Wartościowa miłość: O tym, jak przestać się ranić i budować zdrowe relacje.

wtorek, 25 lipca 2023

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Miłość jest jednym z najpiękniejszych uczuć, jakie możemy doświadczyć w życiu. Jednakże, nie zawsze jest ona prosta i bezproblemowa. Czasami w relacjach międzyludzkich pojawiają się trudności, które mogą nas ranić. Jednakże, ważne jest, aby zrozumieć, że prawdziwa miłość nie powinna nas skrzywdzać.

Jak przestać się ranić w związkach i jak budować zdrowe i wartościowe relacje?

Poznaj samego siebie: Zanim możemy zbudować zdrową relację z inną osobą, musimy najpierw poznać siebie. To wymaga refleksji nad naszymi wartościami, potrzebami i granicami. Zrozumienie swoich emocji, mocnych stron i obszarów do poprawy jest kluczowe dla budowania zdrowej samoświadomości. Kiedy znamy siebie, łatwiej jest nam określić, czego oczekujemy od relacji i jakie zachowania akceptujemy.

Komunikacja jest fundamentem udanej relacji. Ważne jest, abyśmy mieli otwarte i szczere rozmowy ze swoim partnerem, w których wyrażamy swoje uczucia, obawy i oczekiwania. Jednakże, równie istotne jest słuchanie drugiej osoby z empatią i zrozumieniem. Wspieranie swojego partnera emocjonalnie i dążenie do znalezienia wspólnych rozwiązań może pomóc uniknąć zbędnych konfliktów.

W zdrowej relacji ważne jest, aby obie strony miały jasno określone granice i szanowały je. Granice określają, czego oczekujemy od partnera i jakich zachowań nie akceptujemy. Musimy być zdolni wyrażać swoje potrzeby i zrozumieć, że nasze granice są równie ważne jak granice drugiej osoby. Ustalanie granic pomaga w budowaniu zaufania i zapobieganiu sytuacjom, które mogłyby nas skrzywdzić.

Zdrowa relacja nie stoi w miejscu, ale ciągle się rozwija. Ważne jest, abyśmy rozwijali się razem ze swoim partnerem, wspierając nawzajem w osiąganiu celów i realizacji pasji. Wspólne cele i plany mogą pomóc utrzymać związek pełen entuzjazmu i wzajemnego wsparcia.

Nie możemy budować zdrowych relacji, jeśli nie dbamy o siebie. Ważne jest, abyśmy znaleźli czas na samopieczęć i realizację swoich indywidualnych potrzeb. Zajęcie się sobą, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie, pozwoli nam być bardziej zrównoważonymi i gotowymi do dawania miłości innym.

Miłość nie powinna nas ranić. Wartościowa relacja opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu, komunikacji i wspólnym rozwoju. Przestańmy tolerować zachowania, które nas skrzywdzają, i dążmy do budowania zdrowych, satysfakcjonujących relacji, które nas podnoszą i inspirują. Pamiętajmy, że prawdziwa miłość zaczyna się od miłości do samego siebie.

 

Alicja Krawczyk

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.