Terapeutyczna moc pisania

środa, 1 września 2010

:: Miesięczna Opieka Psychologiczna E-mail z rabatem 50% >

 

Depresja - Jak rozpoznać

Są takie dni, że wstajesz i masz wielką ochotę robić wielkie rzeczy, czujesz, że to jest właściwy dzień, by dokonać czegoś ważnego. I nagle pstryk... i wszystko mija, a Twój nastrój zmienia się o 180 stopni, zaś jedyne na co masz ochotę to na nicnierobienie. W dodatku gdzieś tam pod powiekami robi się mokro i nie wiadomo dlaczego, bo przecież nic się nie stało. Zamiast uśmiechu pojawia się warcząco-burczący bełkot, wszystko i wszyscy zaczynają wkurzać, nawet jak mają dobre intencje.

Czy mam depresję?

Nie pomaga próba koncentracji się na jakimś zadaniu, czy kawa, czy zajęcie myśli audycją radiowo-telewizyjną. Pogoda też nie sprzyja poprawie nastroju. Tak zwane "gorsze dni" mogą zdarzyć się każdemu. Szczególnie kobiety są narażone na tego typu wahania nastroju ze względu na cykl miesięczny, któremu systematycznie podlegają i związane z nim zmiany w natęeżeniu hormonów w organizmie.

Ciągły stres, brak czasu by porządnie zająć się sobą i swoimi sprawami, problemy osobiste albo zdrowotne (szczególnie te tłamszone, albo odsuwane na bok) w pewnym momencie, tak jak głos opozycji wypływają na wierzch. Im dłużej się przed jakimś problemem, czy natrętną myślą ukrywa czy odsuwa na bok, tym większe prawdopodobieństwo, że w najmniej odpowiednim momencie wypłynie ona na powierzchnię i zdominuje myśli.

Tłamszone czy odsuwane na dalszy plan problemy, są jak wirusy. Poczekają w ukryciu na dogodny czas i dopiero zaatakują. Wtedy nawet drobiazg może wpędzać  w przygnębienie.

Nie bez powodu piszę Ci o tym pod koniec sierpnia czyli pod koniec wakacji. Następstwo pór roku można ściśle powiązać z samopoczuciem. Niespodziewane zmiany nastroju, nicniechciejstwo, poczucie ociężałości i znużenia, odejście energii na dłuższą metę mogą prowadzić do depresji.

Najlepszą metodą by pozostać w harmonii z samym sobą jest systematyczny wgląd w swoje wnętrze, wsłuchiwanie się w siebie, w swój organizm, swoje pragnienia, codzienne życie. I bieżąca weryfikacja występujących problemów.

Jak pokonać depresję

Pisanie może służyć wielu celom, ale pisanie o sobie wyłącznie w celu osiągania własnych korzyści terapeutycznych jest przeważnie pomijane. A szkoda, bo pisanie to świetna metoda pomagająca radzić sobie ze stresem, urazem i frustracją w swoim własnym życiu.  Zapisywanie tego, jak się czujesz, zapisywanie swoich myśli o wydarzeniach w Twoim życiu, które są dla Ciebie szczególnie ważne oraz dzięki pisaniu pamiętanie o tym, w przeszłości może pomóc Ci stać się lepszą i silniejszą osobą. Taki wgląd w siebie - czytany z perspektywy czasu - jest nieoceniony.

"Największym odkryciem mojego pokolenia jest to,

że istoty ludzkie, zmieniając wewnętrzne nastawienie

swoich umysłów, mogą zmieniać zewnętrzne aspekty

ich życia." - William James

 


Korzyści z pisania są ogromne - nie dość, że możesz "wywalić" z siebie wszystko to co w Tobie zalega, bez obawy o to, ze ktoś się za to na Ciebie obrazi czy skrytykuje, to nie musisz się przejmować, że piszesz z błędami ortograficznymi i stylistycznymi. Możesz napisać absolutnie wszystko (nawet to najciemniejsze co w Tobie jest). A co więcej dzięki temu odczujesz ulgę, relaks i pozbędziesz się stresu!

Pisanie działa, jak najlepsza autoterapia - w dodatku nic Cię nie kosztuje poza kosztem zakupu papieru do pisania i długopisu :)

 

Jak pisać by poczuć sie lepiej lub pozbyć się depresji

Oto kilka wskazówek i technik, które pomogą Ci w pisaniu, które może stać się dla Ciebie najlepszym narzędziem radzenia sobie ze stresem, urazem i frustracją w Twoim własnym życiu:
1. Pisz nie więcej niż 20 minut - bo jak wiadomo, co za dużo, to nie zdrowo :)
2. Nie zastanawiaj się co piszesz - pisz wszystko to co czujesz
3. Pisz jakby to była najważniejsza czynność w Twoim życiu
4. Pisz najszczerzej, jak potrafisz
5. Pisząc poruszaj tyle wątków na dany temat ile chcesz - to Twoja
    kartka i długoipis, więc nic Cię nie ogranicza
6. Po napisaniu - zostaw to co jest napisane w spokoju. Nie analizuj,  nie poprawiaj błędów ani nie doszukuj się głebszych znaczeń. Nie zniekształcaj swoich myśłi racjonalizmem.
7. Pozwól sobie poczuć się lepiej :)

 

 

Zamiast wkładać myśli do szuflady...

