Walentynki

sobota, 27 lutego 2021

:: Konsultacje i terapie z psychologiem online- umów najbliższy termin >

milosc, walentynkiSkąd się wzięły Walentynki?


Niektórzy uważają, że dzień świętego Walentego wywodzi się ze starożytnej tradycji chrześcijańskiej, jak i rzymskiej. Według legendy walentynki pochodzą od starożytnego święta nazywanego Lupercalia, uroczystości z okazji płodności, które obchodzono 15 lutego. Nadejście religii Chrześcijańskiej do Europy spowodowało, że Lupercalię zastąpiono chrześcijańskim świętem ku czci świętego Walentego, rzymskiego męczennika, który żył w III wieku i ustanowiono jego obchodzenie dzień wcześniej, 14 lutego.

Kim był święty Walenty?
Walentyny był biskupem, który przeprowadzał tajne ceremonie małżeńskie żołnierzy, sprzeciwiając się decyzji cesarza Klaudiusza II, który zakazał małżeństw młodym mężczyznom, aby całkowicie skupili się na walce.
Biskup sprzeciwił się woli cesarza i wyszedł na przeciw zakochanym, za co spotkała go sroga kara, cesarz kiedy dowiedział się o tajnych ślubach, kazał stracić nieposłusznego biskupa. Egzekucja miała miejsce 14 lutego 270 roku. Stąd ten właśnie dzień uznawany jest za dzień zakochanych, a Walenty jest ich patronem.

Pierwszy opis dnia 14 lutego łączącego się z szczególnym dniem dla zakochanych, pojawił się w poemacie Geoffreya Chaucera - "Ptasi sejm"(1932r.)  Poemat opowiada wizję senną, w której ptaki zbierają się w dniu świętego Walentego, by się połączyć w pary, stąd skojarzenie szczególności tej daty dla zakochanych.

W Anglii  w XVIII popularne stało się wręczanie ukochanym upominków i prezentów czy ręcznie wykonanych kartek.
Dopiero w latach 40. XIX w. zaczęto produkować komercyjnie kartki walentynkowe w USA. Do Polski Walentynki dotarły w latach 90.

Takie są historie Walentynek...
A Ty jak celebrujesz swoją Miłość?
Czesi zawieszają kłódki na Moście Karola w Pradze.
W Japonii to kobiety obdarowują mężczyzn prezentami.
A w USA obdarowuje się wszystkie osoby, które darzy się sympatią, nie musi to być koniecznie druga połówka.
Jakie masz plany na Dzień Zakochanych?

 

Alicja Krawczyk
psycholog >

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.