Uzależnienie od hazardu: Pułapka niepohamowanej pasji

piątek, 28 lipca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Hazard, jako forma rozrywki i szansa na szybkie bogactwo, przyciąga uwagę wielu osób na całym świecie. Jednak dla niektórych, niewinna gra w karty, zakłady sportowe lub wirtualne automaty, staje się czymś znacznie bardziej destrukcyjnym - uzależnieniem.

Uzależnienie od hazardu to poważny problem społeczny, który dotyka jednostki i ich bliskich, prowadząc do rozpadu rodzin, problemów finansowych i ogólnego pogorszenia jakości życia. 

Uzależnienie od hazardu jest złożonym zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się nieodpartą potrzebą kontynuowania hazardowej aktywności, pomimo negatywnych konsekwencji. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, hazard wywołuje w mózgu reakcje, które wzmocniają poczucie nagrody i przyjemności. Jednak dla osób uzależnionych, nagroda ta staje się destrukcyjną obsesją, prowadzącą do powtarzających się zachowań, które są szkodliwe zarówno dla nich samych, jak i dla ich otoczenia.

 

Skutki uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazardu może prowadzić do poważnych skutków zarówno dla jednostki, jak i dla jej bliskich. Problemy finansowe stanowią jedną z głównych konsekwencji, ponieważ osoba uzależniona często angażuje swoje oszczędności, zadłuża się lub nawet doprowadza do bankructwa w wyniku niekontrolowanej gry. Dodatkowo, uzależnienie od hazardu może prowadzić do problemów emocjonalnych, depresji, lęków i izolacji społecznej. Relacje rodzinne i przyjacielskie często ulegają rozpadowi, gdyż osoba uzależniona poświęca większość swojego czasu i energii na hazard, zaniedbując inne obszary życia.

Dostępne środki pomocy

Choć uzależnienie od hazardu jest poważnym problemem, istnieją dostępne środki pomocy dla osób dotkniętych tą patologią. Wielu krajach istnieją organizacje non-profit i instytucje rządowe, które oferują wsparcie dla uzależnionych i ich rodzin. Specjalistyczne terapie, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, mogą być skutecznym narzędziem w procesie wyjścia z uzależnienia. Terapeuci pomagają osobom uzależnionym zidentyfikować negatywne wzorce myślenia i zachowania, a następnie wprowadzać pozytywne zmiany w celu uniknięcia pokusy hazardu. Wsparcie grupowe, takie jak spotkania Anonimowych Hazardzistów, może również być cennym źródłem wsparcia i wymiany doświadczeń.

Uzależnienie od hazardu to problem, który ma poważne konsekwencje dla jednostki i społeczeństwa. Szczególnie niebezpieczne jest to, że uzależnienie od hazardu często pozostaje niezauważone przez otoczenie, dopóki nie staje się już katastrofalne. Wyzwaniem jest edukowanie społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z hazardem i zwiększenie dostępności skutecznych środków pomocy. Jednak zrozumienie, empatia i odpowiednie zasoby mogą pomóc osobom uzależnionym powrócić do zdrowego, zrównoważonego życia bez uzależnienia od hazardu.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.