Terapia par. Kiedy warto skorzystać?

czwartek, 22 kwietnia 2021

:: Konsultacje i terapia dla par z psychologiem lub seksuologiem >

 

Terapia par. Kiedy warto skorzystać?

Z terapii par warto skorzystać, zawsze wtedy gdy czujemy, że nie możemy znaleźć nici porozumienia z naszym partnerem. Nie ma znaczenia, czego dotyczy trudność, ważne aby w miarę wcześnie rozpocząć wsparcie. Kiedy nasze wzajemne żale, konflikt i pretensje przybierają na sile, staje się to coraz trudniejsze. Czasem wydaje nam się, że już walka nie ma sensu. Zawsze jednak warto podjąć próbę znalezienia tego, co nas łączy.

Terapeuta, to nie sędzia.

Wzajemne oskarżenia, kto jest winny kryzysowi. Które musi się zmienić aby było lepiej w związku, to bardzo częsty scenariusz początkowych sesji terapii par, jednak terapeuta nie rozsądza. Nie zajmujemy się ocenianiem, kto bardziej zawinił. Celem terapii jest znalezienie sensu w dalszym byciu razem i poukładanie dalej wspólnego życia. Terapeuta nie ocenia, pomoże zrozumieć się nawzajem. A w skrajnych przypadkach kiedy jednak nie ma już niczego, co nas łączy – pomoże rozstać się „po ludzku”.

Kiedy terapia nie ma sensu.

Terapia nie ma sensu, kiedy jedno z partnerów poszło dalej, to znaczy weszło w inną relację. W takiej sytuacji terapia nie ma już racji bytu i żaden terapeuta nie powinien się jej podejmować. Wtedy raczej należy pomyśleć o spotkaniach indywidualnych, zadbać o siebie aby wyjść z relacji i się pozbierać.

Co warto zrozumieć?

Każde z nas wnosi do związku różne rzeczy. Tym samym każde z nas ma wpływ na to, co dzieje się między nami. Warto przyjrzeć się temu, co dajemy w relacji. Dobrze jest otwarcie z sobą rozmawiać od samego początku i stawiać swoje granice. Nie zostawiajmy pola na domysły, warto zaznaczyć na czym nam zależy w byciu razem i do czego obojgu ma związek służyć. Warto zrozumieć swoje utajone oczekiwania, któych partner nie ma możliwości spełnić, np. oczekujemy bezwarunkowej miłości, bo nie zaznaliśmy jej w domu rodzinnym, nie ma możliwości aby partner spełnił nasze oczekiwanie, bo to oczekiwanie nie jest do niego skierowane. 

Warto określić do czego chcemy dążyć, czy będziemy pracować nad związkiem, nad jego rozwojem i układaniem. Przede wszystkim partnerzy muszą ustalić czy oboje chcą tego samego. Może zdarzyć się, że jedno będzie dążyło do naprawienia relacji, pokonoania kryzysu, a drugie nie widzi takiej szansy i chce związek zakończyć. Trudno wtedy ustalić, satysfakcjonujący dla obojga, cel terapeutyczny.

Jak wygląda terapia par?

Na początku staramy się określić co każdemu z partnerów nie odpowiada. Co chcieliby zmienić w funkcjonowaniu związku. Określamy jak związek ma wyglądać po terapii, do czego dążymy. Jak czujemy się w relacji, a jak chcemy się czuć. Sprawdzamy czy nasze dążenia są zbieżne, i co jeśli nie są. Co to oznacza dla każdego z nas i dla nas jako pary.

W pewnym sensie budujemy relację na nowo, a terapeuta pomoże zadbać aby potrzeby każdego z partnerów zostały zabezpieczone w dobry, bezpieczny sposób.
Ważne aby każde z partnerów było w stanie okreslić na czym mu zależy, co jest dla niego najważniejsze, a co jest w stanie odpuścić. 

Jeśli czujesz, że Twój związek jest w kryzysie - nie czekaj. Zapraszamy już dziś, bo lepsze jutro, zaczyna się już dziś.

 

Alicja Krawczyk
psycholog

zapraszam na konsultacje >

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.