Uzależnienie od hazardu

wtorek, 2 sierpnia 2022

:: Konsultacje i terapie z uzależnień online- umów najbliższy termin >

Uzależnienie  od hazardu

Wciąż jeszcze przez wiele osób hazard nie jest postrzegany jak zagrożenie,a już na pewno nie jak schorzenie. Hazard to nie tylko nielegalne gry, ale również całkowicie legalne gry liczbowe czy zdrapki ale również wszelkie loterie, czy zakłady bukmacherskie.

W dzisiejszych czasach nie musisz iść do kasyna, wystarczy internet, bo przecież są kasyna wirtualne, również zakłady bukmacherkie można robić, nie wychodząc z domu. Można się uzależnić i nikt może tego nie zauważyć.

 

Hazard jest jest bardzo wciągający. Dla niektórych jest zwyczajną rozrywką, w której uczestniczą okazjonalnie. Ale trzeba pamiętać, że hazard jest rozrywką, która wywołuje bardzo wiele emocji, w przypadku wygranej mamy radość, szczęście, a czasem wręcz euforię – która może sprawić, że będziemy chcieli grać dalej, skoro los nam sprzyja. A w przypadku przegranej, która przychodzi po „dobrej passie”, pojawia się złość i chęć „odegrania się” - i to jest sygnał, że problemy się zaczęły.

Takie zachowania to początek uzależnienia i jeśli nie nastąpi zatrzymanie i zrozumienie tego, co się dzieje, będziemy mieć do czynienia z uzależnieniem, które rujnuje fortuny i rodziny.

 

Jest to bardzo destrukcyjne uzależnienie, bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie, ponieważ przyciąga myśli uzależnionego do gry. A dodatkowo sytuacja związana z przegranymi powoduje, że osoba uzależniona od hazardu może wpaść w kolejne uzależnienie, którym ucisza emocje, albo wprowadza się w euforię, jeśli gra przestała to powodować, bo nie ma wygranych.

 

Po czym poznać, że ktoś jest uzależniony od hazardu?

Uzależnienie od hazardu jest bardzo często uzależnieniem ukrytym, bo sprawia, że osoba chora, czasem za wszelką cenę, chce ukryć swoje działania czy skutki swoich działań. Specyfika uzależnienia jest też inna, niż w przypadku alkoholu czy innych substancji odurzających, ponieważ nie daje objawów fizycznych. A widoczne są tylko różnego rodzaju zachowania, które bardzo często trudno jest rozpoznać jednoznacznie, zwłaszcza dla otoczenia.

O uzależnieniu świadczą zachowania, ewentualnie na późniejszym etapie pojawiają się skutki finansowe i społeczne.

Przede wszystkim jednym z pierwszych objawów uzależnienia od hazardu jest granie w tajemnicy – prawdopodobnie osoba chora czuje, że robi coś nieodpowiedniego, bo być może już miała takie sygnały od bliskich, więc zaczyna grać po kryjomu. Kolejnym objawem są kłamstwa związane z wysokością przegranych czy wygranych, np. chory opowiada tylko o wygranych a nie wspomina o przegranych kwotach, które próbuje zniwelować innymi działaniami. Bardzo druzgocącym ekonomicznie jest granie dopóki nie skończą się środki i możliwości. Mogą pojawiać się też kradzieże czy podbieranie pieniędzy członkom rodziny.

Oprócz objawów związanych bezpośrednio z pieniędzmi pojawiają się tez objawy związane z tym jak osoba uzależniona od hazardu zaczyna się zachowywać czy funkcjonować. Mogą to być różne zachowania takie jak, wycofywanie się, nieuczestniczenie w spotkaniach towarzyskich. Bardzo często dotychczasowe hobby przestaje zajmować miejsce w życiu takiej osoby. A dodatkowo bardzo często taka osoba zaniedbuje obowiązki w szkole czy pracy oraz w domu. A ponadto mogą zacząć się pojawiać konflikty dotyczące finansów i niechęć do wydawania pieniędzy na co innego niż gra. A w konsekwencji może pojawić się częstsze sięganie po innego rodzaju używki.

Jak wygląda terapia uzależnienia od hazardu?

Najważniejszym etapem leczenia uzależnienia od hazardu jest kontrolowanie gry, czyli notowanie zainwestowanej sumy i wygranych oraz przegranych. Obraz tych notatek może pokazać skalę problemu i dzięki nim może dowiedzieć się, że przestała to być niewinna rozrywka. Wtedy istotne jest aby poszukać innych rozrywek, ale takich które nie wpływają negatywnie.

Jest to uzależnienie, które rozwija się powoli, a jak w każdym uzależnieniu – im szybciej podjęte leczenie, tym lepiej i szybciej można się z tego uwolnić. Terapia uzależnienie od hazardu opiera się na programie 12 kroków, który jest stosowany przy leczeniu uzależnienia od narkotyków czy alkoholu.

A osoba uzależniona od hazardu nie powinna brać udziału w grach, nawet towarzyskich, ani oglądać gier, również w telewizji. A uczestniczenie w terapii jest sprawą kluczową.

Jednak to, co musi się zadziać wcześniej to diagnoza, która określi stopień zaawansowania problemu. Bardzo istotne jest zweryfikowanie czy oprócz uzależnienia nie występują u hazardzisty dodatkowe trudności w postaci depresji czy myśli samobójczych.

Kto jest w grupie ryzyka

Zdecydowanie częściej uzależnienie od hazardu dotyka mężczyzn. A badania wskazują, że najczęściej popadają w to uzależnienie samotni mężczyźni w wieku około 30 lat. Natomiast jeśli chodzi o kobiety, to według badań, najczęściej kobiety w wieku 40-50 lat. Bardzo ważne jest również to, że to uzależnienie rzadko występuje samo. Uzależnienie od hazardu często łączy się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Bywa, że dochodzą do tego konflikty z prawem.

Częściej uzależnienie od hazardu występuje w dużych miastach, gdzie liczba automatów do gier na 1000 mieszkańców jest o wiele większa niż w małych miejscowościach.

Skąd się bierze uzależnienie od hazardu?

Perspektywa dużej wygranej jest bardzo kusząca dla wielu osób, niektórzy jednak tego próbują i wpadają w spiralę „dobrej passy” i chęci „odegrania się”.

Zastanów się, jakie jest Twoje podejście do gier hazardowych. Grasz okazjonalnie dla rozrywki czy może próbujesz zdobyć fortunę w ten sposób? A może problem dotyczy kogoś z Twojego otoczenia?

 

Alicja Krawczyk
Psycholog 
Patktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Doradca Zawodowy

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.