Szatańskie dialogi?

poniedziałek, 11 października 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

Szatańskie dialogi

Szatańskie dialogi - Co to takiego?

Dr Sue Johnson, dyrektorka Instytutu Par i Rodzin w Ottawie oraz autorka Terapii Par skoncentrowanej na Emocjach, uważa że w związkach najczęściej pojawiają się trzy rodzaje "Szatańskich dialogów":

  1. Znaleźć tego złego
  2. Polka protestacyjna
  3. Zastygnij i uciekaj 

"Znaleźć tego złego" - jest wtedy gdy partnerzy wzajemnie się obwiniają, atakują i oskarżają. Ten wzorzec pojawia się , gdy jedno z partnerów czuje się nieszczęśliwe i niepewne relacji. W związku zaczyna być widoczny brak poczucia bezpieczeństwa i w tym czasie partnerzy koncentrują się na samoobronie - negatywnie opisując partnera. 

"Polka protestacyjna" - nazwa pochodzi od tańca, w sytuacji konfliktowej jedno z partnerów przyjmuje postawę krytyczną i agresywną, druga natomiast wybiera nastawienie obronne i dystans. Jak w tańcu, im bardziej jedna strona się wycofuje, tym bardziej ta druga staje się agresywna i atakująca. 

"Zastygnij i uciekaj" - oboje partnerzy boją się zranienia i dlatego wycofują się. Jest to model, który pojawia się często jako konsekwencja wystąpienia dwóch poprzednich modeli zachowania i jest najbardziej niebezpieczny dla relacji, tutaj następuje martwa cisza. 

Nie szukaj "tego złego" - przywołaj Wasz ostatni konflikt, kiedy to Wasze wysiłki koncentrowały się na znalezieniu winnego. Postaraj się zauważyć niekorzystny model zachowania. Zastanów się jakie były czynniki zapalne. A co najważniejsze  zastanów się moglibyście zmienić w swoim zachowaniu aby przerwać wzajemne oskarżenia. 

Przerwij "polkę protestacyjną" - aby uwolnić się od polki protestacyjnej oboje partnerzy muszą zauważyć szkodliwy wpływ na relację używania tego dialogu. Pomyślcie o swojej ostatniej kłótni i zastanówcie się jak można było przerwać wymianę ciosów i uników? 

Do wyzwolenia się od wzorca "zastygnij i uciekaj" może być konieczna pomoc terapeuty. Przyjrzyjcie się swojemu zachowaniu, spróbujcie zauważyć co robicie w określonych sytuacjach w relacji. Porozmawiajcie o tym i wyciągnijcie wnioski.

 Zdaniem dr Johnson szatańskie dialogi zaczynają gościć w naszym życiu, kiedy przestajemy się czuć bezpieczni i kochani. 

Możecie jednak spróbować zawrócić z tej drogi i zbliżyć do siebie - korzystajac z poniższych rytuałów:

  • Okazywanie miłości - trzymajcie się za ręce, przytulajcie, całujcie.
  • Zostawianie widomości - piszcie do siebie SMS'y, maile.
  • Dzwonienie - kontaktujcie się ze sobą w ciągu dnia, tylko po to żeby zapytać co u tej drugiej osoby się dzieje (chodzi o okazanie zainteresowania).
  • Czas dla siebie - codziennie znjadźcie chwilę dla siebie, chociażby 15 minut. 
  • Co jakiś czas zróbcie coś razem - przygotujcie razem obiad, cokolwiek co przypomni Wam o współdziałaniu, o wspólnych chwilach. 
  • Świętujcie - ważne jest świętowanie ważnych dla Was dni, urodzin czy rocznicy. Wtedy możecie pokazać partnerowi czy partnerce jak ważną osobą jest dla Was.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >

Pratktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

 

Źródło: Kurs Uniskills.com - Para w miłości 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.