Miesięczna Opieka Psychologiczna

Jeśli chcesz, aby Twoje pisanie o Tobie pozwoliło Ci więcej zrozumieć czy zmienić w Twoim życiu to, czego samodzielnie nie potrafisz to prześlij to co napiszesz, do psychologa z Psychorady (pakiet miesięczny) (zasady pisania pozostają te same - nikt Cię nie będzie oceniał, osądzł czy krytykował).Pojedyncza konsultacja
1. Wejdź na tę stronę >>
2. Zaloguj się jeśli masz konto w Psychoradzie (jeśli nie masz to kliknij tutaj)
3. Wpisz taką ilość konsultacji jaką chcesz i kliknij czerwony przycisk "zamów"

 

 

27 korzyści i wskazówek na temat terapeutycznego pisania

1. Twoje pisanie pozostanie anonimowe - nie potrzebujesz podawać nam swojego imienia i nazwiska ani jakichkolwiek innych danych.

2. Podczas pisania dokładnie możesz kontrolować to, co piszesz - to zdecydowanie prostsze niż mówienie.

3. Możesz pisać w dowolnym miejscu na świecie - nie musisz nigdzie jeździć, by pisać.

4. Pisząc możesz być twórczy i kreatywny i odkryć wiele ważnych dla siebie spraw.

5. Możesz pisać tak długo, jak chcesz.

6. Możesz pisać na dowolne tematy, które są dla Ciebie ważne.

7. Nie  ponosisz żadnych zobowiązań - piszesz dla siebie, aby sobie pomóc. Jeśli wyślesz swoje myśli do nas, i konsultacja którą otrzymasz nie spodoba Ci się, nie musisz brać udziału w kolejnych. Zawsze możesz zrezygnować. Gdy Ci się spodoba ta forma pracy nad sobą i swoim rozwojem, możesz kontynuować.

8. Pisząc do Psychorady nie musisz przestrzegać jakichkolwiek terminów - możesz pisać kilka razy w tygodniu, a możesz raz na miesiąc lub rzadziej. Ty o tym decydujesz.

9. Zapisuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy, bez żadnego związku z zachowaniem zasad  gramatyki, ortografii, sekwencji lub przyjętych zasad pisania.

10. Możesz koncentrować się na jednym konkretnym temacie lub pisać o wszystkim na raz.

11. Możesz pisać o ważnych dla Ciebie osobach, o Twoich konfliktach z nimi i metodach rozwiązywania, które podejmujesz.

12. Możesz pisać przez określony dłuższy czas - np. przez tydzień i dopiero wtedy przysłać swoje myśli do konsultowania.

13. Czas Cię nie pogania.

14. Nie spędzają zbyt dużo czasu martwiąc się o to, co, jak, czy dobrze lub jak często piszesz. To nie ma znaczenia.

15. Napisz swoją autobiografię - to świetna sprawa i jakże wciągająca.

16. Zapisuj swoje marzenia i oczekiwania - sformułowanie ich, daje Ci wgląd w to czego naprawdę potrzebujesz.

17. Gdy pojawi się ważna myśl lub zagadnienie "pochodź z nią" jakiś czas, medytując lub zastanawiając się czemu właśnie taka myśl przyszła Ci do głowy.

18. Jeśli nie wiesz, jak się zachować w danej sytuacji, pisz o fikcyjnych sytuacjach w których Ty ustalisz co komu odpowiesz na trudne dla Ciebie dotychczas słowa.

19. Pozwól dowolnie przepływać swoim myślom i uczuciom, które im towarzyszą. Tak lepiej poznasz siebie. Tego siebie, którego ukrywasz przed innymi i... samym sobą.

20. Nie cenzuruj tego co piszesz - szkoda czasu ;)

21. Prowadź z sobą dyskusję na każdy temat, który jest dla Ciebie ważny - pozwalaj sobie na wielość poglądów w każdej kwestii. Otwieraj się na nowe myśli i możliwości.

22. Pisz na wszystkie tematy, które Cię poruszają.

23. Pisząc o swoich doświadczeniach, w ten sposób możesz pomóc innym.

24. Patrz na sytuacje, które opisujesz, jako na źródło inspiracji dla siebie i dla innych.

25. Pisząc kreujesz swoje nowe plany na przyszłość i możesz zaplanować również ich konkretną realizację.

26. Pisząc pozbywasz się lęku, stresu i obaw związanych z życiem, które prowadzisz.

27. Poprzez swoje pisanie dowiesz się, jakie masz w życiu wartości, które Tobą kierują. Dzięki temu zrozumiesz, jak poruszać się do przodu lub jak naprawić błędy z przeszłości.

Wszystko to doda Ci skrzydeł i sprawi, że poczujesz się wolnym od trosk i szczęśliwszym człowiekiem.

 

 I tego Ci życzę z całego serca!
Aneta Styńska

PS Jeśli chcesz połknąć bancyla do terapeutycznego pisania, to wejdź tutaj  i zacznij tworzyć swoje nowe życie. Pokochasz to.

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.