się, lub nawet zaciągamy kredyt. Dzieci obserwując dorosłych, zaczynają uczyć się, że osoba, która dostaje drogie, luksusowe prezenty, jest lepsza i ma większą wartość. Z tego powodu dzieci licytują się, kto dostał bardziej cenny prezent, a czasem nawet poniżają lub wykluczają z grupy osoby mniej zamożne, tak, jakby były przez to mniej wartościowe od innych. Takie nastawienie sprawia, że dzieci nie potrafią doceniać drobnych gestów i cieszyć się z małych rzeczy. Zapominają,  że często najważniejsza jest pamięć i intencje drugiej osoby, chęć sprawienia drugiej osobie radości.

 

 Każdy jest wyjątkowy

Dążenie do uzyskania rezultatów jak najmniejszym wysiłkiem sprawia, że zatracamy w sobie kreatywność i pomysłowość w doborze prezentów. Kupujemy masowo, takie same rzeczy, różnym osobom, łudząc się, że istnieje uniwersalny prezent, który sprawdzi się w każdych warunkach. Kiedyś, gdy był mniejszy dostęp do gotowych produktów, a w sklepach nie można było dostać wszystkiego, większą wagę przykładało się do tego, aby dać komuś coś z serca - coś wyjątkowego i unikalnego. Często brak środków finansowych zmuszał do tego, aby prezenty przygotowywać samemu - własnoręcznie. Dzięki temu, każdy prezent był wyjątkowy. Oczywiście trzeba było poświęcić przez to więcej czasu i wysiłku - ale efekty były bardzo satysfakcjonujące. Pomyślmy, kto z nas nie ucieszyłby się wiedząc,
że druga osoba poświęciła swoją energię, aby przygotować coś specjalnie dla nas.

Prezenty od serca, wykonane własnoręcznie, mogą mieć o wiele większą wartość od gotowych i drogich prezentów ze sklepu. Co więcej - są unikalne, żadna osoba nie dostanie takiego samego prezentu. Często możemy wykręcać się brakiem pomysłów, lub odpowiednich umiejętności manualnych, aby przygotować coś na własną rękę. Jednak w obecnych czasach, kiedy niemal każdy ma dostęp do Internetu, pomysł na wykonanie prezentu, można zaczerpnąć właśnie z niego, czytając o różnych metodach wykonywania upominków i zaczerpnąć inspirację z doświadczeń i dzieł innych osób. Zdolności manualne natomiast, można z powodzeniem ćwiczyć i polepszać, poza tym, każdy z nas może wybrać taki prezent, który jest w stanie wykonać samodzielnie. Własny album, pudełeczko na biżuterię, czy też figurka, mogą stać się okazją do świetnej zabawy i jednocześnie sprawienia radości innym.

 

Warto także zastanowić się, jakie są nasze talenty, co umiemy świetnie robić? Może jest to malowanie obrazów, a może pieczemy pyszne ciasta? To także może być wstęp do stworzenia unikalnego i niezapomnianego prezentu. Warto także uczyć nasze dzieci, że prezent wykonany samodzielnie, specjalnie dla drugiej osoby, może być tak samo, jeśli nie bardziej wartościowy, od gotowych prezentów dostępnych w sklepach. Uczmy, że warto jest podjąć wysiłek i zrobić coś co może stać się wymarzonym upominkiem.

Nie zawsze warto jest polegać tylko na tym co ogólno i łatwo dostępne. Nie warto iść ciągle na łatwiznę. Spróbujmy własnoręcznie przygotować prezenty dla innych, a przekonamy się jaką to daje radość i także satysfakcję.

 

Nie tylko w od Święta

Warto pamiętać, że prezenty możemy sobie dawać nie tylko od święta. Czasem zaskoczenie drugiej osoby i podarowanie prezentu bez okazji, z serca, może otwierać nam drogę do serc innych i sprawiać im radość. Czasami naprawdę niewiele trzeba, to może być drobny gest czy upominek, ale dzięki temu pokazujemy, że zależy nam na drugiej osobie i ją doceniamy.

 

Pamiętajmy, że to jak my się zachowujemy, wpływa także na nasze dzieci. One są świetnymi obserwatorami i bardzo szybko uczą się powielać takie wzorce jakie im przekazujemy. Obecnie często hołdujemy konsumpcyjnemu stylowi życia. Taka postawa wychowuje przyszłych biernych i mało pomysłowych ludzi, którzy nie wykazują własnej inicjatywy ani pomysłowości w doborze prezentów lub zakupoholików, którzy są nastawieni na masowe kupowanie, byle czego, byle by tylko mieć. Obie te postawy są niebezpieczne
i mają bardzo zły wpływ na nasze funkcjonowanie. Warto, aby dokonywane przez nas zakupy były jak najbardziej świadome i przemyślane. Poświęćmy trochę czasu, aby dzięki temu, wybrane przez nas prezenty były jak najbardziej udane i wartościowe.

 

Pozdrawiam przedświątecznie
Anna Obrzut
Psycholog - psychorada.pl

PS Nie radzisz sobie? Porozmawiajmy >

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.