Poszukiwanie radości w naszym życiu - gdzie ona jest?

poniedziałek, 8 stycznia 2024

:: Konsultacje Skype online - umów najbliższy termin >

Szukamy szczęścia, poszukujemy go w różnych zakątkach świata, śledzimy najróżniejsze ścieżki w nadziei znalezienia tej magicznej równowagi. Czasem zapominamy, że ta cenna skarbarnia nie tkwi poza nami, lecz głęboko wewnątrz nas samych.

Szczęście to stan umysłu, stan harmonii z samym sobą i otaczającym światem. A najważniejsze do jego odnalezienia jest zrozumienie, że to nie miejsce ani okoliczności decydują o jego istnieniu, ale nasze własne spojrzenie na życie.

Poglądy kształtują nasze doświadczenia i sposób postrzegania rzeczywistości. To, jak odbieramy świat, warunkowane jest naszymi przekonaniami, wartościami i interpretacją wydarzeń. Właśnie tu leży potęga naszej zdolności do tworzenia własnego szczęścia.

Najpierw należy zrozumieć, czym jest dla nas szczęście. Dla jednego człowieka jest to spokój umysłu, dla innego sukces zawodowy, a dla kogoś innego bliskość z bliskimi. Określenie własnych priorytetów i wartości jest kluczowe. Kiedy poznamy siebie i to, co dla nas najważniejsze, łatwiej jest zbudować życie zgodne z naszymi potrzebami.

Następnie warto nauczyć się sztuki wdzięczności. Docenianie nawet drobnych rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni, pomaga zmieniać perspektywę i skupiać uwagę na pozytywnych aspektach życia. To nie oznacza ignorowania trudności czy negowania złych emocji, ale umiejętność odnajdywania jasnych punktów nawet w najmroczniejszych chwilach. Optymizm i zdolność do znajdowania pozytywów nawet w trudnych sytuacjach mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Zamiast skupiać się na tym, co nam brakuje, warto docenić to, co już posiadamy. Ćwiczenia takie jak dziennik wdzięczności, gdzie codziennie zapisujemy kilka rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni, mogą pomóc nam dostrzegać piękno nawet w codziennych drobiazgach.

Inny istotny aspekt to akceptacja siebie. Często utykamy w pułapce porównywania się z innymi, co prowadzi do poczucia niedostateczności i niezadowolenia z własnego życia. Zamiast tego, warto zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy, i skoncentrować się na własnych celach i wartościach. To podejście pozwoli nam budować autentyczne i satysfakcjonujące życie.

Również praktyki mindfulness i medytacja mogą być kluczowe w odkrywaniu wewnętrznego szczęścia. Świadome przeżywanie chwili, skupienie się na teraźniejszości i uwolnienie się od ciągłego myślenia o przeszłości lub przyszłości może przynieść głęboką radość i spokój. To również doskonały sposób na redukcję stresu i poprawę ogólnego samopoczucia.

Szczęście jest także ściśle związane z relacjami międzyludzkimi. Bliskie i satysfakcjonujące relacje z rodziną, przyjaciółmi czy partnerem życiowym są kluczowe dla poczucia pełni i szczęścia. Współdzielenie radości i smutków z innymi tworzy silne więzi społeczne, które mają ogromny wpływ na nasze dobre samopoczucie.

W poszukiwaniu szczęścia warto także pamiętać o zdrowym stylu życia – regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne.

Po drodze możemy natrafić na pułapki, takie jak porównywanie się z innymi czy oczekiwanie, że szczęście przybędzie, gdy tylko osiągniemy pewien cel. Jednakże, prawdziwa radość płynie z obecności tu i teraz, z zaakceptowania siebie i życia takiego, jakie jest.

Szukanie szczęścia na zewnątrz jest jak poszukiwanie skarbu na końcu tęczy. To wewnętrzne przekonania, spojrzenie na życie z perspektywy wdzięczności i zrozumienie siebie stanowią prawdziwą mapę prowadzącą do tego skarbu.

Możemy odkryć szczęście, kształtując swoje myśli i spojrzenie na świat. To nie miejsce, lecz nasz własny umysł jest kluczem do drzwi naszego szczęścia. Jeśli potrafimy otworzyć te drzwi, odkryjemy, że skarb jest już wewnątrz nas.

W życiu często poszukujemy szczęścia, przemierzając różne ścieżki, zdobywając sukcesy, poszukując miłości czy doznając przyjemności. Jednak prawda jest taka, że szczęście nie znajduje się na końcu tej drogi – tkwi w nas samych, w naszych poglądach na świat i życie. Odkrywanie własnych wartości, akceptacja siebie, pozytywne podejście do życia oraz dbanie o relacje z innymi – to wszystko kształtuje nasze wewnętrzne poczucie szczęścia. W zawiłościach codziennego życia nie zapominajmy o szlaku szczęścia, który prowadzi przez nasze własne serce i umysł.

 

 Alicja Krawczyk 

psycholog >
P
raktyk Terapii Któtkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.