Uzależnienie od alkoholu…

piątek, 3 marca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Uzależnienie od alkoholu

Jest najczęściej występującym uzależnieniem, a podstawą jego objawiania jest koncentracja na spożywaniu alkoholu i nawracająca potrzeba spożywania. W Polsce jest około 900 tysięcy osób uzależnionych od alkoholu, według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jakie są kryteria rozpoznania uzależnienia od alkoholu?

Osoby uzależnione bardzo często nie dostrzegają, że ich picie ma charakter uzależnienia i nie widzą mechanizmów w swoim życiu, a dobrym uzasadnieniem jest potrzeba zrelaksowania się, po męczącym dniu, czy tygodniu. Czasem może być to poradzenie sobie z nadmiernym stresem czy napięciem, ale też może to być problem z zasypianiem, gdzie alkohol ma pomóc w spokojnym zaśnięciu.

Bardzo dużo osób, długo nie jest w stanie zobaczyć swojego picia jako uzależnienie, ponieważ wydaje im się, że jeśli nie upijają się pod sklepem i dbają o higieną, a piją dobre i drogie alkohole to wszystko jest w porządku. Przecież wypełniają swoje obowiązki, a alkoholik to osoba bezrobotna, ciągle pijana. Według takich kryteriów, trudno się zgodzić, że osoba pijąca wino do kolacji, czy koniak lub kilka piw, a rano będąca w stanie pójść do pracy i zajmować się swoimi obowiązkami – długo można być w takiej bańce i nie dostrzegać problemu, zwłaszcza że jest duże przyzwolenie społeczne na picie. Uzależnienie od alkoholu jak każde uzależnienie staje się celem i sensem samym w sobie, bo przełoży się na problemy w różnych obszarach życia, u każdego w innym momencie.


Według kryteriów ICD-10, obowiązujących w Polsce uzależnienie rozpoznaje się, gdy spełnione są co najmniej trzy z kryteriów:

  • silne pragnienie lub poczucie przymusu zażywania substancji
  • trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z jej przyjmowaniem
  • fizjologiczne objawy stanu odstawienia charakterystyczne dla danej substancji (zespół abstynencyjny) i/lub przyjmowanie tej samej lub podobnej substancji w celu złagodzenia lub uniknięcia objawów abstynencyjnych
  • stwierdzenie objawów tolerancji (aby osiągnąć efekt upojenia, osoba uzależniona potrzebuje coraz większej ilości alkoholu, a ilość alkoholu niebezpieczna dla zdrowia osób bez problemu alkoholowego może być stosunkowo dobrze tolerowana)
  • zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań, zwiększenie ilości czasu koniecznego do zdobycia substancji, jej przyjmowania lub do usuwania skutków jej działania
  • spożywanie alkoholu mimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw

 

Jakie mogą być przyczyny uzależnienia od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest spowodowane czynnikami genetycznych i środowiskowymi. Do rozwoju uzależnienia przyczynić się mogą czynniki genetyczne i biologiczne.

Zaobserwowano alkoholizm rodzinny – zdiagnozowano go u osób, których krewni byli uzależnieni i wciągali kolejne osoby w szpony uzależnienia, np. zachęcając do picia czy namawiając na imprezach rodzinnych. Częściej uzależniają się osoby, które mają w rodzinie kogoś, kto jest już uzależniony – to uwarunkowanie zarówno biologiczne, genetyczna jak i środowiskowe. Geny dziedziczymy, a środowisko w jakim żyjemy ma na nas ogromny wpływ i na nasze postawy i poglądy.

A biologicznie - każdy z nas inaczej reaguje na alkohol - niektórzy będą zrelaksowani i odprężeni, a inni mogą być smutni, czy agresywni. To wynika z różnic w metabolizowaniu spożytego alkoholu, działania enzymu zwanego dehydrogenazą aldehydową, który odpowiada między innymi za spalanie etanolu.

Nie każdy, kto jest genetycznie obciążony uzależnieniem, stanie się alkoholikiem.

Niektóre predyspozycje do nadużywania substancji mogą być dziedziczone. Z biologicznego punktu widzenia alkoholizm jest odpowiedzią organizmu na stresujące i niemożliwe do opanowania sytuacje. Osoba uzależniona jest narażona na działanie alkoholu , ponieważ chce uniknąć strachu, napięcia, zagrożenia, chce się odprężyć, co jest potrzebą każdego człowieka, aby zniwelować napięcie czy stres i poczuć ulgę. Ale w przypadku osób uzależnionych jest to jedyny skuteczny sposób na to aby mogli się odprężyć, uspokoić czy zrelaksować.

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.