Uzależnienie od masturbacji

czwartek, 29 września 2022

:: Konsultacje i terapia  online- umów najbliższy termin >

Masturbacja

Masturbacją nazywamy pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania pobudzenia seksualnego, co często kończy się orgazmem. Według badań masturbacja jest normalnym zjawiskiem i naturalnym elementem seksualności człowieka. 

Kiedy należy zacząć się niepokoić?

Jeżeli twoje życie rodzinne zaczyna cierpieć na tym, że się masturbujesz z pewnością jest to sygnał do tego, że coś nie jest w porządku. Jeśli każdą wolną chwilę poświęcasz aby się masturbować i nie spędzasz czasu z rodziną, może to być sygnał. Dodatkowo jeśli odwołujesz spotkania albo się na nie spóźniasz z powodu masturbacji. Ważne jest aby to robić, niekoniecznie ważne są okoliczności w jakich to robisz. Zdarza się, że masturbujesz się nawet jak nie czujesz podniecenia. Istotne jest również to, że odczuwasz poczucie winy z powodu masturbacji. W niektórych przepadkach jest to związane z względami religijnymi. A zaprzestanie myślenia o masturbacji jest trudne.

To mogą być sygnały do tego, że może należałoby się zająć tym obszarem.

Jakie mogą być skutki uzależnienia od masturbacji?

Jednym ze skutków może być to, że onanizm zaczyna rządzić czymś życiem, jeśli zajmuje więcej czasu niż inne aktywności lub kiedy następuje rezygnacja z innych aktywności na rzecz masturbacji.

Dodatkowym skutkiem może być trudność w reakcjach seksualnych z partnerem. Może pojawić się chęć zastąpienia zbliżeń masturbacją. Albo może powodować trudność w nawiązaniu relacji seksualnych.

Osoba uzależniona może mieć chęć do poszukiwania intensywniejszych doznań, gdzie praktyki mogą stać się niebezpieczne dla zdrowia.

Masturbacja może również wpływać na nastrój, który ulega pogorszeniu i pojawia się huśtawka nastrojów. Może również pojawić się obniżona samoocena, obniżone poczucie własnej wartości, poczucie wyobcowania czy nawet depresja.

Jakie mogą być objawy uzależnienia od masturbacji?

Masturbacja staje się cele i sensem, ucieczką od problemów oraz sposobem na rozładowanie stresów czy napięć, ale też pocieszeniem czy nagrodą.


Może odczuwać chęć masturbacji ciągle, a przez to zaniedbywać obowiązki czy partnera i rodzinę.

Kto może się uzależnić?

Uzależnić od masturbacji mogą się zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Leczenie onanizmu

Do leczenia niezbędna jest praca osoby uzależnionej wraz ze specjalistą – psychologiem, terapeutą oraz seksuologiem.

Jak sobie pomóc?
Możesz pomóc sobie sam uprawiając sport, czy jakąś inną aktywność, ponieważ kompulsywnej masturbacji sprzyja nuda i brak zadań czy zainteresowań. Znajdź coś, co będzie sprawiać ci przyjemność i przy okazji rozładowywać napięcie. Może to być na przykład pływanie, taniec czy bieganie. Ruch spowoduje wydzielanie się endorfin, a przy okazji może zaczniesz je realizować między ludźmi, co pomoże nawiązać kontakty społeczne.

Ważne i przydatne może stać się spędzanie czasu z rodziną czy przyjaciółmi, zwłaszcza takimi osobami z którymi czujesz się dobrze i mogą okazać wsparcie. Biorąc pod uwagę możliwość taką, że masturbacja jest ucieczką od problemów. Warto udać się do specjalisty i zadbać o swój dobrostan. Podbudować poczucie własnej wartości i szacunku do siebie, ale też nauczyć się lepiej sobie radzić z trudnościami.

Dodatkowo spotkania z seksuologiem mogą pomóc zapanować nad balansem pomiędzy onanizmem a kontaktami seksualnymi.

Terapeuta czy inny specjalista nie będzie oceniał, on jest po to żeby pomóc. Możesz się zwrócić od razu do seksuologa albo po prostu na terapię gdzie zajmiesz się tym, co być może prowadzi do tego, że wybierasz masturbację…


Alicja Krawczyk
Psycholog 
Praktyk Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu
Doradca Zawodowy

 

Bibliografia:
"Masturbation as a Means of Achieving Sexual Health", Eli Coleman PhD, Journal of Psychology & Human Sexuality

 

Nasi specjaliści

Aneta Styńska
Aneta Styńska
Psycholog
Psychoterapeuta
Trener żywienia
Diagnostyka
Anna Jabłońska
Anna Jabłońska
Psycholog
Seksuolog
Psycholog dziecięcy
Alicja Krawczyk
Alicja Krawczyk
Psycholog
Doradca zawodowy
Praktyk terapii BSF
Diagnostyka
Hanna Świerczewska
Hanna Świerczewska
Psycholog
Psychotraumatolog
Psychoonkolog
Łukasz Choinkowski
Łukasz Choinkowski
Psychoterapeuta
Barbara Wysocka
Barbara Wysocka
Psycholog
Terapeuta SFBT
Magdalena Kowalska
Magdalena Kowalska
Psycholog

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.