Sylwester - jak udanie rozpocząć nowy rok?

wtorek, 31 grudnia 2013

Przed nami sylwester - jedna z najbardziej świętowanych nocy w roku. Czas zabawy  i beztroski, kiedy pozwalamy sobie na więcej. Chociaż w różny sposób możemy świętować sylwestra - to każdy z nas chce, żeby ten wieczór był szczególny i niezapomniany. Atmosfera zabawy sprawia, że często zapominamy o swoich zasadach i dajemy się ponieść emocjom.

 

O czym warto pamiętać, żeby Sylwester pozostawił jedynie miłe wspomnienia?

To jak spędzamy sylwestra, jest kwestią indywidualną. Są osoby, które nie wyobrażają sobie tego dnia bez balu z ogromną ilością ludzi i tańców do białego rana. Są też osoby, które sylwestra wolą spędzać w małym gronie bliskich osób w zaciszu własnego domu.

 

 • Zdecydowana większość z nas nie widzi jednak tego święta, bez chociażby symbolicznego spożycia alkoholu.
  Nawet osoby, które na co dzień stronią od trunków, w ten dzień pozwalają sobie na więcej. Należy pamiętać, że każdy z nas ma określoną, mniejszą lub większą tolerancję na alkohol. Kiedy spędzamy sylwestra w grupie ludzi, trudno jest nam odmawiać, jeżeli wszyscy wokół raczą się alkoholem i nieustannie nakłaniają nas do kolejnej lampki wina lub kieliszka szampana. Ażeby po takiej nocy w miarę bezboleśnie przywitać kolejny dzień, warto zawczasu pamiętać o skutecznej ochronie. Możemy wspomóc się produktami aptecznymi, które zażywa się bezpośrednio przed zabawą. Dzięki temu alkohol ma na nas mniej negatywny wpływ i znacznie łatwiej będzie nam sobie poradzić z jego skutkami na drugi dzień. Pamiętajmy, że to jak poczujemy się następnego dnia, może nam zepsuć nawet najlepsze wspomnienia z sylwestrowej zabawy.

  Alkohol wypłukuje wodę z organizmu, dlatego podczas zabawy, warto zadbać o to, żeby pić dużo wody lub soków, a także regularnie jeść - dzięki spożywanym pokarmom, alkohol w mniejszym stopniu wpływa na nasze zachowanie i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że się upijemy. Nie bierzmy też przykładu z innych - np. osób, które dużo piją podczas zabawy, a mają tzw. mocną głowę.

  Każdy z nas jest inny i w naszym wypadku, wypicie dużej ilości alkoholu może źle się skończyć, podczas gdy nasz znajomy nie odczuje wielu skutków ubocznych. Warto jednak zachować umiar i pamiętać, że alkohol jest jedynie małym dodatkiem do zabawy, nie powinien być celem samym w sobie. Dzięki temu możemy uniknąć wielu niezręcznych sytuacji, jakie mogłyby się nam przydarzyć, gdybyśmy przesadzili z trunkami.

 

 • Towarzystwo.
  Ważne jest także to z kim spędzamy sylwestra. Czy są to bliskie nam osoby, czy też ktoś nowo poznany. Jeżeli mamy zamiar spędzić sylwestra w gronie osób, które nie są nam dobrze znane, warto jest mieć przy sobie przynajmniej jedną bliską osobę, której ufamy. Dzięki temu łatwiej nam będzie unikać niebezpiecznych sytuacji i dostaniemy informację zwrotną, jeśli nasze zachowanie stanie się niepokojące i zbyt beztroskie (np. nadmiar alkoholu). Bliska osoba przyda się także w sytuacji, w której jednak damy się ponieść emocjom i przesadzimy  z alkoholem. Dzięki niej będziemy się czuli znacznie bezpieczniej. Towarzystwo zaufanej osoby jest szczególnie ważne, jeśli sylwestra spędzamy w nieznanym nam miejscu i towarzystwie. Unikajmy samotnych wypadów w niesprawdzone miejsca.

