Toksyczny związek - Jesteś do niczego, więc znalazłem sobie kochankę

czwartek, 16 maja 2019

:: Konsultacje dla par i małżeństw >

Pani Joasia jest zamężna od 12 lat, ma 3 dzieci, jest wykształcona i inteligentna. Jednak po ślubie pod wpływem namowy męża zrezygnowała ze swoich marzeń o karierze i w 100% poświęciła się rodzinie. Wszystkie swoje umiejętności, pasje i serce włożyła w to, aby wszyscy w rodzinie czuli się szczęśliwi.

Niestety ani mąż, ani dorastające dzieci nie pomagają jej w domowych czynnościach, takich jak sprzątanie, zmywanie, pranie czy rozwieszenie go, nie mówiąc o docenieniu jej starań. Mąż często ja krytykuje, wytyka błędy, mówi że będąc cały dzień w domu, mogłaby się bardziej starać. Wymaga od niej całkowitego podporządkowania mimo, że sam nie jest w porządku wobec niej.

 

Mąż pani Joasi ma od pewnego czasu romans o którym ona doskonale wie, ponieważ mąż się z tym nie ukrywa. Pani Joasia milcząco się podporządkowuje tej sytuacji, nie potrafi się przeciwstawić, znosi upokorzenia i kąśliwe uwagi w milczeniu. Co więcej mąż obciąża ją odpowiedzialnością za swoją zdradę, mówiąc że jest brzydka, niezadbana, jest złą zoną. Mimo to pani Joasia nadal pełni posługi domowe i jeszcze bardziej się stara. Czuje się coraz bardziej nieszczęśliwa, mimo że myśli o rozwodzie, to jednak uważa, że nie powinna się rozstawać z mężem ze względu na dobro dzieci i wstyd jaki rozwód przyniósłby jej rodzinie. Obwinia siebie za nieudane życie, za to że się za mało stara, że nie umie sprawić by mąż był z nią szczęśliwy.

Co po zdradzie

Najczęstszym problemem jest nieprawidłowa komunikacja par. Badania potwierdzają, że satysfakcja ze związku jest związana z dobrej jakości rozmowami. Jeśli w związku przeważają konflikty oboje partnerzy czują coraz większa niechęć do siebie i się od siebie oddalają.

Destrukcyjne wzorce komunikacji, jak na powyższym przykładzie, powodują zaostrzanie się kryzysu. Można założyć, że cała rodzina ma problem z właściwym wyrażaniem swoich oczekiwań i opinii względem siebie. Te negatywne wzorce komunikacji, które trwale destabilizują związek, rozwijają się i utrwalają już w okresie przedmałżeńskim!

W powyższym przykładzie jedna ze stron wydaje rozkazy, kształtując zachowania partnera. Zatem o tym jak wygląda komunikacja, decydują cechy, potrzeby, nastroje nadawcy komunikatu, w tym wypadku męża. Ta forma wyrażania się  związana jest z kontrolą i wydawaniem nakazów. Mąż mógł wynieść ją z domu rodzinnego i uznać za trwały wzorzec do powtarzania już w swoim dorosłym życiu. Skoncentrował się na swojej nadrzędnej roli względem innych członków rodziny, zamiast dążyć do wzajemnego partnerstwa.

Rozwiązaniem dla par mających tego typu problem jest zmiana sposobu komunikacji w zależności od wzajemnych i sytuacyjnych potrzeb. Podczas terapii par oboje partnerzy uczą się, jak rozmawiać ze sobą,  aby się wreszcie usłyszeć i zrozumieć. W ten sposób partnerzy rozwijają swoją relację i uczą się ponownie szacunku do siebie i swoich potrzeb, wytwarzają bliskość i intymność. Ujawnianie własnych potrzeb, uczuć, informacji o sobie, próby zrozumienia intencji i treści otrzymywanych komunikatów czy aktywne słuchanie na odbudują związek pary.

np. zamiast "Jesteś leniwa", można powiedzieć "Mamy różne zdania co do tego jak prowadzić dom" i ustalić swoje stanowiska, a następnie podział obowiązków.

 

Związek po zdradzie

W przypadku zdrady, by małżeństwo czy para mogli dalej funkcjonować i zbudować swoją bliskość, absolutnie konieczne jest zerwanie wszystkich relacji z osobą z kochanka lub kochankiem.

Odbudowywanie związku po zdradzie jest bardzo trudne i wymaga podjęcia decyzji przez parę, że mimo tych przykrych wydarzeń, nadal chcą razem byc i zawalczyć o nową lepszą jakość związku. Bardzo pomocna może być terapia małżeńska.

 

Aneta Styńska
psycholog


PS Postaci występujące w tym przykładzie są fikcyjne. Wszelkie podobieństwo do rzeczywistych ludzi lub faktów w jest czysto przypadkowe i niezamierzone.

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.