Terapia uzależnień online – czy pomaga?

piątek, 15 lipca 2022

:: Konsultacje i terapie z uzależnień online- umów najbliższy termin >

Uzależnienie od alkoholu

Czym różni się terapia uzależnień online od terapii alkoholowej stacjonarnej?

Terapia dla alkoholika online odbywa się przez Internet, np. Skype, Zoom, Whatsapp czy inny komunikator, dzięki temu nie ma znaczenia gdzie przebywa osoba korzystająca z terapii uzależnień online. Dodatkowo spotkania terapii odwykowej online są bardziej dyskretne niż tradycyjna terapia uzależnień, gdzie musimy się stawić w ośrodku, wstyd czasem powoduje, że ludzie rezygnują z udziału w terapii. Istotna też może się okazać oszczędność czasu, czyli nie muszę dojeżdżać, a terapia alkoholowa – jest dostosowana do klienta, to klient decyduje o której godzinie będzie mógł rozmawiać. Czas można dowolnie dopasować, bez znaczenia są inne strefy czasowe.

Terapia uzależnień online może dotyczyć różnych rodzajów uzależnień, np. alkoholu, narkotyków, hazardu, zakupów, itp.

 

Skuteczność terapii alkoholowej online

Badania udowodniły skuteczność terapii online. Obecnie jest ona alternatywą dla terapii ambulatoryjnej. A dla osób, które nie chcą lub nie mogą spotkać się w gabinecie – jedynym wyjściem aby móc skorzystać z terapii uzależnień.

W latach 2006-2010 przeprowadzono badania na 98 609 amerykańskich pacjentów Departamentu ds. Weteranów zapisanych do Telemental Health Services. W badaniach tych oceniano wyniki kliniczne pod względem zdrowia psychicznego przed i po przyjęciu do służby zdrowia w ramach Departamentu Spraw Weteranów USA. 

Porównywano liczbę przyjęć do szpitali psychiatrycznych i dni hospitalizacji wśród pacjentów, którzy uczestniczyli w terapii online, średnio przez okres pół roku przed i po przyjęciu do badań.

Okazało się, że przyjęcia na oddziały psychiatryczne pacjentów z zaburzeniami zdrowia psychicznego zmniejszyły się prawie o 25%, a dni hospitalizacji zmniejszyły o ponad 26%.

Co oznacza, że terapia online przyniosła bardzo korzystne skutki dla zdrowia osób uczestniczących w obserwacji.

Jedna czwarta pacjentów nie musiała być już hospitalizowana dzięki uczestnictwu w terapii online.

Oznacza to, że niezależnie od tego jakiego rodzaju trudności doświadczasz, czy jest to uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy hazardu, zakupów, możesz uzyskać pomoc bez wychodzenia z domu, w dowolnym dla ciebie czasie.

Leczenie alkoholizmu, czy w ogóle leczenie uzależnień online może być tak samo skuteczne, cała praca zależy już od ciebie, na ile jesteś gotów do zmiany w swoim życiu. Terapeuta uzależnień wnosi swoje doświadczenie i kompetencje, ale ty musisz mieć chęć i gotowość do pracy nad sobą.

 

Alicja Krawczyk
Psycholog 
Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Doradca Zawodowy

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.