  Warto także zawczasu pomyśleć w jaki sposób zamierzamy powrócić po zabawie do domu. Najprostszym rozwiązaniem jest wezwanie taksówki. W żadnym razie nie wsiadajmy za kierownicę, nawet jeżeli wypiliśmy tylko symbolicznie jeden kieliszek szampana. Nie pozwalajmy także, żeby samochód prowadził nietrzeźwy kierowca. Jest to kwestia naszego zdrowia, a nawet życia, dlatego nie godźmy się na żadne ustępstwa!

  W trakcie zabawy, szczególnie w większym gronie, czasami zdarzają się sytuacje, których wolelibyśmy uniknąć. Często może się okazać, że na danej imprezie bawią się także osoby, do których nie pałamy sympatią. Atmosfera swobody i nadmiar alkoholu, mogą sprawić,  że mniej się będziemy potrafili kontrolować, staniemy się odważniejsi, będziemy bardziej skłonni do ulegania naszym emocjom i możemy mieć skłonność do wywoływania otwartych konfliktów. Szczególnie jeśli mamy jakieś nierozwiązane sprawy z daną osobą (kłótnie, problemy w miejscu pracy itp.). Sylwester powinien być czasem wolnym od napięć i problemów, dlatego nie starajmy się dyskutować na delikatne tematy, czy prowokować rozwiązanie trwającego od dawna konfliktu. To nie czas i nie miejsce na taki obrót sprawy, dlatego jeśli wśród gości jest osoba, której nie darzymy sympatią, starajmy się jej unikać  i skupić się na bliskich osobach, z którymi mamy dobry kontakt. Nie warto dolewać oliwy do ognia i dążyć do słownych utarczek, których później będziemy żałować.

 

 • Nowe znajomości.
  Szczególną ostrożność podczas zabawy sylwestrowej w większym gronie, powinny zachować osoby samotne, które nie mają stałego partnera. Często zdarza się, że uderzające do głowy procenty, sprawiają, że nowo poznana osoba będzie się wydawała znacznie bardziej atrakcyjna niż jest w rzeczywistości. Uważajmy na znajomości zawierane podczas zabawy. Nie każdy może mieć wobec nas dobre intencje. Pamiętajmy, że nasza zdolność osądu  i krytycznej oceny sytuacji, może być zaburzona. Nawet jeśli nowo poznana osoba jest dla nas atrakcyjna, nie warto podejmować żadnych poważnych kroków, których nie da się cofnąć. Warto najpierw lepiej poznać danego człowieka, szczególnie, że po zabawie sylwestrowej, będzie jeszcze wiele okazji do tego, aby sprawdzić, czy ktoś jest dla nas odpowiedni. Unikajmy wielkich deklaracji i działań pod wpływem chwili i emocji, ponieważ możemy się później bardzo gorzko rozczarować.

 

 • Rodzina.
  Jeżeli sylwestrową noc spędzamy w gronie rodzinnym, warto w tym dniu wybaczyć sobie przeszłe urazy i nowy rok powitać już bez konfliktów. Jeżeli czujemy, że na razie nie jest to możliwe, spróbujmy przynajmniej nie poruszać drażliwych kwestii i skupmy się na pozytywnym nastawieniu. Sylwester powinien być czasem wolnym od problemów dnia codziennego, pełnym radości i pogody ducha. Pamiętajmy o tym.

Warto jest nie doprowadzać do sytuacji, w których utracimy nad sobą kontrolę i zrobimy coś, czego nie da się już cofnąć. Zabawa okraszona dużą ilością alkoholu, której nawet nie będziemy pamiętać, może się okazać tragiczna w skutkach. Dbajmy o nasze bezpieczeństwo  i nie prowokujmy swoim zachowaniem sytuacji, które doprowadzą nas do upokorzenia lub naruszenia naszych zasad i wartości.

Pamiętaj, że kac moralny na drugi dzień, może być znacznie dotkliwszy od fizycznych skutków wypicia alkoholu.

 

mgr Anna Obrzut
psycholog
 

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.