W jakim stanie jest twój związek - szybki test

poniedziałek, 17 września 2018

toksyczne związki:: Terapia par i małżeństw ->

 

Wiele osób nie chce wiedzieć (ani widzieć) w jakim stanie jest jego relacja z partnerem. Narzekają, że jest źle, że nie jest tak jak marzyli, ale mimo wszystko nadal pozwalają sobie i partnerowi na kolejne trudne sytuacje, upokorzenia, poniżenia i cierpienie emocjonalne.

 
Bajki, którymi raczą nas od dziecka, przeważnie pokazują na zakończenie scenę „i żyli długo i szczęśliwie”. Przeważnie jednak nikt nie sili się na to, aby pokazać jak to jest, żyć długo i szczęśliwie. Stąd tak wiele trudności we własnym związku, ponieważ nie wiadomo jak żyć, jak się zachowywać, jak wzajemnie traktować, aby ten związek był udany dla dwóch stron. Gdzie kończy się JA a zaczyna MY, gdzie są granice pomiędzy swoim życiem, a życiem z drugą osobą? Z jednej strony niemal każdy człowiek wie, jakie ma oczekiwania względem partnera i swojego związku, z drugiej w wyniku braku jasno wytyczonej drogi ku szczęściu, braku jasnych zasad, braku określenia w którym miejscu przebiegają granice osobiste, te oczekiwania są niejako odrealnione od tego co faktycznie dzieje się w życiu pary.
 
Szczególnie kobiety, mają tendencję do trwania w związkach, które je krzywdzą. Robią to w imię miłości, nadziei, dla partnera, bo tak zostały wychowane, bo taką rolę narzuciło im społeczeństwo. Co więcej zaprzeczają wielu złym oznakom funkcjonowania związku lub tłumaczą zachowanie partnera na wiele różnych sposobów.
 
Aby ułatwić ci rozróżnienie czy relacje w twoim związku są pozytywne czy negatywne, załączam listę kontrolną, która pokazuje, czy związek powinien działać w obecnej postaci, czy czas na gruntowne zmiany. Nie trwaj w związku, który cię krzywdzi. Nie trwaj w związku, przez który cierpisz. Jeśli ci na nim zależy, to możesz zmieniać zasady które w nim panują, aby czuć się lepiej. Jednak zmiany będą możliwe tylko wtedy, gdy w proces odnowy włączy się również twój partner. Gdy tylko jedna strona się angażuje, związek nie ma dobrych rokowań na przyszłość.
 
Lista kontrolna:
  1.  Musisz samodzielnie inicjować wszystkie kontakty z partnerem, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, nie spotykacie się, nie wychodzicie nigdzie razem, nie jeździcie na weekendy i wakacje.
  2. Twój partner rzadko odbiera telefony od ciebie, odpisuje na smsy czy e-maile, albo robi to wtedy, gdy ma akurat na to "widzimisię".
  3. Partner, do tej pory związany z tobą, rozpoczyna nowy związek, lub jest w związku jeszcze z kimś.
  4. Aby spędzać więcej czasu razem, musisz uciekać się do różnych sztuczek, wzbudzać poczucie litości w partnerze, albo grać na jego poczuciu winy.
  5. Twoje działania, lub działania twojego partnera są nasycone zachowaniami gwałtownymi, zazdrością, wykazują dużą zaborczość, poczucie złości, a nawet lęk o swoje zdrowie.
  6. Jeśli wasza relacja oparta jest głównie na seksie i poza nim, nie ma nic więcej, to raczej nic więcej na tej podstawie nie uda ci się stworzyć.
  7. Jeśli twój partner jest w związku małżeńskim, szanse na to, że zrezygnuje z rodziny, są bliskie zeru. Nawet jeśli ci to obiecuje.
  8. Jeśli twój partner ciągle posiłkuje się wymówkami, oszukuje cię, udaje że nie ma problemu, tam gdzie jest, to zachowanie to będzie się nasilać. Związek oparty na kłamstwach jest stratą czasu.
  9. Jeśli ciągle rozwiązujesz problemy partnera, czy to w pracy, czy w domu, czy finansowe, czy jakiekolwiek inne i angażujesz w to większość swojego czasu, to jest to zwykłe wykorzystywanie ciebie ze strony partnera lub „kochanie za bardzo” z twojej strony.
  10. Jeśli twój partner ma problemy z nałogami – hazard, narkotyki, alkohol, dopalacze, internet – i nie przyjmuje odpowiedzialności za swoje zachowania, to nie wybawiaj go z kłopotów wbrew jego woli. Twój partner jest dorosły i sam musi przejąć odpowiedzialność za swoje życie. W innym wypadku stale będziesz trwać w toksycznej relacji.
Jeśli chociaż w jednym punkcie coś cię zastanowiło, była analogia lub podobieństwo do twojego związku, to aby sobie pomóc, trzeba to zmienić.
 
Dopiero jeśli znajdziesz w sobie siłę, by zacząć zmiany od siebie, od zbudowania poczucia własnej wartości, pewności siebie, zmiany swoich zachowań, które cię niszczą, będziesz w stanie uwolnić się od negatywnych zachowań swojego partnera, nawet jeśli oznaczałoby to zakończenie związku z twojej strony. Jednak, aby realnie spojrzeć na to, w którą stronę zmierza związek, a wraz z nim twoje życie, trzeba uczciwie, bez żadnych wymówek z twojej strony, na niego spojrzeć. Codzienne wikłania się na nowo w trudne sytuacje nie sprzyjają temu, by udało ci się rzetelnie ocenić stan twojego związku. Przeciwnie, wszystkie codzienne sprawy będą cię jeszcze bardziej angażować i oddalać od satysfakcjonującego cię życia. Nie pozwól sobie na to.
 
Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z uwikłaniem w toksyczna dla ciebie relację zapraszam do kontaktu z naszymi psychologami w Psychoradzie >
 
Z miłością
Aneta Styńska

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.