W tym roku chcę spędzić święta inaczej, ale nie wiem jak to zrobić…

środa, 14 grudnia 2022

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online - umów najbliższy termin >

Uzależnienie od pornografii

Coraz więcej osób rozważa spędzanie świąt zupełnie inaczej niż dotychczas, czyli w gronie rodziny przy suto zastawionym stole. Wiele osób w tym okresie chce po prostu odpocząć i nie zajmować się lepieniem pierogów czy gotowaniem grzybowej. Niektórzy decydują się na ten krok pomimo niezadowolenia rodziny, albo wbrew temu.

Naturalne jest, ze nasi bliscy – mama, babcia, tata czy dziadek, chcą spędzić święta z nami, powodów może być wiele. Prawdopodobnie najważniejszym powodem jest to, że po prostu chcą się z nami spotkać i miło spędzić czas, zobaczyć się, być może po dłuższej rozłące, bo przecież nie wiadomo ile czasu im zostało, a rodzina to ważna sprawa.

Co zrobić jeśli jednak chcesz wyjechać, powiedzmy gdzieś do ciepłych krajów, a nie siedzieć przy stole kilka dni?

Zastanów się może jaka jest Twoja motywacja, czy nie lubisz tych spotkań? Czy one są dla Ciebie w jakiś sposób przykre? A może po prostu z Twojej perspektywy, to jest dobry moment, żeby skorzystać z możliwości podróżowania, a hotele w tym czasie na ogół są mało oblegane i chcesz po prostu nacieszyć się spokojem?

Oczywiście możliwości jest wiele, ale pokażę Ci kilka z nich, a Ty zobacz, która z nich jest Tobie bliska.

Opcja 1 – oznajmić wszystkim, że masz zarezerwowany wyjazd i wyjeżdżasz, bez względu na wszystko.

Opcja 2 – opowiadasz o tym czego potrzebujesz i jaki masz w związku z tym pomysł.

Opcja 3 – opowiadasz czego potrzebujesz i jaki masz plan, ale proponujesz spotkanie z rodziną w innym, niezbyt odległym terminie.

 

Przyjrzyjmy się każdej z tych możliwości.

W opcji 1, nie dajesz nikomu wyboru, ani akceptacji dla jego potrzeb i uczuć. Ale zapewniasz sobie zaspokojenie swojej potrzeby. Możliwe, że to wywoła negatywne uczucia u bliskich, mogą poczuć się pominięci, nieważni lub zignorowani. Albo mogą się też zwyczajnie obrazić, że nie zostali uprzedzeni, a zawsze spędzaliście święta razem. Prawdopodobnie przejdzie im ale może być im przykro lub po prostu źle z tego powodu. Czy sobie z tym poradzisz? Czy chcesz w ten sposób to załatwić?

 

Opcja 2. Jeśli opowiesz swoim bliskim o tym jak się czujesz i jakie są twoje potrzeby, w związku z tym, dajesz im szansę na oswojenie się z myślą, że nie będzie cię z nimi w czasie świąt. A dodatkowo, co może być korzystne dla ciebie, dajesz im szansę zobaczenia czego potrzebujesz, a to znacząco może ułatwić im zrozumienie ciebie i tego, co chcesz teraz. A przecież to, że chcesz wyjechać nie musi oznaczać, że nie chcesz czasu spędzać z rodzina. Mają szansę spojrzeć twoimi oczami na wyjazd, a może dojdą do wniosku, ze chcą być z tobą tak bardzo, że to może być wspólny wyjazd?

 

Opcja 3. Dajesz rodzinie szansę zrozumienia swojej potrzeby, a może nawet wizji. Mogą dostrzec twoje motywacje, a jednocześnie jeśli zaproponujesz alternatywny termin spotkania, dasz im poczucie, że są równie ważni w twoim życiu, a ich potrzeba bycia razem zostaje dzięki temu, w ramach jakiegoś kompromisu, zaspokojona. Być może nie tak, jakby sobie tego życzyli, ale nie jest tak, że w ogóle, tylko po prostu w innym terminie.

 

Prawdopodobnie możliwych sposobów załatwienia tego jest mnóstwo. Najważniejsze jest to, aby zastanowić się nad tym, czy mnie zależy na tym, co pomyśli czy poczuje moja rodzina. Czy chcę stawiać sprawy na ostrzu noża, czy raczej pokazać swoje prawdziwe potrzeby.

Niezależnie od tego, którą opcje wybierzesz, pamiętaj o tym, że osoba po drugiej stronie zawsze ma jakieś dobre powody, nawet jeśli odbierasz to jako presję ze strony rodziny – dobre powody mogą być takie, że nie wyobrażają sobie świąt bez ciebie i chcą twojego uczestnictwa.

Nie myśl o tym jako, o czymś co jest atakiem na ciebie i twoją potrzebę. Spróbuj zobaczyć to, tak jak widzi to mama czy babcia. Nawet jeśli sposób w jaki okazują, jest dla ciebie trudny – pomyśl o ich dobrych powodach, a potem spróbuj przedstawić swoje dobre powody do wyjazdu – nie musisz z siebie rezygnować. Czasem wystarczy wzajemne zrozumienie potrzeb, w prostych słowach: „rozumiem, że chcecie mojej obecności w święta… w tym roku jednak będzie inaczej… uszanujcie to proszę”. Komunikacja, która daje szansę bezpiecznej rozmowy i zrozumienia, sprawia że o wiele łatwiej zaakceptować, nawet te rzeczy które są dla nas trudne.

 

Nie rezygnuj ze swoich planów! Uszanuj uczucia innych!

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.